Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti cənab Arif Alvi ilə görüşüb
Pakistana rəsmi səfəri çərçivəsində 14 yanvar 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti cənab Arif Alvi ilə görüşüb.
Pakistan Prezidenti cənab Arif Alvi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə səmimi salamlarının çatdırılmasını xahiş edib və Azərbaycan dövlət başçısını Pakistanda qəbul etməkdən məmnunluq duyacağını bildirib. O, Azərbaycanın ərazilərinin işğaldan azad olunması və əldə olunan Qələbə münasibətilə təbrik edib.
Cənab Arif Alvi Qoşulmama Hərəkatının Bakıda keçirilən dövlət və hökumət başçılarının Zirvə toplantısında iştirakını və bu zaman Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə görüşünü xatırlayaraq, Azərbaycan dövlət başçısının uzaqgörən siyasətçi olduğunu xüsusilə vurğulayıb.
Hər iki ölkənin regional münaqişələrin beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında həllinə dair mövqeləri və bu xüsusda nümayiş olunan qarşılıqlı dəstək qeyd olunub. Pakistan Prezidenti, həmçinin ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı, o cümlədən iqtisadi, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin səmimi salamlarını Pakistan dövlət başçısının diqqətinə çatdırıb. Pakistanın Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanan mövqeyinə verdiyi dəstəyi vurğulayan nazir, xüsusilə 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə dost və qardaş ölkə Pakistanın nümayiş etdirdiyi birmənalı dəstəyə görə qarşı tərəfə təşəkkürünü ifadə edib.
Azərbaycanın Cammu və Kəşmir məsələsinin beynəlxalq hüquq norma və prinsipləri, həmçinin BMT TŞ qətnamələri əsasında həllini dəstəklədiyi və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının müvafiq kontakt qrupu çərçivəsində iştirakımız qeyd olunub.
Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində bərpa və reabilitasiya işlərinin həyata keçirilməsindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov hazırkı mərhələdə dost ölkələrin bu fəaliyyətə cəlb oluna biləcəyini qeyd edib.
Görüşdə tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın gələcəkdə daha da inkişaf etdirilməsi üzrə qətiyyətli olduqlarını ifadə ediblər.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the President of the Islamic Republic of Pakistan, Dr. Arif Alvi
On January 14, 2021, during his official visit to the Islamic Republic of Pakistan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the President of the Islamic Republic of Pakistan, Dr. Arif Alvi.
The President of Pakistan Arif Alvi asked to convey his sincere greetings to the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and said that he would be pleased to welcome the President of Azerbaijan in Pakistan.
President Arif Alvi congratulated Azerbaijan on the liberation of its territories and on the Victory.
Recalling his participation at the Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement in Baku and his meeting with the President of the Republic of Azerbaijan, Dr. Arif Alvi emphasized that the President of Azerbaijan is a far-sighted politician.
Positions of both countries on the settlement of regional conflicts based on the principles of international law and the mutual support demonstrated in this regard were noted at the meeting.
The President of Pakistan also stressed the importance of developing bilateral relations between the two countries, including further expansion of cooperation in economic, trade and other fields.
In his turn, Minister Jeyhun Bayramov conveyed the sincere greetings of President Ilham Aliyev to the attention of the  President of Pakistan. Emphasizing the support of the Islamic Republic of Pakistan for Azerbaijan's position based on international law and justice, the Minister expressed his gratitude to the friendly and brotherly country of Pakistan for its unequivocal support, especially during the 44-day Patriotic War.
Azerbaijan’s support for the settlement of the Jammu and Kashmir dispute on the basis of norms and principles of international law, as well as the UN Security Council resolutions, and our participation in the relevant Contact Group of the Organization of Islamic Cooperation was noted.
Speaking about the restoration and rehabilitation works implemented in the liberated territories of Azerbaijan, Minister Jeyhun Bayramov said that at this stage, friendly countries can be involved in this activity.