Pakistanda “Müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin rolu” mövzusunda video-konfrans keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyi, Diaspora ilə İş üzrə Dövlət Komitəsinin həmkarlığı ilə birgə Pakistanda yaşayan Azərbaycan vətəndaşlarının fəaliyyəti, ölkəmizin mənafeyinin qorunması yönündə yaşadıqları bölgələrdə apardıqları işlərlə bağlı son məlumatları almaq, həmçinin onların qarşılaşdıqları çətinlikləri və təkliflərini dinləmək, qarşıya çıxan məsələlərin birgə həllini tapmaq, o cümlədən Ermənistanın ölkəmizə qarşı başlatdığı növbəti hərbi təcavüzü və təxribatı ilə bağlı onları məlumatlandırmaq məqsədilə Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasının 29-cu ildönümünə həsr olunmuş “Müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin rolu” adlı video-konfrans təşkil edib.
Video-konfrans vətəni qoruyarkən canlarını fəda vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin yad olunması və rəşadətli ordumuzun Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə qələbələrini davam etdirməsi arzuları və çağırışları ilə başlayıb.
Video-konfransda çıxış edən səfir Əli Əlizadə Ermənistanın ölkəmizə qarşı başlatdığı növbəti hərbi təxribat və hücümları haqqında son məlumatları Pakistanda yaşayan həmvətənlərimizin diqqətinə çatdırıb. Səfir Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Biz birlikdə güclüyük” çağırışına Pakistanda yaşayan Azərbaycan vətəndaşlarının tam qoşulduğunu, hətta Pakistan vətəndaşlarının da daim dəsətək verdiyini bildirərək həmvətənlərimizin ölkəmizin bu vacib məqamında daha da sıx birləşməsinin və həmrəyliyin məmnunluqla qarşılandığını bildirib. Əli Əlizadə Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mətbuatın və sosial şəbəkələrin önəmini vurğulayaraq, Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin ifşa olunması, Azərbaycan həqiqətlərinin olduğu kimi Pakistan ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan-Pakistan dostluğununun daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində müxtəlif layihələrin, tədbirlərin keçirilməsinin, televiziya kanallarında verilişlərin yayımlanmasının, müsahibələrin verilməsinin Pakistanda yaşayan vətəndaşlarımızın da birgə səyləri ilə davam etdiriləcəyini bildirib, yaşadığı şəhərlərdə, o cümlədən, sosial şəbəkələrdə daha da aktivlik nümayiş etdirərək müxtəlif dillərdə ölkəmizin haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Səfir ulu öndər Heydər Əliyevin “Mənim üçün öz həyatımdan, öz canımdan artıq Azərbaycanın müstəqilliyini qorumaq, onu saxlamaq, onu əbədi etməkdir” kəlamının daim qəlblərdə yaşayaraq bir nümunə olduğunu, ölkə hüdudlarından kənarda yaşamağa baxmayaraq hər bir azərbaycanlının qəlbinin Azərbaycan ilə, ölkəmizin Silahlı Qüvvələri ilə birlikdə döyündüyünü bildirib, Müstəqilliyimizin bərpası Günü ilə bağlı Pakistanda yaşayan həmvətənlərimizi təbrik edib.
Azərbaycan Respublikası Diaspora ilə İş Üzrə Dövlət Komitəsininin birinci müavini Valeh Hacıyev də video-konfransda çıxış edərək Ermənistanın Azərbaycana qarşı başlatdığı növbəti hərbi təxribat və hücümlarından, Ermənistan ordusunun Gəncə və digər şəhərlərimizdə günahsız insanlara qarşı törətdiyi vəhşiliklərdən, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə ordumuzun apardığı uğurlu əməliyyatlardan, dünya ölkələrindəki Azərbaycan diasporaları üzvlərinin erməni təxribatlarına qarşı apardıqları fəaliyyətdən söhbət açıb. Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin səmimi dostluq və qardaşlığa əsaslandığını, Pakistanda yaşayan həmvətənlərimizin az olmasına baxmayaraq diaspora nümayəndələrinin aktivliyinin müşahidə edildiyini bildirən Valeh Hacıyev, komitənin vətəndaşlarımıza istənilən dəstəyi göstərməyə daim hazır olduğunu diqqətə çatdırıb, video-konfransın keçirilməsi təşəbbüsünə görə Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyinə təşəkkür edərək həmvətənlərimizə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Video-konfransda çıxış edən həmyerlilərimiz də ölkəmizin Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunması üçün aparılan əks hücüm əməliyyatlarının hər kəsdə qürür hissi və ruh yüksəkliyi yaratdığını, dünya və Pakistan ictimaiyyətinə Azərbaycanla bağlı həqiqətlərin çatdırılması istiqamətində fəaliyyəti daha da səylə aparmağa stimul verdiyini qeyd edərək, səmərəli video-konfransa və təbriklərə görə təşəkkür ediblər.
