Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şuşanın işğalının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar B Ə Y A N A T I
Erməni millətçilərinin və onların havadarlarının azərbaycanlılara qarşı iki əsrdən artıq müddətdə məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdikləri etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımı siyasətinin məqsədi soydaşlarımızı öz tarixi torpaqlarından qovmaq və bu ərazilərdə “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur. XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq, tarixi Azərbaycan torpaqları olan Qarabağa, Naxçıvana, Zəngəzura, İrəvan quberniyasına və digər bölgələrə İran və Türkiyədən minlərlə erməni ailəsi köçürülmüşdür.
Ermənistan 1988-ci ildən başladığı növbəti hərbi təcavüz siyasəti nəticəsində Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də onun ətrafındakı yeddi rayonu işğal etmiş, beləliklə ölkəmizin 20 faiz ərazisi zəbt edilmiş, 20 mindən artıq azərbaycanlı həlak olmuş, 50 min nəfər yaralanmış, minlərlə insan itkin düşmüş, qadınlar, qocalar, uşaqlar əsir və girov götürülmüş, amansız işgəncələrə məruz qalmış, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmuşdur. Bu işğal zamanı erməni millətçiləri və terrorçuları Azərbaycanın Xocalı şəhərində, Kərkicahan, Malıbəyli, Quşçular, Qaradağlı, Ağdaban kəndlərində və digər yaşayış məntəqələrində soyqırımları törətmişlər.
Həmin işğalçılıq siyasətin tərkib hissəsi olan, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, insan hüquqlarının kobudcasına pozulması ilə nəticələnən, Azərbaycanın tarixən mədəniyyət beşiyi sayılan, tarixi abidələrlə zəngin olan, dünyaya xalqımızın zəngin mədəni irsini tanıtdıran görkəmli şəxsiyyətlər, yazıçılar, şairlər, musiqiçilər bəxş etmiş Şuşa şəhərinin işğal olunmasından iyirmi beş il keçir.
8 may 1992-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri Şuşa şəhərini işğal etmiş, bu şəhərin müdafiəsi uğrunda aparılan döyüşlərdə yerli əhalidən 195 nəfər şəhid olmuş, 165-dən çox yaralanmış, 68 nəfər əsir düşmüş və girov götürülmüşdür. Erməni vandalları işğal zamanı burada minlərlə eksponatı olan muzeyləri talan etmiş, yüzlərlə tarix-mədəniyyət abidəsini dağıtmış, müqəddəs məbədgah və məscidləri təhqirlərə məruz qoymuş, çox sayda nadir əlyazma nümunələrini məhv etmiş, təhsil və səhiyyə ocaqlarını xarabazarlığa döndərmişdilər. 300 kvadrat kilometrədək ərazisi olan Şuşa şəhərində yaşayan 24.900 nəfər əhali işğaldan sonra məcburi köçkünlərə çevrilmişlər.
Lakin bu təcavüzün faciəvi nəticələri təkcə Azərbaycan ərazilərinin zəbt edilməsi ilə məhdudlaşmır. Beş minə yaxın eksponatı olan Şuşa tarix muzeyi, Dövlət xalça muzeyinin filialı, Qarabağ dövlət tarix, xalq tətbiqi sənət və diyarşünaslıq muzeyləri, həmçinin Xan qızı, tanınmış sairə Xurşidbanu Natəvanın sarayı, Ağabəyim Ağanın qəsri, Şuşa qalası, Qarabağ xanlığı kompleksi, İbrahim Xəlil xanın mədrəsəsi, Cümə məscidi, dünya əhəmiyyətli arxeoloji abidə sayılan paleolit dövrünə aid Azıx mağarası, 2
digər mədəniyyət ocaqlarının, rəsm qalereyalarının ekspozisiyaları dağıdılmış, talan olunmuş, kitabxanalar yandırılmışdır.
Yeri gəlmişkən, hələ 1977-ci ildə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Şuşa şəhərinin bir hissəsini Tarix-memarlıq qoruğu elan etmək haqqında qərar qəbul olunmuş, bənzərsiz təbiətə məxsus, istirahət və turizm mərkəzi kimi tanınan bu şəhərdə geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılmış, Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin böyük simaları Üzeyir bəy Hacıbəylinin, Xurşidbanu Natəvanın və Bülbülün ev-muzeyləri təşkil olunmuş, görkəmli şair Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi açılmış, bu dünya şöhrətli söz-sənət ustadlarının abidələri ucaldılmışdı.
