Pakistanda 20 Yanvar şəhidlərinin anım mərasimi keçirilmişdir
"20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü"nün 30-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyinin və Pakistanın Preston Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar şəhidlərinin anım mərasimi keçirilmişdir.
Azərbaycan və Pakistanın dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlanan anım mərasimində şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükütla yad edilmiş, onların ruhuna Qurandan ayələr oxunmuşdur.
Diplomatların, media mənsublarının, akademik dairələrin, incəsənət və ictimai xadimlərin, eləcə də universitet tələbələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Pakistanın Lok Virsa irs muzeyinin direktoru Səcid Munir çıxış edərək 20 Yanvar hadisələrinin qardaş Azərbaycan xalqınıın yaddaşına xüsusi olaraq həkk olunduğunu, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasına təkan verdiyini vurğulamışdır. Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyinin Pakistanın Preston Universiteti ilə birgə təşkil etdiyi "20 Yanvar - Azərbaycan tarixinin qanlı və şanlı səhifəsi" adlı müsabiqə-sərgi komissiyasının rəhbəri kimi, nümayiş olunan rəsm nümunələrindən də geniş məlumat topladığını qeyd edən S.Munir, müsabiqə-sərgi haqqında, onun nəticələri, qalibləri haqqında məlumat vermiş və təşkil olunmuş rəsm musabiqəsi və sərgiyə görə təşəkkkürlərini çatdırmışdır.
Anım mərasimində çıxış edən Preston Universitetinin rektoru Dr. Abdul Basit 30-cu ildönümü qeyd olunan 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan tarixində xüsusi önəminin olduğunu, Sovet rəhbərliyinin qeyri-huquqi qərarı ilə günahsız insanların, qadın və uşaqların qətlə yetirilməsi ilə səciyyələnən bu qanlı tarixin şanlı Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyinin bərpasına gətirib çıxardığını bildirmişdir. Dr. Abdul Basit 20 Yanvar faciəsinin ağırlığını təsvir edərək bir çox sosialist ölkələrinin SSRİ-dən müstəqillik tələb etməyə cəsarət etmədiyi bir vaxtda, Azərbaycanın bu addımı ata bildiyini diqqətə çatdırmış və bu tarixi hadisənin ildönümünün, eləcə də Azərbaycan şəhidlərinin  xatirəsinin Pakistanda Azərbaycan Səfirliyi ilə birgə müxtəlif formatlarda daim qeyd olunmasının məmnunluq yaratdığını vurğulamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə 20 Yanvar hadisələrinin xalqımızın müstəqillik mübarizəsinin əhəmiyyətli mərhələsi olduğunu, hətta erməniləşmiş sovet ordusunun xalqımızın azadlıq ideyalarını qıra bilmədiyini söyləmiş, həqiqətən 20 Yanvar gününün tarixdə qanlı, eyni zamanda şanlı bir gün olaraq qaldığını bildirmişdir. Əli Əlizadə müstəqilliyin əldə edilməsində liderlərin rolunun danılmaz olduğunu bildirərək, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 20 Yanvar hadisələrindən dərhal sonra verdiyi bəyanat nəticəsində Azərbaycan xalqının özünün yalnız olmadığını hiss etməsi ilə ölkəmizdə müstəqillik hərəkatının yeni vüsət aldığını və genişləndiyini,  hərəkatın sonda Azərbaycanın müstəqilliyinin yenidən bərpa edilməsi ilə nəticələndiyini qeyd etmişdir.
Səfir müstəqilliyini yenidən bərpa etdikdən sonra Pakistanın Azərbaycanı ilk tanıyan ölkələrdən biri olduğunu vurğulamış və təcavüzkar Ermənistanı bir dövlət kimi bugünədək tanımadığına görə, Pakistan dövlətinə və xalqına təşəkkür etmişdir. O, Azərbaycan və Pakistan xalqlarının hər zaman öz şəhidlərinin xatirəsini əziz tutduğunu, onları minnətdarlıq və daim həmrəyliklə yad etdiyini və hazırkı anım mərasiminin də bunun bir bariz nümunəsi olduğunu vurğulamışdır. Əli Əlizadə həmçinin, 20 Yanvar hadisələrinin 30-cu ildönümü ilə bağlı Preston Universitetində müxtəlif universitətlərin tələbələrinin və həvəskar rəssamların iştirakı ilə rəsm müsabiqəsi və sərgisinin də keçirildiyini qeyd edərək, sərginin təşkil olunmasındakı əməkdaşlığa görə təşəkkürlərini və qaliblərə təbriklərini çatdırmışdır.