Sonda həmyerlilərimizi maraqlandıran bir sıra suallar cavablandırılıb və təklif etdikləri məsələlərə baxılaraq ümumi müzakirələr aparılıb.

A video conference has been held on "The role of the compatriots living abroad in strengthening of independence and in presenting the realities of Azerbaijan to the world community" in Pakistan
Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan in collaboration with the State Committee on Work with Diaspora, organized a video conference dedicated to the 29th anniversary of the restoration of independence of Azerbaijan on "The role of the compatriots living abroad in strengthening of independence and in presenting the realities of Azerbaijan to the world community" in order to get the latest information on the activities of Azerbaijani citizens living in Pakistan, their works in direction of protection of our country’s interest in the regions, as well as to listen difficulties which they faced and suggestions, to find joint solutions to their problems and inform them about the next military aggression and provocation of Armenia against our country.
The video conference started with the commemoration of our martyrs who sacrificed their lives while protecting the homeland and the desires and calls to continue the victories of our glorious army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief.
Speaking at the video conference, Ambassador Ali Alizada brought to the attention of the compatriots living in Pakistan, the latest information on the next military provocation and attacks by Armenia against our country. Stating that Azerbaijani citizens living in Pakistan fully join the call "We are strong together" of the President of the Republic of Azerbaijan, the Ambassador told that even Pakistani citizens always support it and expressed the satisfaction of the unity and solidarity of the compatriots at this important moment of our country. Stressing the importance of the media and social networks in conveying the realities about Azerbaijan to the world community, Ali Alizada stated that the activities in order to disclose the aggressive policy of Armenia, to convey the realities of Azerbaijan to the Pakistani public as it is, as well as the works in direction of further strengthen of Azerbaijan-Pakistan friendship with various projects, events, TV programs and interviews will be continued with the joint efforts of our compatriots living in Pakistan. Ambassador also emphasized the importance of conveying the voice of truth of our country to the world community in different languages by demonstrating more active role in their cities, including social networks. Ali Alizada told that aphorism of the great leader Heydar Aliyev "For me, to protect the independence of Azerbaijan, to preserve it and make it eternal is more important than my own life” is an example that always lives in the hearts and despite living outside of the country the heart of every Azerbaijani, beats with Azerbaijan and the Armed Forces of our country, and congratulated the compatriots living in Pakistan on the Day of Restoration of our Independence.
Addressing at the conference, Valeh Hajiyev, the First Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan mentioned about the next military provocations and attacks of Armenia against Azerbaijan, the atrocities committed by the Armenian army against innocent people in Ganja and our other cities, the successful counter-offensive operations conducted by Azerbaijani army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief as well as the activities of members of the Azerbaijani Diaspora in the world against the Armenian provocations. Stating that Azerbaijan-Pakistan relations are based on sincere friendship and brotherhood, Valeh Hajiyev told that Diaspora in Pakistan is active despite the small number of the compatriots living there and the Committee is always ready to provide any support to our compatriots. The First Deputy Chairman thanked the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan for the initiative to hold a video conference and wished success to the compatriots in their activities.
Speaking at the video conference, our compatriots also expressed that the counter-offensive operations carried out under the leadership of the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, to liberate our lands from the occupation created a sense of pride and enthusiasm in everyone. Noting that it stimulates to work harder to convey the truth about Azerbaijan to the world and the Pakistani community, they thanked for the fruitful video conference and congratulations.
At the end, a number of questions of interest to compatriots were answered and general discussions were held by considering their proposals.