Lakin işğal nəticəsində təkcə canlılara deyil, həm də abidələrə qəsd edən erməni millətçiləri Şuşa əhalisinə, xalqımıza mənəvi-psixoloji zərbə vurmaqla, insanlara güllə atmaqla kifayətlənməmiş, Azərbaycan xalqının dünya şöhrətli korifey sənətkarlarının bu şəhərdəki heykəllərini də gülləboran etmişlər.
Eyni zamanda Şuşanın işğalından bir neçə gün sonra bu şəhərin Turşsu adlanan ərazisindən və Ermənistanın Gorus rayonu istiqamətindən erməni silahlı qüvvələri hücuma keçərək, 18 may 1992-ci il tarixdə Azərbaycanın ərazisi olan Laçın rayonunu da işğal etmiş, nəticədə uzun illərdən bəri qəsb etməyi planlaşdırdıqları Laçın dəhlizini ələ keçirmişlər. Qeyd olunmalıdır ki, bu rayonun işğalı nəticəsində şəhər, qəsəbə və kəndlər, sənaye, kənd təsərrüfatı, səhiyyə, mədəni-maarif obyektləri, məktəblərlə yanaşı, 200-dən çox tarixi abidə, o cümlədən Ağoğlan məbədi, həmçinin xalq teatrı, tarix-diyarşünaslıq muzeyi də talan edilərək dağıdılmışdır.
Erməni millətçiləri mövcud cəzasızlıq şəraitindən yararlanaraq, çoxsaylı toponimlərimizi dəyişdirməklə, Şuşa şəhəri ətrafında yerləşən, qədim bürünc dövrünə aid yüzlərlə məzarda arxeoloji qazıntılar aparmaqla, beynəlxalq hüquq normalarını pozmaqla daha bir saymazyana münasibət nümayiş etdirmişlər. Onlar zəbt olunmuş Azərbaycan ərazilərində məzarları sökür, qəbirüstü abidələri qarət edir, işğal zonasındakı məbədləri talan edirlər.
Ermənistan Respublikası bütün dünyanın gözü qarşısında Azərbaycanın unikal mədəni sərvətlərini kütləvi şəkildə məhv etməkdə davam edir. Belə ki, respublikamızın işğal edilmiş ərazilərində 927 kitabxana, dünya və ölkə əhəmiyyətli 464 tarixi abidə və muzey, 100-dən çox arxeoloji abidə, 6 dövlət teatrı və konsert studiyası dağıdılmışdır. Talan edilmiş muzeylərdən 40 mindən çox qiymətli əşya və nadir eksponat oğurlanmışdır. Bir sıra tarix diyarşünaslıq muzeyləri yerlə yeksan olunmuş, qızıl və gümüş zinət əşyaları, ötən əsrlərdə toxunmuş xalçalar, digər qiymətli eksponatlar Ermənistana daşınmışdır. Şuşadakı məşhur tarix muzeyinin də taleyi belə olmuşdur.
Hərbi münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında Haaqa Konvensiyasının və Mədəni sərvətlərin qeyri-qanuni dövriyyəsi haqqında Paris Konvensiyasının müddəalarını kobudcasına pozan Ermənistan Respublikası Azərbaycanın mədəni sərvətlərini talamaqla məşğuldur.
Zəngin folklor, musiqi, ədəbiyyat nümunələrimizi ardıcıl və sistemli şəkildə mənimsəyən erməni millətçiləri əslində işğalçılıq müharibəsini həm də mədəni sərvətlər müstəvisində genişləndirir, Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərini, xalq mahnı və rəqslərimizi də özününküləşdirirlər. Ermənistanın hüquqazidd əməlləri ilə bağlı Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatına dəfələrlə müraciət olunmuşdur. 3
Təəssüf ki, bu işğalçılıq və terrorçuluq siyasəti uzun illərdən bəri dünya ictimaiyyətinin gözü qarşısında baş verir. Halbuki beynəlxalq hüquq normalarına görə, dövlətlərin sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət edilməlidir və ərazi bütövlüyünün, suverenliyin pozulması yolverilməzdir.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və Dağlıq Qarabağ ərazisi üzərində yurisdiksiyası BMT, ATƏT, Avropa Şurası, habelə digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar və bütün dövlətlər tərəfindən dəfələrlə təsdiq edilmişdir. Lakin Ermənistan Respublikası beynəlxalq hüquq normaları və dünya birliyinin mövqeyi ilə hesablaşmır.
