Pakistanda 20 Yanvar-Ümumxalq Hüzn Gününün 30-cu ildönümünə həsr olunmuş rəsm müsabiqəsi və sərgi təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyinin Pakistanın Preston Universiteti ilə birgə təşkil etdiyi "20 Yanvar - Azərbaycan tarixinin qanlı və şanlı səhifəsi" adlı müsabiqə-sərgidə Pakistanın 20-dən artıq aparıcı universitetlərinin tələbələri və həvəskar rəssamlar öz işlərini təqdim ediblər.
Müsabiqəyə təqdim olunmuş rəsm əsərlərin nümayişi ilə bağlı keçirilmiş sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə, Preston Universitetinin rektoru Abdul Basit, xarici ölkələrin Pakistandakı diplomatları, tələbə və tanınmış rəssamlar, sənətkarlar, ictimaiyyət və kütləvi informasiya nümayəndələri də iştirak ediblər.
Bildirilib ki, Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canından keçmiş 20 Yanvar şəhidlərinə həsr olunmuş müsabiqə ilə bağlı rəsm əsərləri 2019-cu ilin 10 dekabr tarixindən başlayaraq bununla bağlı yaradılmış xüsusi komissiya tərəfindən 1 ay ərzində qəbul olunub. Müsabiqəyə dair rəsm əsərləri öncədən elan olunmuş “Şəhidlikdən Müstəqilliyə", "Şəhidlər ölməz və unudulmazdır", "Azərbaycan və Pakistan dostluğu əbədidir", "Azərbaycanın tarixi abidələri və müasir memarlığı", "20 Yanvar - Azərbaycanın müstəqilliyi yolunda böyük bir addım" mövzularını əhatə edib və Pakistanın bir sıra universitetlərini təmsil edən tələbə və həvaskar rəssamlar öz işlərini təqdim ediblər. Müsabiqəyə təqdim olunmuş 25-dən artıq rəsm şəkilləri xüsusi yaradılmış komissiya tərəfindən nəzərdən keçirilib və müsabiqənin qalibləri də müəyyənləşdirilib. Müsabiqənin qaliblərinin və iştirakçılarının universitetdə keçiriləcək 20 Yanvar-Ümumxalq Hüzn Günü ilə bağlı anım mərasimində mükafatlandırılması, onlara pul mükafatlarının, sertifikatlar və müxtəlif hədiyyələrin təqdim olunması nəzərdə tutulub.
Açılış mərasimindən sonra sərgiyə baxış keçirilib və rəssamlar sərgidə nümayiş olunan öz rəsm əsərləri haqqında qısa məlumat veriblər. Sərgi iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və sərginin nümayişinin 3 gün ərzində davam etdirilməsi nəzərədə tutulub.

An art competition and exhibition was organized in Pakistan, dedicated to the 30th anniversary of the 20th January – Nationwide Mourning Day
Students from more than 20 leading Pakistani universities and amateur artists presented their works at the contest-exibition named as "20 January - Bloody and Glorious Page of Azerbaijan's History" organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan jointly with Preston University of Pakistan.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Pakistan Ali Alizada, Chancellor of Preston University Abdul Basit, diplomats of foreign countries, students and well-known artists, craftsmen, the public and mass media attended the opening ceremony of the exhibition dedicated to the presentation of paintings.
It was reported  that the paintings of contest dedicated to the martyrs of “20 January”, have been accepted by the special commission starting from December 10, 2019 during a month. Competition's paintings have covered previously announced themes such as: "From Martyrdom to Independence", "Martyrs are always alive and never forgotten", "Friendship between Azerbaijan and Pakistan is eternal", " Historical monuments and modern architecture of Azerbaijan", "20 January: a great step forward towards the independence of Azerbaijan" and students and amateur artists representing a number of Pakistani universities participated in the competition. More than 25 paintings submitted for the contest have been reviewed by a specially established commission and the winners of the contest were determined. The winners and participants of the competition will be awarded at the commemoration ceremony on the occasion of the 20 January – Nationawide mourning day and will be presented with cash prizes, certificates and various gifts.
After the opening ceremony, the exhibition was reviewed by the guests and the artists briefed them about their artworks which were on display. The exhibition was welcomed with great interest by the participants and it is planned to continue the exhibition for 3 days.