Səfir Əli Əlizadə: “Azərbaycanla Pakistan arasında təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq güclənir”
Azərbaycanın İslamabaddakı səfiri Əli Əlizadə ölkəsinin Pakistanla hərbi sahədə əlaqələri gücləndirmək istədiyini bəyan edib. Səfir ümid edir ki, rəsmi Bakının İslamabadla təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin effektli həllinə yardım göstərəcək.
Diplomat deyir ki, hər iki ölkə terrordan və ekstremizimdən əziyyət çəkir. Odur ki, Azərbaycanla Pakistan ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində bir-birinə dəstək verə bilər.
Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə DND nəşrinin baş redaktoru Aqa İqrar Haruna eksklüziv müsahibəsində deyib ki, ölkəsilə Pakistan arasındakı hərbi sahədə əməkdaşlıq böyük əhəmiyyət kəsb edir: “Çünki hər iki ölkə uzun müddətdir oxşar cəhətlərə malik problemi həll etməyə çalışır”. Səfir Pakistanın terrorçuluqla mübarizədə misli görünməmiş qurbanlar verdiyini xatırladıb: “Azərbaycan isə öz növbəsində, Ermənistanın vəhşiliyindən və qəddarlığından əziyyət çəkir”.
Qeyd edək ki, Ermənistanla Azərbaycan illərdir ki Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayon uğrunda mübarizə aparır. Bu ərazilər Ermənistan tərəfindən qeyri-qanuni olaraq işğal edilib.
“Təcavüzkar Ermənistan torpaqlarımızın 20%-ni işğal edib. Təəssüf ki, Azərbaycanda 1 milyondan çox insan hələ də qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşayır”, - deyə Ə.Əlizadə qeyd edib. Diplomat Ermənistanın ölkəsinə qarşı dəhşətli qətliam və soyqırım törətdiyini də yada salıb: “Bu il fevralın 26-da ölkəmizdə Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü anılacaq”.
Ə.Əlizadə hesab edir ki, indiki şəraitdə Azərbaycanla Pakistan bir-birinə qarşılıqlı olaraq, təcrübələrindən istifadə etməklə də yardım göstərə bilər. “Bakı ilə İslamabad arasında hərbi sahədə əməkdaşlıq böyük əhəmiyyət kəsb edir. Biz hərbi əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişləndirilməsində maraqlıyıq”, - deyə o, bildirib.
İki ölkə arasındakı ticarət əlaqələri haqqında suala cavablandıran Əlizadənin sözlərinə görə, Azərbaycanla Pakistan arasında ikitərəfli ticarət əlaqələri tədricən artır. Məsələn, ötən il iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 25% artıb. Səfir hesab edir ki, Bakı ilə İslamaba ikitərəfli ticarət əlaqələrini daha da genişləndirmək üçün lazımi potensiala malikdirlər: “Bu sahədə imkanlar genişdir. Odur ki, gələcəkdə ikitərəfli ticarət əlaqələrində bu imkanlardan faydalanılacaq”.
Ə.Əlizadə ölkələrin enerji sahəsində də əməkdaşlığa başlaya biləcəyini düşünür. Məsələn, Azərbaycan artıq Pakistana neft və neft məhsulları tədarükünü təklif edib.
Bakı ilə İslamabad enerji sektoru ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı daxil olmaqla, digər sahələrdə də əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edir. Pakistan Azərbaycandan kənd təsərrüfatı məhsulları idxal edə, həmçinin Azərbaycana düyü, meyvə, idman və cərrahi məhsullar sata bilər.
Ə.Əlizadənin fikrincə, Azərbaycanla Pakistan məhsul tədarükü məqsədilə bir-birinin bazarını araşdırmalıdır. Səfir deyir ki, bu istiqamətdə real təşəbbüslər irəli sürülərsə, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi qısa müddətdə artacaq.
“Xalqlar arasındakı əlaqələri necə yaxşılaşdırmaq olar?” sualına diplomat belə cavab verib: “Pakistandan Azərbaycana səfər edənlərin sayında artım var. 2017-ci ildə qarşılıqlı səfərlər edənlərin sayı ümumilikdə 4 min nəfər olmuşdusa, ötən ilin sonunda bu, 41 mindən çox idi”.
Ə.Əlizadə deyir ki, pakistanlı turistlər Azərbaycanın gözəl təbiətindən zövq almaq üçün ölkənin xüsusilə Bakı, Gəncə, Naxçıvan, Quba və Qəbələ kimi məşhur şəhərlərini ziyarət edir: “Bu gün Azərbaycandan Pakistana səfər edənlərin də sayında artım var. Bu, bizi məmnun edir”.
Səfirin fikrincə, xalqlar arasında münasibətlər mədəniyyət, elm və təhsil mübadiləsilə bağlı proqramlar əsasında da inkişaf etdirilə bilər: “Ölkələrimiz mədəni mübadilə proqramlarını genişləndirməlidir. Ötən il Pakistanda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümü ilə bağlı tədbir daxil olmaqla, bir çox tədbir keçirmişik. Bundan başqa, Lahor və İslamabadda mədəniyyət günləri, həmçinin Azərbaycanın Müstəqillik günü və Silahlı Qüvvələr günü ilə bağlı tədbirlər təşkil olunub”. Ə.Əlizadənin fikrincə, Azərbaycanla Pakistan rəsmi tədbirlər də təşkil edə, televiziyada mədəniyyət proqramları və filmlər nümayiş etdirə bilər: “Ölkələrimiz bununla zəngin tarixlərini, həmçinin turizm məkanlarını və dəyərlərini nümayiş etdirərdi”.