Zəbt olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar Azərbaycan ərazisinin ayrılmaz tərkib hissəsidir. BMT Təhlükəsizlik Şurası ölkəmizin işğal olunmuş torpaqlarının qeyd-şərtsiz azad edilməsi barədə dörd məlum qətnamə, BMT Baş Məclisi “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnamə, Avropa Şurası Parlament Assambleyası (AŞPA) Azərbaycan ərazilərinin erməni hərbi qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini və Dağlıq Qarabağ regionunun separatçı qüvvələr tərəfindən idarə olunmasını təsdiq edən 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnamə və 1690 saylı tövsiyə, həmçinin Avropa Parlamenti Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü ildə qətnamə qəbul etsələr də, Ermənistan bunları hələ də yerinə yetirmir. Halbuki bu qətnamələrdə birmənalı olaraq, Ermənistandan öz hərbi qüvvələrini işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən çıxarması, bir milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünün öz doğma torpaqlarına qayıtmasına imkan yaratması tələb olunmuşdur.
Ermənistan Avropa Şurasına üzv qəbul olunarkən Parlament Assambleyasının 221 saylı Rəyi əsasında öz üzərinə bir sıra öhdəliklər götürmüş, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yalnız dinc yollarla nizamlamaq üçün səyləri davam etdirmək, beynəlxalq və yerli mübahisələri, qonşulara qarşı hər hansı güc tətbiqinə və hədələməyə yol vermədən, dinc vasitələrlə və beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında həll etmək öhdəliyini götürmüşdür. Lakin erməni tərəfi qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirərək, bu öhdəliklərə əməl etmir, regionda sülhün bərqərar olmasına maneçilik törədir, atəşkəs rejimini mütəmadi olaraq pozur.
Belə ki, 2016-cı il aprel ayının ilk günlərində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən və Ermənistan Respublikası ərazilərindən erməni silahlı qüvvələri tərəfindən qəflətən iri miqyasda Azərbaycan Respublikasının əraziləri, cəbhəyanı bölgələrdə mülki əhalinin yaşadığı çoxsaylı yaşayış məntəqələri, məktəblər və digər sosial obyektlər, habelə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunlarının təmas xətti boyunca mövqeləri ağır artilleriyadan, iri çaplı silahlardan intensiv atəşə məruz qalmışdır. Nəticədə dinc əhali, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və ahıllar həlak olmuş və ağır yaralanmışlar. Bu təxribatlar nəticəsində beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Cenevrə konvensiyalarının müddəaları kobud şəkildə pozulmuş, bu da ölkəmizə səfər edən xarici jurnalistlər tərəfindən də müşahidə edilmişdir.
Bütün bunlar XXI əsrdə, yüksək mədəni inkişaf səviyyəsinə malik dünya ictimaiyyətinin gözü qarşısında baş verir. Qətiyyətlə bildiririk ki, hər bir vandalizm, separatçılıq, milliyyətçilik, terrorizm aktlarına hüquqi-siyasi qiymət verilmədikcə, bütün bəşəriyyət təhlükə qarşısında qalacaqdır.
Son dövrlər dünya ictimaiyyəti Azərbaycanın haqlı mövqeyini getdikcə daha çox dəstəkləyir, problemin

THE STATEMENT OF THE COMMISSIONER FOR HUMAN RIGHTS (OMBUDSMAN) OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN REGARDING THE 25TH ANNIVERSARY OF THE OCCUPATION OF SHUSHA
The purpose of genocide, ethnic cleansing and deportation policy of the Armenian nationalists and their supporters against the Azerbaijanis, lasted over two centuries, was banishing them from their historical native lands and establishing “Great Armenia” state on those territories. From the beginning of XIX c., thousands of the Armenian families were moved from Iran and Turkey to historical territories of Azerbaijan such as Karabakh, Nakhchivan, Zengezur, also Iravan and other provinces.
