Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan XİN başçılarının Bakı Bəyannaməsinin mətni açıqlanıb - TAM MƏTN
Bakı. 30 noyabr. REPORT.AZ/ Bu gün Azərbaycan, Türkiyə və Pakistanın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarov, Mövlud Çavuşoğlu və Havaca Məhəmməd Asif arasında Bakıda keçirilən üçtərəfli görüşün bəyannaməsinin mətni açıqlanıb.
Azərbaycan XİN-dən "Report"a verilən məlumata görə, sənəddə nazirlər dövlətlər arasında strateji tərəfdaşlıq, qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin mövcud inkişafından məmnunluq ifadə ediblər;
Azərbaycan, Pakistan və Türkiyənin müvafiq regionlarda əhəmiyyətli və strateji rolunu vurğulayıblar və üç ölkə arasında tarixi əlaqələri qeyd edərək qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq baxımından ümumi bazanın və geniş potensialın mövcud olduğunu bildiriblər və regionda sabitlik, təhlükəsizlik və tərəqqinin irəlilədilməsi məqsədilə üçtərəfli tərəfdaşlığın inkişafında qəti maraqlarını ifadə ediblər;
Dövlətlərin müstəqilliyi, suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsiplərinə qarşılıqlı hörmət və qəti dəstəyi bir daha bəyan etdilər və öz ərazilərindən bir-birilərinə qarşı fəaliyyət məqsədilə istifadə edilməyəcəyini vurğulayıblar;
Yerləşdikləri müvafiq regionlarda münaqişələrin davam etməsinin təəssüf doğurduğunu bildirərək günahsız mülki şəxslərin zərər görməsi və ərazi bütövlüyünə qarşı gücdən istifadə edilməsini qınayıblar və bu münaqişələrin sülh, sabitlik və iqtisadi inkişafa mane olduğunu və beynəlxalq hüququn yuxarıda sadalanan prinsipləri və BMTTəhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında siyasi yolla həllini tələb etdiyini vurğulayıblar;
İqtisadi artım və davamlı inkişaf yolu ilə üçtərəfli əməkdaşlığın, xüsusilə də üç ölkə xalqının rifahını təmin edəcək sahələrdə genişləndirilməsinin yeni yollarının üzə çıxarılması məqsədilə öz dövlətlərinin niyyətlərini vurğulayıblar;
İqtisadi və ticari əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, bununla da sərmayə qoyuluşu və ticarətin təşviqi baxımından faktiki potensialı qarşılamaq məqsədilə səylərin gücləndirilməsini qərara alıblar və birgə layihə və proqramlar vasitəsilə enerji, nəqliyyat, gömrük, kənd təsərrüfatı, telekommunikasiya, sənaye, ətraf-mühit, təhsil, elm, mədəniyyət, turizm və idman və digər sahələrdə əməkdaşlığı daha da gücləndirmək qərarına gəliblər;
Üç dövlət arasında enerji sahəsində enerji təchizatı təhlükəsizliyinin artırılması, bərpaolunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması və özəl sektora sərmayə qoyuluşu və ticarətin təşviq edilməsi baxımından üçtərəfli enerji dialoqunun əhəmiyyətini qeyd ediblər;
Strateji əhəmiyyətə malik irimiqyaslı nəqliyyat layihələrinin üç dövlətin iqtisadi inkişafı baxımından mənfəətli olacağına və Asiya və Avropa arasında rəqabətədavamlı daşımaları asanlaşdıracağına əminlik ifadə edərək dəmiryol, magistral və hava uzlaşdırılmasının inkişaf etdirilməsi məqsədilə üçtərəfli əməkdaşlığın vacibliyini qeyd ediblər;
Müdafiə və təhlükəsizlik sahəsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar və bu sahələrdə fəal əməkdaşlığın inkişafına hazır olduqlarını ifadə ediblər;
Müvafiq beynəlxalq alətlər əsasında terrorizm, ekstremizm və separatizmin bütün forma və təzahürlərinin, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, narkotik maddələr və prekursorlarının qeyri-qanuni istehsalı və alveri; qeyri-qanuni silah ticarəti, insan alveri; miqrant qaçaqmalçılığı və qeyri-qanuni miqrasiya; mədəni və tarixi irsə qarşı cinayətlər; çirkli pulların yuyulması; kibercinayətlər və digər transmilli təhlükəsizlik təhdidlərinə qarşı mübarizədə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə sadiqliklərini bir daha bəyan ediblər;
Xalqlar arasında insanlararası təmasların daha da genişləndirilməsinə xidmət edəcək mədəniyyət, təhsil, səhiyyə sistemi və turizminin gücləndirilməsi, gənclərin mübadiləsi, turizm, idman və digər sahələr də daxil olmaqla, sosial və humanitar sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar və bu sahələrdə birgə layihə və tədbirlərin təşəbbüskarı olmağa və təşviqinə hazır olduqlarını ifadə ediblər;
Ümumi maraq kəsb edən regional və qlobal məsələlər ətrafında üç qardaş dövlət arasında mütəmadi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsi, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində maraq və hazırlıqlı olduqlarını bildiriblər;
Sülh, sabitlik və inkişaf naminə regional konsensusun inkişafına hədəflənmiş davam edən regional prosesləri vurğulayaraq “Asiyanın qəlbi-İstanbul Prosesi”nin bu vaxta qədər əldə etdiyini nailiyyətləri qiymətləndiriblər və İstanbul Prosesinə regional siyasi platforma kimi sadiqliklərini və bu çərçivədə etimad quruculuğu tədbirlərinin inkişaf etdirilməsinə sadiq olduqlarını bir daha bəyan ediblər və Əfqanıstanda əfqanların malik olduğu və əfqanların rəhbərlik etdiyi sülh və barışıq prosesinə dəstəklərini bir daha təsdiq ediblər;
Üçtərəfli görüşlərin illik əsasda, əlifba sırası ilə üzv dövlətlərdə müntəzəm olaraq keçirilməsi barəsində razılığa gəliblər;
Növbəti üçtərəfli görüşün 2018-ci ildə qarşılıqlı razılaşdırılmış tarixlərdə İslamabadda keçirilməsi barəsində razılığa gəliblər.

