Pakistanda "Şəhidlikdən Müstəqilliyə" mövzusunda seminar keçirilmişdir
"20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü"nün 29-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq "Şəhidlikdən Müstəqilliyə" mövzusunda seminar Pakistanın İQRA Universitetinin həmkarlığı ilə Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyi tərəfindən İQRA Universitetinin İslamabad kampusunda təşkil edilmişdir.
Pakistan Senatının daimi komitəsinin sədri, Senatda Azərbaycan-Pakistan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun sədri Talha Mahmudun, habelə Mərkəzi Asiya ölkələrinin, Rusiya və Belarusun Pakistandakı səfirlərinin, diplomatların, media mənsublarının, ictimai xadimlərin və universitet tələbələrinin iştirak etdiyi seminarda Azərbaycanın müstəqilliyin bərpası yolunda keçdiyi çətinliklərdən, əldə etdiyi nailiyyətlərdən bəhs olunmuş və müstəqillik yolunda hər iki ölkənin verdiyi şəhidlərinin əziz xatirəsi anılmışdır.
Azərbaycan və Pakistanın dövlət himnləri səsləndirilməsi ilə başlayan mərasimdə çıxış edən Pakistan xarici işlər nazirinin sabiq müavini, tanınmış diplomat-səfir Abrar Hüseyn 20 Yanvar qırğınının tarixi arxa planına toxunaraq, öz konstitusion hüquqları uğrunda meydanlara axışan Azərbaycan xalqına qarşı misli görünməmiş vəhşiliyin törədildiyini, buna baxmayaraq, Azərbaycan xalqı öz azadlıq əzmini nümayiş etdirərək müstəqilliyini qazandığını qeyd etmişdir. Diplomat Pakistanın müstəqil Azərbaycanı tanıyan və ona Dağlıq Qarabağ məsələsində istisnasız dəstək verən ilk dövlətlərdən olduğunu bildirərək, o zamandan etibarən ümummilli lider heydər Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində Azərbaycanın bütün sahələr üzrə tərəqqi əldə etdiyini, eyni zamanda Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin siyasi, humanitar-mədəni və iqtisadi sahələrdə də inkişaf etdiyini vurğulamışdır.
İqra Milli Universitetinin rektoru Obeyd ur Rəhman nitqində xalqların azad yaşaması üçün fədakarlığın zəruri olduğunu, Azərbaycan və Pakistan xalqlarının da mübarizə apararaq, şəhidlər verərək, öz müstəqilliklərini qazandığlarını ifadə etmişdir. O, 20 Yanvar şəhidlərinin Azərbaycanın azadlığında oynadığı rolun universitetdə qeyd olunmasından məmnuniyyətini çatdıraraq, dost və qardaş xalqların bu kimi tarixi həqiqətlərinin ali məktəb səviyyəsində tədrisinin önəmini vurğulamışdır.