As a result of the next aggression policy started since 1988, Armenia occupied Nagorno-Karabakh which is an integral part of Azerbaijan, as well as seven surrounding rayons. Thus 20 percent of the country territories were occupied, more than 20 thousands Azerbaijanis were killed, 50 thousands of persons were injured, thousands of persons went missing, women, the elderly, children, were taken hostages and captives and subjected to severe tortures, one million of the Azerbaijanis became refugees and IDPs, their rights were grossly violated. In the course of this occupation, the Armenian nationalists and terrorists committed genocides in Khojaly city, Karkichahan, Malibeyli, Gushchular, Garadagli, Agdaban villages and in other settlements of Azerbaijan.
Twenty five years have passed since the occupation of Shusha city-the historical cradle of culture of Azerbaijan, which was rich with historical monuments, and presented numerous well-known persons, writers, poets, musicians who introduced cultural heritage of our nation to the world, that was a part of the aggression policy of Armenia against Azerbaijan and resulted in gross violation of the norms and principles of the international law and human rights.
The Armenian armed forces occupied Shusha city on May 8, 1992. In the battles for the defense of Shusha, 195 Azerbaijanis were killed, more than 165 were injured, and 68 were taken captives and hostages. The Armenian vandals plundered museums that had thousands exponents during the occupation, destroyed hundreds of historical-cultural monuments, outraged holy mosques and temples, ruined numerous manuscripts, destroyed education and health facilities.
It should be noted that 24.9000 persons living in Shusha city with an area of 300 square km became internally displaced persons after the occupation. However, the tragic results of this aggression are not limited only to occupation of the Azerbaijani lands. Shusha Historical Museum having five thousands of exhibits, the local branch of State Museum of carpets and national fine arts, State Historical, National Applied Art, the Ethnography Museums of Karabakh, as well as Palace of well-known Azerbaijani poetess Khurshudbanu Natavan, castle of Aghabeyim Aga, Complex of Garabakh khanligi, Madrasa of Ibrahim Khalil khan, Juma mosque, the Azikh cave – 2
an archeological monument of a world-wide importance, expositions of other cultural centers and art galleries were destroyed, plundered, libraries were burnt.
It is noteworthy that yet in 1977 upon the initiative of national leader Heydar Aliyev, ancient Shusha was announced historical and architectural reserve. Construction work was carried out in the city that had charming nature, was known as the tourism center, in home museums of Uzeyir bey Hajibeyli, Khurshudbani Natavan and Bulbul, tomb of M.F. Vagif was opened, monuments of these virtuosos were built.
However, as a result of occupation the Armenian nationalists, who plotted not only against people but also monuments, didn’t only expose persons to the gross moral – psychological trauma, shot at them, but also fired and destroyed the monuments that are the pearls, samples of the world culture as well as the monuments of the worldwide known Azerbaijani artists in Shusha.
At the same time, after several days of occupation of Shusha city, the Armenian armed forces attacking from Turshsu area of this city and Gorus rayon of Armenia occupied Lachin rayon, and as a result seized Lachin corridor which they were planning to usurp for many years. It should be noted as a result of the occupation, alongside with the city, villages, industry, agriculture, health, cultural and educational facilities, as well as schools, more than 200 historical monument, Agoglan temple, as well as the national theater, local history museum were looted and destroyed.
The Armenian nationalists benefiting from the existing impunity, change numerous toponymies, conduct archaeological excavation in hundreds of caves, related to the Bronze Age around Shusha, violate the norms of international law and thus, demonstrate once again irrespective attitude. They destroy the graves; even plunder the marble stones and tombstones in the occupied territories of Azerbaijan. The forests and natural reservations are being plundered.
The Republic of Armenia continues to loot and destroy Azerbaijan’s cultural heritage that is witnessed by the world. Thus, 927 libraries, 464 monuments and museums, more than 100 cultural monuments and 6 state theatre and concert halls were destroyed. In the plundered museums, more than 40 thousands valuable and rare exhibits were stolen. A number of historical ethnography museums were destroyed. Gold and silver jewelries, carpets knitted in past century were carried to Armenia. The destiny of the famous historical museum in Shusha was the same.
Thus, the Republic of Armenia plunders the cultural properties of Azerbaijan, violating the provisions of Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and Paris Convention on the Means of Prohibiting and Preventing the Illicit Import, Export and Transfer of Ownership of Cultural Property.
