Azərbaycan Respublikasının Pakistan İslam Respublikasındakı səfiri Əli Əlizadə etimadnaməsini Pakistan İslam Respublikasının Prezidenti cənab Məmnun Hüseyinə təqdim etmişdir.
Etimadnamənin təqdim olunma mərasimindən sonra Prezident Məmnun Hüseyinlə keçirilən görüşdə Azərbaycan Respublikasının Pakistan İslam Respublikasındakı səfiri Əli Əlizadə Pakistanda səfir kimi təyinatından və rəsmi fəaliyyətə başlamasından şərəf hissi duyduğunu bildirmişdir. Səfir, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xoş salam ve ehtiramlarını cənab Məmnun Hüseyinə çatdırmış, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Pakistanla əlaqələrə xüsusi önəm verdiyini, Pakistanın Azərbaycan üçün dost və qardaş ölkə olduğunu qeyd etmişdir. Səfir ölkələrimiz arasında münasibətlərin ən yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini, beynəlxalq məsələlərdə hər iki ölkənin bir-birini dəstəklədiklərini qeyd ədərək bu əlaqələrin inkişafında Azərbaycan və Pakistan Prezidentlərinin xüsusi rolunun olduğunu vurğulamışdır.
Ermənistanın işğal etdiyi qədim Azərbaycan torpaqlarında müsəlman aləminə aid dini abidələrin, məscid və ziyarətgahların dağıdıldığını və təhqirə məruz qoyulduğunu vurğulayan səfir Əli Əlizadə, Pakistanın hər zaman Dağlıq Qarabağ məsələsində Azərbaycanın yanında olmasının, Azərbaycan torpaqlarını işğal etdiyi üçün Ermənistanı bir dövlət kimi tanımamasının, Xocalı Soyqrımı ilə əlaqədar Pakistan Parlamentinin qəbul etdiyi qətnamə və bəyanatların Azərbaycan dövləti və xalqı tərəfindən daim yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edərək, Azərbaycanın hər zaman Pakistanı güclü, təhlükəsiz və inkişaf edən ölkə kimi görmək istədiyini bildirmişdir. Azərbaycanın da hər zaman Pakistanın yanında olduğunu, Kəşmir üzrə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Təmas qrupunun üzvü kimi Kəşmir məsələsinin BMT-nin TŞ-nın qəbul edilmiş qətnamələri əsasında tezliklə həll olunmasının tərəfdarı olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə Pakistanın müxtəlif bölgələrində həyata keçirilən hümanitar və sosial yönümlü layihələrin xalqlarımız arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinin inkişafına xüsusi töhfə verdiyini vurğulayaraq, bu layihələrin gələcəkdə də fond tərəfindən davam etdiriləcəyini bildirmişdir.
Səfiri təyinatı münasibəti ilə təbrik edən Pakistan Prezidenti cənab Məmnun Hüseyn xoş salamlarını və dərin ehtiramlarını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə yetirməsini xahiş edərək, Azərbaycan Respublikası Prezidenti ilə yaxın dostluq əlaqələrinin olduğunu, Azərbaycana yüksək səviyyədə həyata keçirilmiş rəsmi səfərini xatırlatmışdır. Pakistan Prezidenti Azərbaycan-Pakistan səmimi dövlətlərarası əlaqələrinin, həmçinin iki xalq arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinin ən yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edərək bu əlaqələrin yaranmasında cənab İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın xüsusi xidmətlərinin olduğunu bildirmişdir.
Pakistan Prezidenti cənab Məmnun Hüseyn iki ölkə arasındakı möhkəm siyasi münasibətlərlə yanaşı iqtisadi, ticari, mədəni, elmi, enerji, nəqliyyat və digər əlaqələrin daha da inkişafında və xidməti fəaliyyətində səfir Əli Əlizadayə uğurlar arzulamış, Pakistanda özünü öz vətənindəki kimi hiss edəcəyinə inamını bildirmişdir.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Pakistan Mr. Ali Alizada has presented to H.E. Mr. Mamnoon Hussain, President of the Islamic Republic of Pakistan the Letter of Credence.
After the Presentation of Credentials Ceremony, in a meeting with H.E. Mr. President Mamnoon Hussain, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Pakistan Mr. Ali Alizada expressed a sense of honor to be appointed as ambassador in Pakistan and to start his official activity. Ambassador conveyed warm greetings and considerations of the President of the Republic of Azerbaijan to H.E. Mr. Mamnoon Hussain, noted the special emphasis by the President of the Republic of Azerbaijan on the relations with Pakistan and said that Pakistan is friendly and brotherly country for Azerbaijan. Ambassador underlined that the relations between our countries are developing in the highest level and noting the support of both countries to each other in the international matters, emphasized special role of the Presidents of Azerbaijan and Pakistan in developing these relations.
Stressing demolishment and desecration of religious monuments, mosques and sanctuaries belonging to the Muslim world in the occupied ancient territories of Azerbaijan by Armenia, Ambassador Ali Alizada noted highest appreciations by the state and the people of Azerbaijan that Pakistan always stood by Azerbaijan on the issue of Nagorno-Karabakh, that Pakistan has not recognized Armenia as a state for occupying lands of Azerbaijan, that the Parliament of Pakistan has adopted resolution and statements on Khojali Genocide. Ambassador said that Azerbaijan always wants to see Pakistan strong, secure and developing country. Mr. Ali Alizada told that Azerbaijan also always stands by Pakistan and as a member of the OIC contact group on Jammu and Kashmir, is the supporter of soonest settlement of Kashmir issue based on the resolutions adopted by the United Nations Security Council.
Noting special contribution of humanitarian and socially oriented projects conducted in different regions of Pakistan by the initiative and support of H.E. Mrs. Mehriban Aliyeva, the President of Heydar Aliyev Foundation and the First Lady of Azerbaijan to the development of brotherly relations between our people, Mr. Ali Alizada said that these projects will also be continued by the Foundation in the future.
The President of Pakistan H.E. Mr. Mamnoon Hussain congratulated the Ambassador with the appointment, asked to convey his warm greetings and considerations to the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev, told about his friendly relations with the President of the Republic of Azerbaijan and recalled his visit to Azerbaijan. The President of Pakistan said that Azerbaijan-Pakistan sincere interstate relations, as well as current brotherly relations between two people are in the highest level and Mr. Ilham Aliyev and first lady Mrs. Mehriban Aliyeva have special services in formation of these relations.
The President of Pakistan H.E. Mr. Mamnoon Hussain wished success in his activities to Ambassador Mr. Ali Alizada, in addition to strong political relations, in further development of economic, trade, cultural, scientific relations, as well as relations in the fields of energy, transport and other fields. H.E. Mr. Mamnoon Hussain expressed his confidence that Ambassador will feel himself in Pakistan as in his own Homeland.