Rəsmi səfər vizası xarici ölkələrin Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarının, habelə beynəlxalq təşkilatların nümayəndəliklərinin əməkdaşlarına, inzibati-texniki xidmət heyətinə daxil olan şəxslərə və onların ailə üzvlərinə, həmçinin Azərbaycan Respublikasına diplomatik missiya ilə və ya Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallarda xüsusi missiya ilə səfər edən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə verilir.
4.Diplomatik nota və ya rəsmi məktub
• Səfər edən rəsmi şəxsin adı, soyadı, doğum tarixi, səfərin məqsədi, səfərin tarixi və Azərbaycanda planlaşdırılan qalma müddəti qeyd olunmalıdır.
• Səfər edən şəxsi müşayiət edəcək övladının və ya digər ailə üzvlərinin adları və doğum tarixləri əks olunmalıdır.

Official visit visa is issued to employees of diplomatic representations and consulates of foreign countries in the Republic of Azerbaijan, including employees, administrative and technical staff of the representations of international organizations and their family members, as well as foreigners who travel to the Republic of Azerbaijan with diplomatic mission or with a special mission in the cases set forth by the international agreements that the Republic of Azerbaijan is a party to.
4.Diplomatic note
- Must include employee's name, date of birth, purpose of travel, travel date and the anticipated length of the tour of duty or stay in Azerbaijan.
- The names and dates of birth of any dependents and other members of household who will be accompanying or joining the government official or employee.