Pakistanda “Azərbaycanın müasir dinamikası” adlı onlayn təcrübə proqramına start verilib.
Azərbaycan  Respublikasının  Pakistandakı Səfirliyi və Pakistanın Qlobal və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi tərəfindən birgə təşkil edilən, Azərbaycan  Respublikasının  müstəqilliyinin    bərpasının   29-cu   ildönümünə  həsr  olunan  onlayn  təcrübə  proqramı pakistanlı gənc tədqiqatçılar arasından seçilmiş 30 iştirakçı üçün 2 ay ərzində keçiriləcəkdir. Avqust və Sentyabr ayları ərzində davam edəcək onlayn təcrübə  proqramında Azərbaycandan və Pakistandan olan elm adamlarının, diplomatların, hərbçi və mütəxəssislərin mühazirələrinin dinlənilməsi, Azərbaycanla bağlı iştirakçıları maraqlandıran mövzulara dair təqdimatların keçirilməsi, onların suallarının cavablandırılması və onların Azərbaycana dair müxtəlif məzmunlu məqalələrinin yerli mətbuatda dərc etdirilməsi nəzərdə tutulub.Təcrübə proqramı iştirakçılarda Azərbaycana dair geniş təsəvvürün formalaşdırılmasına və Azərbaycan həqiqətlərinə dair məlumatları onların birbaşa mütəxəssilərdən almağa şərait yaradacaqdır.
Avqust ayının 4-də start verilən təcrübə proqramının ilk günündə Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfiri Əli Əlizadənin “ Müstəqilliyinin bərpasından sonrakı Azərbaycan. Azərbaycan-Pakistan dostluğu və strateji tərəfdaşlığı ” mövzusunda mühazirəsi iştirakçılar üçün təqdim olunub. Səfir Əli Əlizadə 1991-ci ildə Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsindən, ulu öndər Heydər Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində bu müstəqilliyinin qorunub saxlanmasından, ulu öndərin hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycanın böyük inkişaf yoluna qədəm qoymasından və hazırda da ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafının uğurla təmin olunmasından, çətinliklərin qətiyyətlə dəf edilməsindən, əldə olunan nailiyyətlər və qazanılan uğurlardan söhbət açıb. Ermənistanın Azərbaycanla sərhəddə son təxribatları və hücümları haqqında məlumat verən səfir, Azərbaycanın davamlı olaraq Ermənistanın təcavüzü ilə qarşılaşdığını, lakin heç vaxt əyilmədiyini və haqq yolunda mübarizəsini davam etdirdiyini, güclü ordu və iqtisadiyyata sahib olan ölkəmizin torpaqlarımızı hər an azad etməyə qadir olduğunu bildirib. Beynəlxalq müstəvidə Azərbaycanın artan nüfüzundan danışan səfir Əli Əlizadə Azərbaycan-Pakistan dostluğu və strateji tərəfdaşlığının buna bariz nümunə olduğunu, hər iki ölkə rəhbərliyinin və xalqlarının səyləri nəticəsində əldə olunan bu sıx əməkdaşlığın daha da möhkəmlənəcəyinə əmin olduğunu bildirib, Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinə, həyata keçirilən sosial, iqtisadi, hərbi, müdafiə, enerji, turizm və digər ortaq layihələrə nəzər salıb, proqram iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Sentyabr ayının sonlarında bitəcək təcrübə proqramı Azərbaycanının tarixi, mədəniyyəti, təhsil və elmi, xarici siyasəti,  iqtisadiyyatı, müdafiə və hərbi potensialı ilə yanaşı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzkar siyasəti kimi mövzuları əhatə edəcək və Pakistanla əlaqələrin, ortaq bağlılıq və münasibətlərin daha da gücləndirilməsi perspektivlərinin öyrənilməsini özündə ehtiva edəcəkdir. Programı sonadək uğurla başa vuran gənc tədqiqatçılara sertifikatların təqdim olunması və onların gələcəkdə bir sıra layihələrə cəlb olunması nəzərdə tutulub.

Online internship program "Contemporary Dynamics of Azerbaijan" has been launched in Pakistan.
The online internship program, organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan and the Center for Global and Strategic Studies of Pakistan and dedicated to the 29th anniversary of the restoration of Azerbaijan's independence will last for 2 months, for selected 30 participants among young Pakistani researchers. The online internship program, which will run during August and September, will include lectures by Azerbaijani and Pakistani scholars, diplomats, military and civil experts, as well as presentations about Azerbaijan on the topics of interest for the participants, answers to their questions and the publication of various articles about Azerbaijan in the local press. The internship program will allow the participants to get a broad idea about Azerbaijan and receive information about the realities of Azerbaijan directly from the experts.
On the first day of the internship program, which started on the 4th of August, a lecture on the theme of "Azerbaijan after the restoration of its independence. Azerbaijan-Pakistan friendship and strategic partnership" was delivered to the participants by Ali Alizada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Pakistan. Ambassador Ali Alizada spoke about the restoration of Azerbaijan's independence in 1991, the preservation of this independence as a result of the wise policy of national leader Heydar Aliyev, beginning the path of great development of Azerbaijan with the coming of the national leader to power and the successful socio-economic development of our country, as well as about the resolute overcoming difficulties, achievements and successes. Informing the participants about the recent provocations and attacks of Armenia at the border with Azerbaijan, the Ambassador said that Azerbaijan has always faced Armenian aggression, but never bowed down and continued to fight for the right. He said that our country, which has a strong army and economy, is able to liberate the occupied lands at any time. Speaking about Azerbaijan's growing image in the international arena, Ambassador Ali Alizada said that Azerbaijan-Pakistan friendship and strategic partnership is an obvious example of this, and expressed his confidence that this close cooperation, achieved through the efforts of the leadership and peoples of both countries, will be further strengthened. Moreover, he informed the participants about Azerbaijan-Pakistan relations, including joint projects in social, economic, military, defense, energy, tourism and other fields, and answered questions of the program’s participants
The internship program, which will end in late September, will cover the themes related to Azerbaijan's history, culture, education and science, foreign policy, economy, defense and military potential, as well as Nagorno-Karabakh conflict and Armenia's aggressive policy against our country. It will also include the study of prospects for further strengthening bilateral relations, common ties and attachments with Pakistan. Certificates will be presented to the young researchers who will successfully complete the program and they will be involved to the number of future projects.