Dünya azərbaycanlılarına
Milli birlik və Vətənə məhəbbət kimi nəcib duyğuları təcəssüm etdirən 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü ərəfəsində hər birinizi ürəkdən salamlayır və ən xoş arzularımı çatdırıram.
Qəlbi həmişə doğma yurda sevgi hissi ilə döyünən bütün soydaşlarımızın milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığı və Azərbaycanla əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi daim dövlətimizin diqqət mərkəzindədir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin irəli sürdüyü azərbaycançılıq məfkurəsinə əsaslanan ardıcıl tədbirlər xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin daha sıx birliyinin təşəkkül tapmasına təkan vermiş, ölkəmizin dünya dövlətləri ilə qarşılıqlı faydalı münasibətlərinin inkişafında diaspor təşkilatlarının rolunu xeyli gücləndirmişdir.
Bu gün Azərbaycan Respublikası böyük iqtisadi, siyasi və mədəni potensiala malikdir. Bu potensial dövrün mürəkkəb çağırışlarına adekvat cavab vermək üçün bizə geniş imkanlar açır. Müstəqil dövlət kimi öz yolunu inamla davam etdirən ölkəmizdə qlobal maliyyə-iqtisadi böhranın təsirləri aradan qaldırılmış, sosial-iqtisadi inkişafın dayanıqlığı və davamlı ictimai-siyasi sabitlik təmin olunmuşdur. Təşəbbüskarı olduğumuz transmilli layihələrin həyata keçirilməsində yüksək nailiyyətlər qazanmışıq. Nəhəng neft şirkətləri ilə “Əsrin müqaviləsi”nin 2050-ci ilə qədər uzadılmasına dair sazişin imzalanması, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istifadəyə verilməsi, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin ölkəmizdən keçən hissəsində işlərin başa çatdırılması respublikamızın tərəqqisi və xalqımızın rifahının yüksəlməsinə xidmət edir, Azərbaycanın dünyadakı geostrateji əhəmiyyətini artırır.
Mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi və ümumbəşəri problemlərin həlli sahəsində dövlətimizin ardıcıl və qətiyyətli mövqeyi beynəlxalq aləmdə rəğbət hissi ilə qarşılanır. 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi, IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun və IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğurla keçirilməsi Azərbaycanın multikulturalizmə və tolerantlıq ənənələrinə sadiq olduğunu bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirdi.
Biz Vətənimizin hərtərəfli inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyduğumuz məqsədlərə çatmaq üçün əzmlə çalışırıq. Ölkəmizin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsində, qədim və zəngin mədəniyyətinin təbliğində, Azərbaycana qarşı təxribatçı əməllərin qarşısının alınmasında diaspor təşkilatlarının da üzərinə mühüm vəzifələr düşür. Buna görə də xaricdə yaşayan həmvətənlərimiz milli maraqlarımızın müdafiəsi naminə azərbaycançılıq ideyası ətrafında sıx birləşməlidirlər. İnanıram ki, sizin məqsədyönlü və birgə fəaliyyətiniz gücümüzü daha da artıracaq, hamımızı dərindən narahat edən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə nizamlanmasına, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpasına sanballı töhfəsini verəcəkdir.

To world Azerbaijanis
I cordially greet each one of you and convey my best wishes on the eve of 31 December, the Day of Solidarity of World Azerbaijanis, which epitomizes such noble feelings as national unity and love of the Motherland.
The fact that all our compatriots whose hearts always beat with a sense of love for their native land are attached to the Motherland, to national and spiritual values, and the further strengthening of their ties with Azerbaijan are always in the spotlight for our state. The consistent measures based on the ideology of Azerbaijanism put forward by national leader Heydar Aliyev have given an impetus to even closer unity of our compatriots living abroad, have significantly strengthened the role of Diaspora organizations in developing the mutually beneficial relations between our country and states of the world.
The Republic of Azerbaijan today has great economic, political and cultural potential. This potential opens up ample opportunities for us to adequately respond to the complex challenges of the time. Our country, which confidently continues its path as an independent state, has eliminated the impacts of the global financial and economic crisis, established sustainable social and economic development, and ensured sustainable social and political stability. We have made great strides in the implementation of transnational projects we have initiated ourselves. The signing of an agreement to extend the Contract of the Century with giant oil companies until 2050, the commissioning of the Baku-Tbilisi-Kars railway, and the completion of work on the section of the North-South transport corridor passing through our country have contributed to the progress of our republic and the welfare of our people, and enhanced the geostrategic importance of Azerbaijan in the world.
The consistent and resolute position of our state in promoting intercultural dialogue and addressing universal human problems is approved on the international scene. The declaration of 2017 as a Year of Islamic Solidarity in our country, the successful hosting of the Fourth World Forum on Intercultural Dialogue and the Fourth Games of Islamic Solidarity have once again demonstrated to the whole world Azerbaijan’s commitment to multiculturalism and the traditions of tolerance.
We persistently strive to achieve the set goals for the comprehensive development of our Motherland. Diaspora organizations also face important tasks of expanding the international relations of our country, promoting our ancient and rich culture and suppressing provocative actions against Azerbaijan. Therefore, our compatriots living abroad should closely rally around the idea of Azerbaijanism in the name of protecting our national interests. I believe that your focused and joint activity will multiply our strength and make a weighty contribution to the speedy settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict that worries us all, and restore the territorial integrity of our country.
I wish you a strong will and organization on this path, and happiness and prosperity in your personal lives.