Azərbaycanın milli və mənəvi dəyərləri, eləcə də milli mətbəxi, İslamabadda keçirilmiş "Novruz 2021" adlı mərasimdə Pakistan ictimaiyyəti və xarici ölkələrin diplomatlarına təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyinin və Pakistanın da daxil olduğu Novruz bayramını qeyd edən ölkələrdən 9 ölkənin Pakistandakı səfirliklərinin təşkilatçılığı ilə “Novruz 2021” adlı mərasim İslamabad şəhərində keçirilib.
Pakistanın birinci xanımı Samina Alvinin ali qonaq qismində təşrif buyurduğu, Pakistanın Xarici işlər katibinin, bu ölkənin ictimai və siyasi xadimlərinin, xarici ölkələrin Pakistandakı səfirlərinin, diplomatların, ictimaiyyətin və media nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə təmsil olunan Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfirliyi ölkəmizin mədəniyyətini, milli və mənəvi dəyərlərini, habelə mətbəxini təcəssüm etdirən nümunələri təqdim edib. Tədbirdə Azərbaycan həqiqətlərinə dair, Azərbaycanın sosial iqtisadi tərəqqisini, inkişafını özündə əks etdirən müxtəlif əyani materiallar da nümayiş olunub, həmçinin xüsusi mədəni proqram çərçivəsində Yallı rəqsi milli geyimdə olan Səfirlik əməkdaşlarının uşaqları tərəfindən ifa edilərək tamaşaçılara təqdim olunub.
Pakistanın birinci xanımı və digər qonaqlar Azərbaycan Səfirliyinin və digər ölkələrin səfirliklərinin pavilyonlarını ziyarət ediblər.
Tədbiri təşkil edən səfirlikləri təbrik edən Pakistanın birinci xanımı Samina Alvi Novruzun baharın gəlişini və təbiətin yenilənməsini qeyd edən bir şənlik olduğunu, əsrlərdir regionda sülh və həmrəyliyin simvolu kimi xalqları bir araya gətirdiyini, ortaq adət və ənənələr formalaşdırdığını vurğulayıb, Novruzun aşıladığı dəyərlərin qorunmasının önəmini ifadə edib, əlaqədar ölkələrin səfirlikləri tərəfindən nümayiş etdirilən mahnı və rəqslərin, milli yeməklərin onu valeh etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə iştirak edən qonaqların Azərbaycanın Pakistandakı Səfirliyi tərəfindən sərgilənən milli mətbəx nümunələrindən dolma, plov, qutab, şəkərbura, paxlava və digər təamlara, həmçinin, Azərbaycanın zəngin tarixini və mədəniyyətini əks etdirən suvenirlərə, Azərbaycanın milli bayramı kimi Novruzun təşəkkülü və qeyd olunmasına dair kitablara, eləcə də Azərbaycanın siyasi və iqtisadi inkişafını və qədim mədəniyyətini təsvir edən nəşrlərə böyük maraq göstərdiyi müşahidə edilib.
Mərasimdə Novruz bayramının əsas atributları, eləcə də yumurta döyüşdürmə yarışı Azərbaycan Səfirliyinin pavilyonuna xüsusi rəngarənglik qatıb, ifa edilən Yallı rəqsi alqışlarla qarşılanıb.

The “Novruz 2021” ceremony was organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan in collaboration with the embassies of 9 countries in Pakistan celebrating Novruz, including Pakistan, in Islamabad.
The Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan presented the culture, national and spiritual values, as well as the national cuisine of Azerbijan at the event, which were attended by the First Lady of Pakistan Mrs. Samina Alvi as a Chief guest, Foreign Secretary of Pakistan, public and political figures, foreign ambassadors in Pakistan, diplomats, public and media representatives of Pakisan. Various visual materials were exhibited at the event on the realities of Azerbaijan, reflecting the socio-economic progress and development of Azerbaijan. Yalli dance was performed by the children of the Embassy’s staff in national costumes within the special cultural program at the event.
The First Lady of Pakistan and other guests visited the pavilions of the Embassy of Azerbaijan and the embassies of other countries.
Congratulating the embassies which organized the event, the First Lady of Pakistan Mrs. Samina Alvi told that Novruz is the celebration of spring and the renewal of nature, bringing together people as a symbol of peace and solidarity in the region for centuries, forming common customs and traditions. Mrs. Samina Alvi stressed the importance of preserving the values instilled by Novruz and noted that she was fascinated by the songs and dances performed by the embassies of the concerned countries, as well as by the national cuisines.
It was observed that the great interest has been showed by the participants of the event to the dolma, pilaf, qutab, shakarbura, pakhlava and other dishes of the national cuisine of Azerbaijan presented by the Embassy, as well as to the souvenirs reflecting the rich history and culture of Azerbaijan, to the books on the formation and celebration of Novruz as a national holiday of Azerbaijan, to the publications describing the political and economic development and ancient culture of Azerbaijan.
The main attributes of the Novruz, as well as the egg-fighting competition added a special color to the pavilion of the Embassy of Azerbaijan, and the Yalli dance was greeted with applause.