Bu gün Azərbaycanda çox sayda pakistanlı tələbə təhsil alır. Onlar öz növbələrində, daha çox azərbaycanlı tələbəni Pakistan universitetlərinə cəlb etməyə çalışır.
“Ölkələrimiz bir-birinə çoxsaylı təqaüd proqramları da təklif edə bilər”, - deyə səfir vurğulayıb. Onun fikrincə, alim və professorlarımızın təhsil mübadiləsi sayəsində iki ölkə arasındakı əlaqələri daha da dərinləşdirməsi mümkündür.
Sonda Əli Əlizadə DND informasiya agentliyinə iki ölkə arasındakı əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyinə görə təşəkkürünü bildirib: “Azərbaycanla Pakistan arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafına yardım göstərdiyinə görə, DND informasiya agentliyinə təşəkkürümü bildirirəm”.

ISLAMABAD, Pakistan: The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Pakistan Ali Alizada has reiterated his country’s keenness to further strengthen military ties with Pakistan, hoping that robust security cooperation with Islamabad helps it deal with its territorial dispute issues more efficiently.
The ambassador was of the view that two countries are suffering from terrorism and extremism, and their bilateral cooperation may reciprocate each other’s support to a large extent.
In an exclusive interview with the Chief Editor Dispatch News Desk (DND) news agency Agha Iqrar Haroon here in Islamabad, Ali Alizada said that military to military relationship between Pakistan and Azerbaijan is of importance since both the countries have long been dealing with issues of same nature.
The ambassador said that if Pakistan has fought a tortuous war against terrorism and rendered matchless sacrifices, Azerbaijan has also had to suffer atrocities and brutalities from the Arminian side.
It is worth mentioning that Azerbaijan and Armenia have been archrivals for decades over the illegal occupation of historical Azerbaijani region of Nagorno-Karabakh and seven other adjacent regions by Armenia.
“Our 20 percent of territory is occupied by the aggressive country of Armenia. Unfortunately, we have one million refugees and IDPs (Internally Displaced Persons) in our Country,” Ali Alizada said.
Azerbaijan Ambassador stated that his country faced heart-wrenching massacres and genocides from Armenia, and on February 26, they are going to commemorate victims of the Khojaly genocide on its twenty seventh anniversary. Ali Alizada said that under these circumstance, the two countries may make full use of their expertise to help each other.
“Military cooperation between Azerbaijan and Pakistan is very important. We are keen to further strengthen these military relations,” the ambassador said.
When asked about the status of bilateral trade between Azerbaijan and Pakistan, the ambassador said that their bilateral trade has gradually been growing. But, he added, in the last year, the trade volume witnessed a surge around 25 percent.
Ali Alizada said that the two countries have enough potential to take their bilateral trade to new heights. Therefore, he added that, there exist a number of opportunities and possibilities that Pak-Azerbaijan bilateral trade gets a further boost in the future.
Further commenting of bilateral trade, the ambassador said that the two countries can kick off energy cooperation, and added that Azerbaijan has already offered Pakistan the supply of oil and oil products.
Azerbaijan Ambassador said that apart from the energy field, the two countries have also deliberated upon to work together in other sectors including agriculture. He said that Pakistan can import agricultural products from Azerbaijan, and likewise, Pakistan can export its agricultural products such as rice, fruits, sports goods and surgical instruments to Azerbaijan.
The envoy said that Pakistan and Azerbaijan can explore each other’s markets to supply their respective products. He said that if tangible initiatives are taken in this regard, Pak-Azerbaijan bilateral trade volume will take no time to grow more.
In response to a question that how can we enhance people to people contacts between Pakistan and Azerbaijan, Ali Alizada said that we have increased the number of visitors from Pakistan as in 2017, the number of visitors from both the countries to each other was around 4,000 and now by end of last year, it has increased to more than 41,000.
The ambassador that a large number of tourists from Pakistan are flocking to Azerbaijan’s popular cities such as Baku, Ganja, Nakhchivan, Quba and Qabala to enjoy the natural beauties.
“Now more people from Azerbaijan are also visiting Pakistan, which make us happy,” he said.
Ali Alizada was of the view that the two countries can also increase the people to people contacts through the cultural, science and education exchange programmes.
“We can expand our cultural programs in the two countries,” he said.
The envoy said that last year, we arranged a lot of events in Pakistan such as celebration of 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR). He said that they also arranged cultural evenings in Lahore and Islamabad, and organized events to mark Azerbaijan National Day Celebrations, Armed Forces Day.
Moreover, he said that they can also organize official events, and telecast cultural programs and movies on TV screens, depicting the rich heritage of their respective history, places, tourism, and social values.
The ambassador said that at the moment, a lot of Pakistanis students are studying in Azerbaijan, and they are endeavoring to attract more Azerbaijani students to study in Pakistan.
“We can provide more scholarship programs to each other,” Ali Alizada remarked, adding that the education exchange between scholars and professors of different research Universities of both the countries can help bring them further closer.
Meanwhile, Azerbaijan Ambassador Ali Alizada expressed gratitude to DND news agency for its interest for the promotion of Pakistan-Azerbaijan bilateral relations.