Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mədəni və Musiqi Axşamı” Pakistanın Lahor şəhərində keçirilmişdir.
Azərbaycan və Pakistanın dövlət himnlərinin səsləndirilməsindən sonra tədbirə təşrif buyurmuş qonaqları salamlayan Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixi və keçdiyi şərəfli yol haqqında məlumat vermiş, Azərbaycan Prezidentinin sərancamı ilə bu il Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin Azərbaycanda və bir çox xarici ölkələrdə geniş qeyd olunduğunu vurğulamışdır. Səfir ilk dəfə olaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yubileyinin Pəncab Əyalətinin mərkəzi və Pakistanın ikinci böyük şəhəri olan Lahor şəhərində qeyd olunmasının əlamətdar hadisə olduğunu bildirərək Pakistan və Azərbaycan xalqları arasında  tarix boyu sıx əlaqələrin, mədəni yaxınlıq və ortaq bağların olduğunu qeyd etmiş, Pəncab Əyalətinin  Multan şəhəri ilə Azərbaycanın Gəncə şəhərinin qardaşlaşmış şəhərlər olduğunu və Pəncab Əyalətinin iki qardaş ölkə Azərbaycan və Pakistanın əlaqələrində xüsusi rolunun olduğunu bildirmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Pəncab Əyalətinin maliyyə naziri xanım Aişə Paşa Pakistan və Azərbaycanın əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu, bu əlaqələrdə önəmli olan iqtisadi və ticari əməkdaşlığın, mədəni bağların, xalqlararası münasibətlərin daha da artırılması gərəkdiyini və Azərbaycandan musiqi qrupunun Pəncab Əyalətinin Lahor şəhərinə təşrif buyurmasının böyük məmnunluq hissi yaratdığını bildirmişdir. Xanım Aişə Paşa Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibətilə Pəncab Əyalətinin baş naziri və höküməti adından Azərbaycan xalqını təbrik etmişdir.
Çıxışlardan sonra Azərbaycanın əməkdar artisi Mübariz Əsgərovun, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının solisti Fəxri Nicat Kazımın, Azərbaycan Dövlət Televiziyasının solisti Nigar Şabanovanın ifalarında Azərbaycan xalq mahnıları və nəğmələri, dünya musiqisinin populyar klassik musiqi əsərləri səslənmişdir.
Mədəni musiqi axşamı şam ziyafəti ilə davam etmiş və iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.

A musical and cultural evening was held in Lahore, Pakistan, dedicated to the 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic (ADR).
After the national anthems of Azerbaijan and Pakistan, H.E. Ali Alizada, Ambassador of Azerbaijan to Pakistan welcomed the guests of the event and gave information about the honorary history of Azerbaijan Democratic Republic, also highlighted that by the decree of the President of Azerbaijan, 100th anniversary of ADR is widely celebrated across the country and abroad this year. Ambassador said that it is a significant event that for the first time the anniversary of ADR is celebrated in Lahore, the capital of Punjab and the second largest city of Pakistan and noted that throughout the history there were strong relations, cultural similarities and common bonds between the peoples of Pakistan and Azerbaijan. Moreover, he mentioned that Multan city of Punjab province and Ganja city of Azerbaijan has already established sister city relations and Punjab province plays a special role in the relations between the two brotherly countries, Azerbaijan and Pakistan.
Speaking on the occasion, madam Aisha Pasha, Minister for Finance of Punjab, stressed that high-level relations exist between Pakistan and Azerbaijan and economic and trade cooperation, cultural ties, people-to-people relations should be improved which are essential in these same bilateral relations. She also noted that the tour of musical group from Azerbaijan to Lahore is of a great pleasure for them. On behalf of the Chief Minister and Government of Punjab, Madam Aisha Pasha congratulated the people of Azerbaijan on the occasion of 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic.
After the speeches, Mubariz Asgerov, honoured artist of Azerbaijan, Fakhri Nijat Kazim, soloist of Azerbaijan State Philarmony and Nigar Shabanova, soloist of Azerbaijan State Television performed Azerbaijani folk music and songs, as well as famous classical pieces of world music.
Musical and cultural evening was followed by dinner and attracted great interest of the participants.