Baku Declaration of Azerbaijani, Turkish and Pakistani foreign ministers - FULL TEXT
Baku. 30 November. REPORT.AZ/ Text of the declaration of today's first tripartite meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan, Turkey and Pakistan, Elmar Mammadyarov, Mevlüt Çavuşoğlu, Khawaja Muhammad Asif in Baku has been announced.
Report informs citing the press service of the Azerbaijani MFA, in the document, the ministers expressed their satisfaction with the existing bilateral cooperation among their countries based on the strategic partnership, mutual respect and trust;
Emphasized significant and strategic role of Azerbaijan, Pakistan and Turkey in their respective regions and bearing in mind the historical ties among the three countries, stressed the existence of common basis and enormous potential for mutually beneficial cooperation, and expressed their strong interest in developing trilateral partnership for advancing stability, security and prosperity in the region;
Reconfirmed their mutual respect and strong support for independence, sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders of states, and stressed that their territories shall not be used for activities against each other;
Deplored continuation of the conflicts in their respective regions, condemned the sufferings of innocent civilians and use of force against territorial integrity, and stressed that these conflicts undermine peace, stability and economic development and demand peaceful resolutions based on the above mentioned principles of international law and the relevant resolutions of the United Nations Security Council;
Underlined the firm determination of their states to explore the ways to develop trilateral cooperation particularly in the areas that would ensure prosperity for the people of the three countries through economic growth and sustainable development;
Decided to intensify all efforts to improve their economic and commercial cooperation so as to meet actual potentials to promote investments and trade; and to further strengthen cooperation in the field of energy, transport, customs, agriculture, telecommunications, industry, environment, education, science, culture, tourism, sports and other areas through joint projects and programs;
Emphasized the importance of trilateral energy dialogue to enhance energy supply security, explore ways of cooperation in renewable energy and energy efficiency and encourage private sector investments and trade among three countries in the field of energy;
Expressing confidence that large-scale transport projects of strategic importance will favour the economic development of the three countries and facilitate competitive transportation between Asia and Europe, highlighted the importance of trilateral cooperation to enhance rail, road and air connectivity;
Underscored the importance of the defence and security spheres, and expressed their readiness to develop active cooperation in these fields;
Reiterated their firm commitment to strengthen their cooperation on the basis of the relevant international instruments in the fight against terrorism, violent extremism and separatism in all their forms and manifestations, transnational organized crime, illicit production and trafficking of drugs, narcotics and their precursors; illicit trade in arms; trafficking in human beings; migrant smuggling and irregular migration; crimes against cultural and historical heritage; money laundering; cybercrime; and other transnational security threats;
Underscored the importance of cooperation in the social and humanitarian spheres, including culture, education, strengthening of health systems and health tourism, youth exchange, tourism, sports, and other relevant areas which will further expand people-to-people contacts between their countries and expressed their readiness to initiate and promote joint projects and events in these spheres;
Underlined their interest and readiness to continue close consultations among the three brotherly countries on regional and global issues of common interest, as well as to enhance cooperation within the international organizations;
Highlighting the ongoing regional processes aimed at developing regional consensus for peace, stability and development, welcomed the progress achieved so far in the Heart of Asia-Istanbul Process and reiterated their strong commitment to the Process as a regional political dialogue platform and the development of confidence building measures within its framework, and reaffirmed support for an Afghan-owned and Afghan-led peace and reconciliation process in Afghanistan;