Pakistanda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş golf turniri və müxtəlif əyləncəli yarışlar keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyinin və Bahriya Şəhərciyinin təşkilatçılığı ilə İslamabad şəhərində yerləşən Bahriya Golf Klubunda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyev 95 - Azərbaycan Golf Turniri” və müxtəlif əyləncəli yarışlar keçirilmişdir.Turnir və əyləncəli yarışlarda bir çox xarici ölkələrin Pakistandakı səfirləri, diplomatlar, tanınmış golfçular və ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Turnirin qaliblərinin mükafatlandırma mərasimində çıxış edənlər, Bahriya Şəhərciyinin icraçı direktoru, ehtiyyatda olan general mayor Məhəmməd Əli Xan və Bahriya Golf Klubunun əməliyyatlar üzrə direktoru Semi Saveri bildirmişlər ki, 1960-cı illərdən başlayaraq Azərbaycanın siyasi, iqtisadi, sosial və mədəni tərəqqisi Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ölkədə təhsilin, infrastrukturun, həmçinin neft və qaz sənayesinin inkişafına mühüm töhfələr verən Heydər Əliyev 1993-cü ildə tənəzzülün astanasında olan Azərbaycanda yenidən hakimiyyətə gələrək, siyasi və iqtisadi sabitliyi təmin etmiş, onun rəhbərliyi altında həyata keçirilən balanslaşdırılmış və müdrik siyasət nəticəsində Azərbaycanın suverenliyi və müstəqilliyi təmin edilmiş, xarici siyasətdə regional və qlobal güclərlə ittifaqlar təsis edilmişdir. Əsrin müqaviləsinin imzalanması və Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin tikilməsi Heydər Əliyevin neft strategiyasının böyük uğurlarındandır.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş turnirdə yüksək səviyyəli iştirakdan və göstərilən maraqdan məmnuniyyətini və təşəkkürlərini ifadə edən Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə Heydər Əliyevin istər Sovet dövründə, istərsə də müstəqillik dövründə Azərbaycanın siyasi və iqtisadi həyatında oynadığı müstəsna roldan bəhs etmiş, onun gerçəkləşdirdiyi islahatlar nəticəsində ölkədə bütün sahələrdə möhkəm və davamlı inkişafın bərqərar edildiyini vurğulamışdır. Golf turnirinin ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olmasının təsadüf olmadığını bildirən səfir Əli Əlizadə, Heydər Əliyevin Azərbaycanda idman sahəsinin də inkişifana xüsusi önəm verdiyini, məhz onun yürütdüyü siyasət nəticəsində idman sahəsinin irəli getdiyini, Azərbaycan idmançılarının dünya olimpiadalarında, beynəlxalq yarışlarda mühüm nailiyyətlərə imza atdıqlarını qeyd etmişdir.
Çıxışlardan sonra turnirdə və əyləncəli yarışlarda fərqlənənlərə müxtəlif kuboklar, milli suvenirlər və qaliblərdən ilk yerləri tutmuş qolfçulara isə Azərbaycana səyahət etmək üçün Pakistanın Şahin Hava Yolları tərəfindən İslamabad-Bakı marşrutu üzrə 4 ədəd ikitərəfli təyyarə biletləri təqdim olunmuşdur.

“Azerbaijan Golf Tournament-Heydar Aliyev 95” and various entertaining competitions dedicated to the 95th anniversary of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people were held in Pakistan.
“Azerbaijan Golf Tournament-Heydar Aliyev 95” and various entertaining competitions dedicated to the 95th anniversary of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people were organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan in collaboration with Bahria Town at the Bahria Golf Club, in Islamabad. The Ambassadors of various foreign countries in Pakistan, diplomats, professional golfers and public figures took part in the tournament and entertaining competitions.
Speaking at the awarding ceremony, Major General ® Mohammed Ali Khan, executive director, Bahria City and Sammy Savary, manager operations of Bahria Golf Club
emphasized that, the political, economic, social and cultural progress of Azerbaijan since the 1960s is connected with the name of Heydar Aliyev. Having made significant contributions to the development of education, infrastructure, and the oil and gas industry in the country, Heydar Aliyev came to power again in Azerbaijan, which was on the verge of collapse in 1993, securing political and economic stability, ensuring sovereignty and independence of Azerbaijan by pursuing balanced and wise policy, and establishing alliances with regional and global powers in foreign policy. The signing of the Contract Century and the construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline are among the great achievements of Heydar Aliyev's oil strategy.
Expressing his satisfaction and gratitude for high level participation and interest in the tournament dedicated to the 95th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, Ambassador of Azerbaijan to Pakistan Ali Alizada mentioned Heydar Aliyev's exceptional role in the political and economic life of Azerbaijan in the Soviet era and in independence and stressed that as a result of his reforms, firm and sustainable development has been established in all spheres of the country.
Noting that the golf tournament’s ties with the name of national leader Heydar Aliyev was not a coincidence, Ambassador Ali Alizada said that Heydar Aliyev attached great importance to promote sport in Azerbaijan too, and as the fruits of his policy, the sports field have gone forward, and Azerbaijani athletes made significant achievements in world Olympics and international competitions.
After the speeches, winners in the tournaments and entertaining races were awarded various trophies and national souvenirs, and 4 round air tickets for the Islamabad-Baku flight to travel to Azerbaijan were presented by Pakistan's Shahin Airways to golfers who won the first places.