Ortaq mədəni, tarixi və siyasi dəyərləri bölüşən Azərbaycan və Pakistan xalqlarının həm də oxşar taleləri olduğunu bildirən tədbirin ali qonağı Pakistan Senatının daimi komitəsinin sədri, Senatda Azərbaycan-Pakistan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun sədri Talha Mahmud çıxışında 20 Yanvar şəhidlərinin qəhrəmanlığı sayəsində Azərbaycanın müstəqilliyinə qovuşduğunu ifadə etmişdir. O, Pakistanın hər zaman müstəqil Azərbaycana qarşı qardaşlıq münasibəti bəslədiyini, erməni təcavüzünü qınadığını, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bütün platformalarda müdafiə etdiyini qeyd etmişdir. Talha Mahmud Azərbaycana səfərini xatırladaraq, Bakıda Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərkən 20 Yanvar şəhidlərinin və daha sonra Azərbaycanın azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş digər şəhidlərin xalqın qan yaddaşındakı rolunu daha yaxşı anladığını, eyni zamanda ölkə prezidentinin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın social-iqtisadi, infrastruktur, enerji və digər sahələrdə necə inkişaf etdiyinin şahidi olduğunu diqqətə çatdırmışdır. O, Pakistanın ehtiyac duyduğu enerji sahələrinin tədqiqatı sahəsində Azərbaycanın təcrübəsindən faydalanmağın vacibliyini də əlavə etmişdir.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə "20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü"nün şəhidlərinin anma günü ilə yanaşı eyni zamanda Azərbaycan tarixinin qurur səhifəsi olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
1987-ci ildən başlayaraq SSRİ-nin etnik diskriminasiya siyasətinin getdikcə zirvəyə çatdığını qeyd edən səfir bu siyasi xəttin və eyni zamanda Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının regionda gərginliyi artırdığını, buna qarşı Azərbaycan xalqının həmin vaxt Azərbaycan rəhbərliyinin istefasını və azərbaycanlılara qarşı ermənilərin qəddarlığına son qoyulmasını tələb etdiyini bildirmişdir. O, sovet ordusunun 1990-cı ildə Bakıya hücum edərək 20 Yanvar faciəsini törətməsinin əsas səbəblərinin kommunist rejimin süqutunu önləmək, Azərbaycanın müstəqilliyini tələb edən insanları əzmək və Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalını dəstəkləmək olduğunu bildirmişdir. İstintaq Komissiyasının materiallarına əsasən hücumu həyata keçirən orduya çoxlu sayda ehtiyatda olan erməni əsillilərin də cəlb edildiyini bildirən səfir sovet mediasının cinayətin üzərindən sükutla keçərək susqunluq nümayiş etdirdiyini, bir çox siyasətçinin qorxub çəkindiyi bir vaxtda Azərbaycan xalqının ümummli lideri Heydər Əliyevin Moskvada bəyanatla çıxış edərək Bakıda törədilmiş qanlı cinayət barədə dünya ictimaiyyətini məlumalandırdığını vurğulamışdır.
1990-cı ilin 20 yanvar tarixinin Azərbaycan tarixinin qürur günü kimi bütün Azərbaycanlıları müstəqil dövlətin vətəndaşları olmaq uğrunda birləşdirdiyini və onların qətiyyətini möhkəmləndirdiyini qeyd edən səfir, nəticədə Azərbaycanın öz müstəqilliyinə qovuşduğunu, bununla yanaşı Azərbaycan xalqına qarşı erməni terrorizminin və ekstremizminin davam etdiyini, Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin hələ də işğal altında olduğunu, Azərbaycan Ordusunun igid əsgərlərinin, mülki vətəndaşların, qadın və uşaqların atəşkəs xəttində erməni təxribatı nəticəsində həyatlarını itirdiyini iştirakçıların nəzərinə çatdırmışdır. Səfir Azərbaycan və Pakistan xalqlarının hər zaman öz şəhidlərinin xatirəsini əziz tutduğunu, onları minnətdarlıqla yad etdiyini qeyd etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan həqiqətlərinə dair müxtəlif məzmunlu kitablar, jurnallar və digər əyani materiallar da yayılmış, 20 Yanvar hadisələrinin tarixi-siyasi əhəmiyyəti və şəhidlərin əziz xatirəsi ilə bağlı videoçarxlar da nümayiş etdirilmiş, səfir Əli Əlizadənin anım günü ilə əlaqədar verdiyi müsahibələri də Pakistanın televiziya kanallarında yayımlanmışdır.

Seminar on “From Martyrdom to Independence" was held in Pakistan.
Seminar on " From Martyrdom to Independence" was organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Pakistan with the cooperation of IQRA University, Islamabad Campus, dedicated to the 29th anniversary of "20 January - National Commemoration Day".