Besides the material cultural monuments, the Armenian nationalists regularly and systematically misappropriate the Azerbaijani folklore, music, samples of literature, thus, extend the occupation policy up to the level of cultural values. They also misappropriate the compositions of Azerbaijani composers, our national music and dances. The International Organization of Intellectual Property was urged several times regarding these unlawful actions. 3
Unfortunately, the policy of aggression and terrorism conducted by the Armenian nationalists is being witnessed by the international community for years. Whereas, according to the norms of international law, inviolability of state borders should be respected, and violation of territorial integrity and sovereignty is inadmissible.
Territorial integrity of Azerbaijan and its jurisdiction over the territory of Nagorno-Karabakh was approved many times by the UN, OSCE, the Council of Europe, as well as other influential international organizations and all states. However, the Republic of Armenia ignores the norms of the international law and the views expressed by the international community.
In spite of adoption of well known four UN Security Council Resolutions on unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, as well as the UN General Assembly Resolution on “The situation in the occupied territories of Azerbaijan” dated March 14, 2008, the Resolution No. 1416 and Recommendation No.1690 of the Parliamentary Assembly of Council of Europe (PACE) confirmed the occupation of the Azerbaijani territories by the Armenian military forces, and governing of Nagorno-Karabakh by separatists, Armenia does not leave the occupied territories.
Armenia, being accepted as a member to the Council of Europe, has undertaken several international obligations according to the Opinion No. 221 of the Parliamentary Assembly, such as to pursue efforts to settle the Nagorno-Karabakh conflict by only peaceful means; according to the principles of international law to settle international and local disputes also by peaceful means by resolutely rejecting any use of force and threatening against its neighbors. However, those obligations have not been fulfilled; the Armenian side regularly violates the ceasefire regime and creates obstacles to the peace in the region demonstrating unconstructive position.
Thus, in the first days of April, 2016, the groups of Armenian armed forces abruptly started intensive shootings from the occupied Azerbaijani territories, as well as from the territory of the Republic of Armenia on the territories of the Republic of Azerbaijan, numerous dwellings, where civilians lived, schools and other social objects, also the positions of the Azerbaijani Armed Forces troops along the frontline, by heavy artillery and big caliber weapons. As a result, civilians, including women and children were killed and severely injured. Thus, the provisions of international legal documents, including the Geneva Conventions were grossly violated as a result of this provocation, which was observed by the representatives of international organizations and international journalists visiting our country.
All these happen in XXI c. before the eyes of world community that has the high level of cultural development. We state with confidence that, as long as legal-political assessment is not given to acts of vandalism, separatism, nationalism and terrorism, all the humanity will be in danger.
In recent years, the world community provides more support for the just position of Azerbaijan and it is interested in peaceful settlement to this conflict within the international legal norms. It is noteworthy that the Parliaments of fourteen States have already recognized Khojaly genocide committed by the Armenians on February 26, 1992, from the perspective of the international legal norms. Moreover, legislative bodies of twenty one States of the USA have passed relevant Resolutions. 4
Considering all the above mentioned facts, as the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I declare, that violation of the Azerbaijan’s territorial integrity, occupation of its historical lands, destruction and misappropriation of architectural monuments that are the pearls of world culture and perfect samples of civilization mass violation of human rights, as well as cultural rights by the Republic of Armenia fully contradicts with the universal norms and principles of the international law.
We call international organizations to support the just position of Azerbaijan for the sake of restoration of justice, return of occupied lands, including Shusha, restoration of territorial integrity of Azerbaijan and violated rights of one million refugees and IDPs, release of captives and hostages and punishment of perpetrators.
We hope all well-known international organizations and peacemakers will join efforts for the restoration of peace and security in Azerbaijan which is a land of tolerance, long lasting occupation policy against Azerbaijan will be stopped, the necessary condition will be achieved for sustainable development in our country and cooperation in the region. Real opportunities will be created for ensuring the universally recognized fundamental human rights and freedoms of each person without discrimination on any ground.
Prof. Elmira Suleymanova
The Commissioner for Human Rights
(Ombudsman)
of the Republic of Azerbaijan
02.05.2017
The Statement is addressed to the Secretary-General of the United Nations, United Nations Security Council, United Nations High Commissioner for Human Rights, UNESCO, Organization of Islamic Cooperation European Commission, Council of Europe, Organization for Security and Cooperation in Europe, International and European Ombudsman Institutes, Asian Ombudsman Association, Ombudspersons of different countries, Embassies of Azerbaijan abroad, as well as the foreign Embassies in Azerbaijan and Azerbaijani Diaspora.