Sonda 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş rəsm müsabiqəsinin qaliblərinə və sərgi iştirakçılarına pul mükafatları, sertifikatlar və hədiyyələr təqdim olunmuşdur. Həmçinin, Preston Universitetinin tələbələri tərəfindən müxtəlif səhnəciklər nümayiş etdirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan həqiqətlərinə dair müxtəlif məzmunlu kitablar, jurnallar və digər əyani materiallar da yayılmış, 20 Yanvar hadisələrinin tarixi-siyasi əhəmiyyəti və şəhidlərin əziz xatirəsi ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirilmişdir. Tədbirdən görüntülər və səfir Əli Əlizadənin müsahibələri Pakstan televiziyaları və digər kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş işıqlandırılmışdır.

Remembarance Day ceremony of 20 January Martyrs was held in Pakistan
In connection with the 30th anniversary of “20 January – Nationwide Day of Mourning”, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan and Preston University of Pakistan jointly organized a Remembrance day ceremony of 20 January Martyrs.
After the announcement of the opening of the ceremony with the national anthems of Azerbaijan and Pakistan, the memory of the Martyrs was commemorated with a minute's silence and verses from the Quran.
The event was attended by diplomats, media representatives, academic circles, art and public figures, as well as by different university students. Speaking at the ceremony, Sajid Munir, Director of Lok Virsa – Heritage Museum of Pakistan, said that 20 January events were particularly engraved in the memory of the fraternal Azerbaijani people and stimulated the restoration of Azerbaijan's independence. As the head of the commission of the competition-exhibition named as "20 January - Bloody and Glorious Page of the History of Azerbaijan", organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan jointly with the Preston University of Pakistan, S.Munir noted that he had received extensive information throughout the exhibition as well, gave information on the results and winners of the competition and conveyed his gratitude for organizing the art competition and exhibition.
Speaking at the Remembrance day ceremony, Dr. Abdul Basit, Chancellor of Preston University said that the 20 January events have a special importance in the history of Azerbaijan, and that this bloody history, characterized by the unlawful decision of the Soviet authorities to kill innocent people, women and children, had led to the restoration of the glorious state of Azerbaijan. Dr. Abdul Basit, describing the severity of the 20 January tragedy said that while many socialist countries did not dare to demand independence from the USSR, Azerbaijan was able to take this step. He stressed that it was heartwarming to commemorate the anniversary of this historic event, as well as the commemoration of the martyrs of Azerbaijan, in various formats with the Embassy of Azerbaijan to Pakistan.
Ali Alizada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Pakistan said that 20 January events were an important milestone in the struggle for independence of our people, and that the Armenianized Soviet army could not break the ideas of freedom of the nation. “Indeed, the day of January 20 remains a bloody but also a glorious day in the history of Azerbaijan.” Ali Alizada underscored the role of leaders in gaining independence and mentioned that the people of Azerbaijan felt that they were not alone after the statement by the National Leader Heydar Aliyev with regard to 20 January events. “The independence movement had gained new momentum and expanded.. The movement eventually resulted in the restoration of Azerbaijan's independence”, Ambassador said.
The Ambassador stressed that Pakistan was one of the first countries to recognize the independence of Azerbaijan soon after regaining its independence and thanked the state and people of Pakistan for not recognizing aggressive Armenia as a state till date. He noted that the peoples of Azerbaijan and Pakistan have always cherished the memory of their martyrs, remembered them with gratitude and solidarity, and the present commemoration ceremony is a clear example of this. While conveying his best wishes to the winners of the competition, Ali Alizada noted that an art competition and exhibition was organized at Preston University, with the participation of amateur artists and students from different universities on the occasion of the 30th anniversary of 20 January events. He also expressed his gratitude for cooperation in organizing the exhibition.
At the end, winners and participants of the art competition, dedicated to the the 30th anniversary of 20 January tragedy, were presented with cash prizes, certificates and different gifts. Moreover, the students of Preston University showed various performances.
Different books, magazines and other visual material about the realities of Azerbaijan were distributed and video clip on the historical and political significance of 20 January events and on the memory of the martyrs was also displayed during the event. Footages from the event, as well as the interviews of Ambassador Ali Alizada were widely highlighted by Pakistani TV channels and other mass media outlets.