İşğal olunmuş ərazilərimizdə keçirilməsi planlaşdırılan qondarma “seçkilər” Pakistanın İnsan Hüquqları üzrə Milli Komissiyasının sədri tərəfindən pislənilmişdir
31 mart 2020-ci il tarixində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində keçirilməsi planlaşdırılan qondarma “prezident” və “parlament” seçkiləri ilə bağlı Pakistanın İnsan Hüquqları üzrə Milli Komissiyasının (National Commission for Human Rights) sədri Əli Nəvaz Çohan bəyanat vermişdir. Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin sabiq hakimi və tanınmış hüquqşünas olan Ə.N.Çohanın verdiyi bəyanatda Dağlıq Qarabağ bölgəsi işğal altında olduğundan, burada “seçkilər”in keçirilməsinin qeyri-qanuni, beynəlxalq norma və prinsiplərə zidd olduğu bildirilir və “seçkilər”in keçirilməsi qəti şəkildə qınanılır. Bəyanatın tam mətnini diqqətinizə təqdim edirik:
“Mən 31 mart 2020-ci il tarixində Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycana məxsus Dağlıq Qarabağ ərazisində formalaşdırdığı qeyri-qanuni rejim tərəfindən keçirilməsi planlaşdırılan qondarma “parlament” və “prezident” seçkilərini qəti şəkildə pisləyirəm və Azərbaycana verdikləri dəstəkdə öz hökumətimə və BMT-yə qoşuluram. Həmçinin, Xocalı şəhərində Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı Ermənistan tərəfindən törədilmiş soyqırımını da bir daha qınayıram. Ermənistan törətdiyi təcavüzə və Soyqırımına görə cavab verməli olacaqdır.”
Qeyd edək ki, sözügedən bəyanat Pakistanın Dispatch News Desk, Diplomatic News Agency xəbər agentlikləri, həmçinin Islamabad Post qəzeti və digər KİV-ləri tərəfindən yayılmışdır.

The so-called "elections" which are planned to be held in the occupied territories of Azerbaijan was condemned by the Chairman of National Commission for Human Rights of Pakistan
Justice (Retd) Ali Nawaz Chowhan, Chairman of the National Commission for Human Rights of Pakistan, has made a statement on the so-called "presidential" and "parliamentary" elections which are scheduled to take place on March 31, 2020 in the occupied territories of Azerbaijan.
“I strongly condemn the holding of so called “parliamentary elections” and “presidential elections” of the illegal regime, established by Armenia in the occupied Nagorno-Karabakh territory of Azerbaijan by the occupying forces of Armenia, which are to be held on March 31, 2020, and join my government and the UN in support of Azerbaijan. I also once again condemn the genocide committed by Armenia in the town of Khojaly against Azerbaijani civilians. Armenia will be accountable for its aggression and Genocide”, said Ali Nawaz Chowhan, a renowned jurist and former judge of the International Court of Justice.
The above-mentioned statement was published by Pakistan's Dispatch News Desk, Diplomatic News Agency, as well as daily Islamabad Post and other media outlets.
https://dnd.com.pk/parliamentary-and-presidential-elections-in-occupied-nagorno-karabakh-are-illegal-says-chairman-nchr/185219