Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyində Novruz bayramı ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Pakistan dövlət orqanlarının məsul şəxslərinin, millət vəkillərinin, xarici ölkələrin Pakistandakı səfirlərinin, diplomatların, ictimaiyyət nümayəndələrinin qatıldığı tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyətini, milli və mənəvi dəyərlərini, habelə mətbəxini təcəssüm etdirən nümunələr iştirakçılara təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə Azərbaycanın təşəbbüsü və Novruz bayramını qeyd edən digər ölkələrin bu təşəbbüsə qoşulması ilə 2010-cu ildə 21 Mart tarixinin BMT Baş Məclisi tərəfindən "Beynəlxalq Novruz Günü" kimi elan edildiyini və bu bayramın uzun əsrlərdən bəri Azərbaycanda hər il təntənəli sürətdə qeyd olunduğunu, qədim tarixi köklərə və mədəni dəyərlərə bağlandığını bildirmiş və qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etmişdir. Səfir Azərbaycanda Novruzla bağlı formalaşmış milli adət ənənələr haqqında da məlumat verərək, baharın gəlişi və təbiətin yenilənməsi ilə səciyyələnən bu bayramın ölkəmizdə bir ay öncədən təbiətin 4 ünsürü olan su, od, külək və torpaq çərşənbələri vasitəsilə müxtəlif el şənlikləri və mərasimlərlə qeyd olunmasına başlandığını və xalqımızın öz tarixi-mədəni keçmişinə yüksək ehtiramını və milli-mənəvi dəyərlərə dərin bağlılığını nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdımışdır.
Tədbirdə Novruz adət ənənələri ilə bağlı videoçarxlar nümayiş olunmuş, Azərbaycan milli musiqiləri səsləndirilmiş, milli mətbəx nümunələrindən şəkərbura, paxlava, qoğal, dolma, ləvəngi, plov və digər təamlar da qonaqlara təqdim olunmuşdur.

The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Pakistan hosted an event dedicated to Novruz holiday
Representatives of Pakistani government officials, MPs, Ambassadors of foreign countries in Pakistan, diplomats and the public representatives were present at the event, which exemplifies Azerbaijani culture, national and moral values, as well as cuisine.
Speaking at the event, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Pakistan Ali Alizada said that March 21, 2010 was proclaimed by the UN General Assembly as "International Novruz Day" by the initiative of Azerbaijan and other countries which celebrate Novruz and noted that this holiday has been celebrated annually in Azerbaijan for many centuries and is tied to ancient historical roots and cultural values and congratulated the participants on the occasion of forthcoming Novruz holiday.The Ambassador also spoke about the national traditions of Novruz in Azerbaijan, the arrival of spring and renewal of nature a month previous with the celebration of our nation's various festivals and ceremonies through water, fire, wind and land has shown high respect for its historical and cultural past and its deep commitment to national and moral values.
At the event, video clips related to Novruz traditions were presented, national music of Azerbaijan were played, Shakarbura, Pakhlava, Qoghal, Dolma, Lavangi, Plov, and other samples of national cuisine were presented to the guests,