Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar icraata şəxsin özünün və ya mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının (bundan sonra – dövlət orqanları) sorğusu (bundan sonra – sorğu) əsasında başlanılır.
Dövlət orqanları tərəfindən sorğu verilərkən (Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqları tərəfindən) müvafiq sorğu vərəqinə (1 nömrəli əlavə) “Qayda”da nəzərdə tutulan sənədlər əlavə edilir və müşayiət məktubu ilə Dövlət Miqrasiya Xidmətinə göndərilir.
Dövlət Miqrasiya Xidmətinə şəxs özü sorğu verdikdə, müvafiq ərizə-anketə (2 nömrəli əlavə)  “Qayda”da nəzərdə tutulan sənədlər əlavə edilir.
Şəxsin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin müəyyənləşdirilməsi üçün aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
• Sorğu vərəqi
• 2 ədəd 3x4 sm ölçüdə fotoşəkil;
• tərcümeyi-hal;
• “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qüvvəyə mindiyi günədək (1998-ci il oktyabrın 7-dək) Azərbaycan Respublikasının (və ya Azərbaycan SSR-in) vətəndaşlığında olmuş şəxslərə münasibətdə “Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun qüvvəyə mindiyi günədək Azərbaycan Respublikasında yaşayış yeri üzrə qeydiyyatları barədə Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən verilən sənəd (şəxsin yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alındığı və qeydiyyatdan çıxarıldığı tarixlər göstərilməklə);
• pasportun və ya şəxsiyyətini təsdiq edən digər sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• doğum haqqında şəhadətnamənin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• yetkinlik yaşına çatmamış uşaqların valideynlərinin şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surəti;
• şəxs 1988-ci il yanvarın 1-dən 1992-ci il yanvarın 1-dək Azərbaycan Respublikasının ərazisində məskunlaşmış qaçqın olduğu halda, bu barədə müvafiq təsdiqedici sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• övladlığa götürülmə halında əcnəbi uşağın və ya vətəndaşlığı olmayan uşağın övladlığa götürülməsi barədə sənədin surəti (bu sənəd olmadığı təqdirdə, həmin məlumatları özündə əks etdirən müvafiq sənəd);
• 14 yaşından 18 yaşınadək uşaqların Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına mənsubiyyətinin tanınması üçün onların razılıqları ərizələri.
• Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını təsdiq edən sənədlərə malik olmayan və ya belə sənədləri qanunsuz əldə etmələrinə əsaslı şübhələr olan şəxs başqa dövlətin ərazisində doğulmuşdursa (doğumu Azərbaycan Respublikasının dövlət qeydiyyatına alınmış şəxs istisna olmaqla) və ya valideynlərindən biri başqa dövlətin vətəndaşıdırsa, yaxud həmin şəxs başqa dövlətlərdə yaşayıbsa, həmin xarici dövlətlərin vətəndaşı olmaması barədə sənədin surəti.
Sorğu şəxsin qanuni nümayəndəsi tərəfindən verildikdə, bu hüququ təsdiq edən müvafiq sənəd sorğuya əlavə edilməlidir.
Şəxsin vətəndaşlıq mənsubiyyətini təsdiq edən yeni sübutlar aşkar olunduqda, Dövlət Miqrasiya Xidmətinə təkrar müraciət edilə bilər.

RA citizenship is determined at the request (hereinafter referred to as the request) of either a person, or (hereinafter referred to as the government authorities) central/local executive authorities; diplomatic missions/consulates of the Republic of Azerbaijan; a prosecutor's office/a judiciary.
When submitting a request by government authorities (diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan), documents specified by regulations are attached to the corresponding questionnaire (appendix 1) and sent to the State Migration Service with a cover letter.
If a person submits a request to the State Migration Service, documents specified by regulations are attached to the relevant application form (appendix 2).
The following documents are required for the RA citizenship determination process:
- a questionnaire;
- two 3x4 photos;
- a personal CV;
- an Internal Ministry document (indicating the date of a person’s registration and deregistration at his/her place of residence) on a person’s permanent place of residence in the RA ( Azerbaijan SSR) that attests RA citizenship of individuals residing in the Republic of Azerbaijan before the date of entry into force of the Law of the Republic of Azerbaijan on Citizenship of the Republic of Azerbaijan (October 7, 1998);
- a copy of an applicant’s passport or other identity document ( in the lack of such a document, a corresponding document containing identifying personal data will do);
- a copy of an applicant’s birth certificate (in the lack of such a document, a corresponding document containing his/her vital record will do);
- copies of documents containing identifying data about the parents of minors; if a person is a refugee residing in the territory of the Republic of Azerbaijan from January 1, 1988 to January 1, 1992, a copy of a document attesting his/her refugee status ( in the lack of such a document, a corresponding document containing his/her refugee status data will do);
- in case of adoption, a copy of a document on adoption of a foreign child or a stateless one ( in the lack of such a document, a corresponding document containing such information will do);
- a statement of consent of children aged 14 to 18 for naturalization;
- a copy of a document confirming that a person has no foreign citizenship if he/she has no documents proving RA citizenship; or he/she is a foreign country native (except for an individual whose birth has been officially registered in the Republic of Azerbaijan) reasonably suspected in illegal receiving of documents proving RA citizenship; or if one of a person’s parents is a citizen of another state; or if that person has lived in other countries.
If a person’s legal representative filed a request for citizenship, a corresponding document confirming his right to do so should be enclosed to that request. New evidence provides grounds for a repeated request to the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan.