Azərbaycan Prezidenti: Ermənistan o ölkədir ki, islamofobiya onların dövlət siyasətidir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 19-da Heydər Əliyev adına Bakı dərin özüllər zavodunda “Abşeron” yatağının dəniz əməliyyatlarının təməlqoyma mərasimində iştirak edib.
Dövlətimizin başçısı mərasimdən sonra Azərbaycan Televiziyasına, İctimai Televiziyaya və Real Televiziyasına müsahibə verib.
Prezident İlham Əliyevin müsahibəsindən bəzi məqamlar təqdim edilir:
“Azərbaycan İslam həmrəyliyi işində həmişə çox fəal olub. Ölkəmizdə bir çox tədbirlər keçirilib. Biz həmişə çalışmışıq ki, müsəlman ölkələrinə kömək göstərək. Beynəlxalq təşkilatlarda həmişə müsəlman ölkələrinin maraqlarını müdafiə etmişik, həm səsvermə zamanı, eyni zamanda, əgər hansısa beynəlxalq təşkilata müsəlman ölkəsi öz namizədliyini irəli sürübsə, həmişə onu dəstəkləmişik. Yəni, bu həmrəylik sözdə yox, əməldə olmalıdır”.
“Biz o ölkələrdənik ki, əməldə həmişə İslam həmrəyliyinə öz xarici siyasətimizdə böyük yer ayırmışıq. Mənim xarici siyasət istiqamətləri ilə bağlı çıxışlarımda siz bunu görə bilərsiniz. Əsas prioritetlərdən biri müsəlman ölkələri ilə əlaqələrdir. Çünki biz müsəlman dünyasının bir hissəsiyik. Bizi ən çox BMT-də dəstəkləyən ölkələr də müsəlman ölkələridir. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həmişə düzgün mövqe sərgiləyir. Bir çox qətnamələr qəbul edilib. Tovuz təxribatı ilə əlaqədar da, həmçinin”.
“Müsəlman ölkələrinin Ermənistanla hansısa yaxınlaşmasına biz həmişə çox həssas yanaşırıq. Çünki Ermənistan bizim torpağımızı zəbt edib. Eyni zamanda, müsəlman ölkələri də bilməlidirlər ki, Ermənistan işğal edilmiş torpaqlarda müsəlman dini abidələrinə qarşı soyqırımı törədib, mədəni soyqırımı törədib. Baxın, bizim məscidlərimiz nə gündədir? Məgər müsəlman ölkələrində bilmirlər ki, ermənilər bizim yarıdağılmış məscidlərdə heyvan saxlayır, donuz saxlayır, inək saxlayır. Bu, müsəlman aləminə edilən təhqir deyilmi? Ona görə hər bir müsəlman ölkəsinin rəsmi şəxsi erməni rəsmisinin Azərbaycan xalqının qanına batmış əlini sıxanda bu görüntüləri göz önünə gətirsin”.
“Ermənistan sıradan olan ölkə deyil. Ermənistan o ölkədir ki, islamofobiya onların dövlət siyasətidir. Onlar uşaqları müsəlmanlara qarşı nifrət şəraitində yetişdirirlər. Bu ideologiyanı uşaqlara aşılamaq istəyirlər”.

President of Azerbaijan: Armenia is a country where Islamophobia is a state policy
On 19 September 2020, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended a groundbreaking ceremony for the Absheron field offshore operations at the Heydar Aliyev Baku Deepwater Jackets Factory.
After the ceremony, the head of state gave an interview to Azerbaijan Television, Public Television and Real Television.
Some excerpts are presented from the interview of President Ilham Aliyev:
“Azerbaijan has always been very active in the way of Islamic solidarity. Many events have been held in our country. We have always tried to help Muslim countries. We have always defended the interests of Muslim countries in international organizations. At the same time, if a Muslim country nominated its candidacy for an international organization, we have always supported it during the voting. That is, this solidarity should be in deed, not in words.”
“We are one of the countries that have always attached great importance to Islamic solidarity in our foreign policy. You can see this in my speeches on foreign policy. One of our main priorities is relations with Muslim countries. Because we are part of the Muslim world. The countries that support us the most at the UN are also Muslim countries. The Organization of Islamic Cooperation has always taken the right position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. Many resolutions have been adopted, including one related to the Tovuz provocation.”
“We are always very sensitive to any rapprochement of Muslim countries with Armenia. Because Armenia has occupied our lands. At the same time, Muslim countries should know that Armenia has committed genocide against Muslim religious sites and cultural genocide in the occupied territories. Look at the state of our mosques! Don't people in Muslim countries know that Armenians keep animals, pigs and cows in our half-destroyed mosques? Isn't this an insult to the Muslim world? Therefore, officials of all Muslim countries should revive these images when shaking hands with an Armenian official whose hands are stained with the blood of the Azerbaijani people.”
“Armenia is not an ordinary country. Armenia is a country where Islamophobia is a state policy. They raise their children in the spirit of hatred for the Muslims. They want to instill this ideology in their children.”