Talha Mahmood, Chairman Standing Committee of the Senate of
Speaking at the Ceremony that began with the national anthems of Azerbaijan and Pakistan, Former Deputy Foreign Minister of Pakistan, Abrar Hussain, referring to the historical background of the 20 January massacre, pointed out that the unprecedented brutality against the Azerbaijani people, who went to the streets for their constitutional rights, was perpetrated, nevertheless people of Azerbaijan demonstrated their determination for freedom and gained independence.
The diplomat said that Pakistan was one of the first countries to recognize independence of Azerbaijan and to support it on the Nagorno-Karabakh conflict. Since that time, as a result of the wise policy of National Leader Heydar Aliyev, Azerbaijan has achieved progress in all areas, also political, humanitarian, cultural and economic relations between Azerbaijan and Pakistan improved.
The Chancellor of IQRA National University, Obaid-ur-Rehman, said that self-sacrifice is essential for the free survival of a nation, and that the people of Azerbaijan and Pakistan have won their independence by struggling and giving martyrs. He expressed his satisfaction with the celebration of the 20 January martyrs' role in the freedom of Azerbaijan in the University and emphasized the importance of teaching these historical truths of the friendly and brotherly nation at the university level.
Talha Mahmood, Chairman of the Standing Committee of the Senate of Pakistan said in his speech that the 20 January martyrs' heroism helped Azerbaijan to gain independence. He noted that Pakistan has always had a brotherly attitude towards independent Azerbaijan, condemned Armenian aggression, and supported the territorial integrity of Azerbaijan on all platforms. Talha Mahmood recalled his visit to Azerbaijan and noted that during the visit he better understood the role of the martyrs of 20 January and other martyrs’, who later sacrificed their lives for the sake of the freedom of Azerbaijan, at the memory of the people of Azerbaijan, and at the same time he emphasized that, under the leadership of the President of Azerbaijan, socio-economic, infrastructure, energy and other fields has much developed. He added that it is important for Pakistan to benefit from the experience of Azerbaijan in the field of energy research.
Ali Alizada, Ambassador of Azerbaijan to Pakistan said that along with the commemoration of the martyrs of 20 January - “National Commemoration Day", it is also the day of Pride in Azerbaijani history. Stressing that the policy of ethnic discrimination in the USSR has grown ever since 1987, the Ambassador pointed out that this political line and the territorial claims of Armenia against Azerbaijan increased tensions in the region, while the Azerbaijani people demanded the resignation of the Azerbaijani leadership at that time and the end of the Armenian cruelty against the Azerbaijanis. He argued that the main reason and aim of invasion of Baku and committing 20 January tragedy by the Soviet Army in 1990, was to stop the dissolution of the Communist regime, crush any opposition in Azerbaijan’s bid for independence, and support the occupation of Azerbaijani territories by Armenia. Ambassador informed the audience that according to the material of the Investigation Commission, the army involved a large number of Armenian reservists. “The Soviet mass media showed silence over the crime and while many politicians were scared to publicize this incident, the National Leader of Azerbaijani people, Heydar Aliyev, condemned this massacre during his speech in Moscow.”
Ambassador Ali Alizada stated, the day of January 20, 1990 became the Day of Pride in the history which united the people of Azerbaijan into a community of citizens of an independent nation and strengthened their resolve to achieve that independence. It became a page of heroism in the history of the struggle for the independence and territorial integrity, and Azerbaijan finally restored its independence. “But Armenian terrorism and extremism against Azerbaijan still continues, 20 percent of the territory of Azerbaijan is under occupation and brave soldiers of Azerbaijani army, as well as civilians, women and children lose their lives in the line of contact because of Armenian provocations.” The Ambassador noted that the people of Azerbaijan and Pakistan have always commemorated their martyrs’ memory and remembered them with appreciation.
During the event, various books, magazines and other visual materials reflecting Azerbaijan’s truths were distributed, as well as video materials about the historical and political significance of the 20 January massacre and the memory of the martyrs were displayed. Moreover, interviews given by Ambassador Ali Alizada on the commemoration day were also broadcasted on Pakistan's television channels.