Azərbaycan Respublikasının Pakistan İslam Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əli Əlizadə Pakistanın dövlət televiziya kanalı olan PTV News –un “Personality of the Week” proqramına müsahibə verib.
Səfir tarix boyu olduğu kimi müasir zamanda da Azərbaycan-Pakistan ikitərəfli münasibətlərinin ötən 25 il ərzində uğurla inkişaf etdiyini, münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib, həyata keçirilmiş səmərəli layihələr haqqında tamaşaçılara məlumat verib. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Ermənistanın işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasəti, təxribatları haqqında məlumat verən səfir, işğal nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlı əhalinin öz doğma yurdlarından qaçqın və didərgin düşdüyünü diqqətə çatdırıb. Pakistanın Azərbaycanın haqlı mövqeyinin daim dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirən səfir, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və Kəşmir məsələsinin beynəlxalq huququn norma və prinsipləri, eləcə də BMT TŞ qətnamələrinin tələbləri əsasında həllinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
Heydər Əliyev Fondunun Pakistandakı fəaliyyəti haqqında məlumat verən səfir, Fondun Prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın Pakistana xüsusi diqqətinin olduğunu və onun təşəbbüsu və dəstəyi ilə müxtəlif tipli humanitar və sosial yönümlü layihələrin burada həyata keçirildiyini, bu cür layihələrin hər iki xalqın daha da yaxınlaşmasına, dostluq əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əlaqələrə dair sualı cavablandıran səfir təşkilata ötən beş ildəki sədrliyi dövründə üzv dövlətlər arasında iqtisadi, ticari, elmi, mədəni, humanitar və bütün sahələrdə əlaqələrin möhkəmlənməsinə Azərbaycanın böyük səylər göstərdiyini, bu ildən sədrliyin Pakistana keçdiyini və Pakistanın sədrliyi dövründə də üzv dövlətlər arasında regional əməkdaşlığın möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
İki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi, iqtisadi-ticari əməkdaşlığın artırılması önəmini vurğulayan səfir, turizm əlaqələrində nəzərə çarpacaq artımın müşahidə olunduğunu, Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə Pakistan vətəndaşlarının da cari ilin yanvar ayından başlayaraq Asan Viza sisteminin imkanlarından yararlandığını və son səkkiz ay ərzində Azərbaycana səfər edən Pakistan vətəndaşlarının da sayının bir neçə dəfə artdığını vurğulamışdır.
Səfir həmçinin Azərbaycanın mədəniyyəti, Azərbaycanın cooğrafi yerləşmə mövqeyinin verdiyi üstünlüklər, Azərbaycanda Qurban Bayramı adət ənənələri, islam dəyərlərinə verilən önəm və bu kimi aparıcının digər suallarını cavablandırıb, Qurban bayramı münasibətilə Pakistan xalqına təbriklərini və xoş arzularını efir vasitəsilə çatdırıb.

Ambassador of Azerbaijan to Pakistan Ali Alizada gave an interview to "Personality of the Week" program of PTV News, a state-run television channel of Pakistan.
Informing the audience about the efficient projects implemented between two countries ambassador stated successful development of bilateral relations of Azerbaijan and Pakistan over the past 25 years, noting that bilateral relations have reached to the level of strategic partnership.
Providing information about Armenian-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as Armenian occupation and ethnic cleansing policy and provocations ambassador drew attention to the fact that as a result of the occupation over a million of azerbaijanis became refugees and internaly displaced persons from their native lands. Highly appreciating constant support by Pakistan for right stand of Azerbaijan, A. Alizada stressed necessity of solution of the Nagorno-Karabakh conflict and the Kashmir issue on the basis of the norms and principles of international law and relevant UN Security Council resolutions.
Emphasizing about activities of Heydar Aliyev Foundation in Pakistan, ambassador Ali Alizada stressed special attention by the Foundation President, First Vice President of Azerbaijan Mrs.Mehriban Aliyeva towards Pakistan, as well as implementation of various humanitarian and social projects in the country on her initiative and support, adding that such projects made more close the both nations and consolidated the friendly relations of our countries.
Replying to the questions about the relations in the framework of Economic Cooperation Organization (ECO), ambassador noted that many efforts were done by Azerbaijan to further strengthern economical, trade, science, cultural, humanitarian and other relations between the member states during the chairmanship of Azerbaijan of ECO in the past five years and expressed his confidence on continuation the same toward to ECO by Pakistan which assumed chairmanship in this year.
Emphasizing importance of boost of trade turnover and economic and commercial cooperation between the two countries, A.Alizada noted remarkable increase in tourism relations, noting that due to decree of the President of Azerbaijan on "Asan Visa" online system, the Pakistani citizens are also enjoy simplified visa prosedures from January of this year and a number of Pakistani tourists visiting Azerbaijan increased in the last eight months.
Ambassador answered also the questions of tv channel about the culture of Azerbaijan and significance given to islamic values, traditions in Holy Eid Al Adha in Azerbaijan, advantages of the the geographical location of Azerbaijan and congratulated Pakistani nation on the occassion of holiday.