Pakistanda 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunan mətbuat konfransı və fotosərgi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyi bu ölkənin KİV nümayəndələri üçün 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunan mətbuat konfransı keçirib.
İlk öncə hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib və şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Vətən Müharibəsini özündə əks etdirən videoçarxın nümayişindən sonra Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfiri Xəzər Fərhadov mətbuat konfransında çıxış edərək ilk öncə Pakistanın KİV nümayəndələrini salamlayıb və Azərbaycanın 27 Sentyabr - Anım Günü barədə məlumat verib.
Səfir Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq hər il sentyabrın 27-si Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edildiyini diqqətə çatdırıb.
Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın qanunsuz olaraq işğal altında saxladığını bildirən səfir, bu illər ərzində Ermənistanın Azərbaycana qarşı dəfələrlə hərbi təxribatlar törətdiyini qeyd edib.
X.Fərhadov 2 il əvvəl, 27 sentyabr 2020-ci il tarixində Ermənistanın Azərbaycan ordusunun mövqelərinə və mülki yaşayış məntəqələrinə növbəti irimiqyaslı hərbi hücumuna cavab olaraq ordumuzun əks-hücum əməliyyatına başladığını, daha sonra bu əməliyyatın 44 günlük Vətən müharibəsinə çevrildiyini bildirib. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında, müzəffər ordumuzun Ermənistanın 30 ilə yaxın davam edən təcavüz siyasətinə 44 gündə son qoyduğunu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etdiyini, 1 milyona yaxın azərbaycanlının fundamental hüquqlarının bərpa edildiyini, eləcə də Azərbaycanın təkbaşına BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli müvafiq qətnamələrinin icrasını təmin etdiyini diqqətə çatdırıb.
Səfir qardaş Pakistanın istər keçmiş Qarabağ münaqişəsi, istərsə də Vətən Müharibəsi dövründə ölkəmizin ədalətli mövqeyinə göstərdiyi mənəvi və siyasi dəstəyinin Azərbaycan hökuməti və xalqı tərəfindən hər zaman yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
X.Fərhadov müharibə bitdikdən dərhal sonra azad edilmiş ərazilərdə ölkəmiz tərəfindən aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumatları KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırıb, eləcə də Zəngilan rayonunda “ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında yenidən salınmış Ağalı kəndinə 30 ilə yaxın yurd həsrəti ilə yaşayan məcburi köçkünlərin artıq köçürüldüyünü bildirib.
Azərbaycanın Ermənistana sülh müqaviləsi imzalamaq üçün 5 bənddən ibarət prinsip təklif etdiyini bildirən səfir Ermənistanın hələ də destruktiv yanaşma nümayiş etdirdiyini qeyd edib. Azərbaycanın Ermənistanla münasibətlərinin normallaşması istiqamətində göstərdiyi səylərə baxmayaraq, qarşı tərəfin normallaşma prosesini pozmaq üçün mütəmadi təxribatlara əl atdığını və bu təxribatların da regional sülh və təhlükəsizliyi hədə altında qoyduğunu vurğulayıb.
Bu xüsusda, son bir neçə ayda Ermənistanın Azərbaycana qarşı dəfələrlə hərbi təxribatlar törətməsindən söhbət açan X.Fərhadov təkcə Laçın rayonunda 2021-ci ildə 1300-dən çox yeni mina basdırıldığını diqqətə çatdırıb. O, mina partlayışları nəticəsində 240-dan çox Azərbaycan vətəndaşının həlak olduğunu və ya ağır yaralandığını bildirib. Sentyabrın 13-ü Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər, Laçın və Zəngilan istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribat törədilməsindən də bəhs edən səfir Azərbaycanın bu təxribata cavab olaraq öz suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı təhdidin neytrallaşdırılması üçün adekvat tədbirlər gördüyünü bildirib.
Sonda səfir Azərbaycan həqiqətlərinin Pakistan, eləcə də beynəlxalq ictimaiyyət arasında yayılmasında göstərdikləri dəstəyə görə qardaş Pakistanın KİV nümayəndələrinə öz təşəkkürünü çatdırıb.
Çıxışdan sonra KİV nümayəndələrini maraqlandıran çoxsaylı suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə həmçinin, Anım Gününə həsr olunan foto sərgi keçirilib, eləcə də Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının istifadəyə verilməsini, məcburi köçkünlərin Zəngilanın Ağalı kəndinə geri qayıtmasını əks etdirən videolar da nümayiş etdirilib.

Press conference and photo exhibition dedicated to Azerbaijan’s Commemoration Day held in Pakistan
Ambassador of Azerbaijan Khazar Farhadov has said that brave Azerbaijani forces had successfully thwarted the Armenian aggression and re-gained its territory illegally occupied by the aggressor Armenia. He added his country greatly valued moral and political support extended to Azerbaijan by Pakistan during the 44-day Patriotic War.
Ambassador Khazar expressed these views while addressing a press conference in connection with September 27- Commemoration Day, at the embassy premises on Monday. Colonel Mehman Novruzov the Defence Attache and Second Secretary Elchin Mehdiyev were also present on the occasion.
The ambassador further said Armenia kept Azerbaijan’s territories under occupation illegally for almost 30 years. During these years, Armenia always committed provocations against Azerbaijan.
While sharing the background information the ambassador said, 2 years back, on 27 September 2020, a counter-offensive was launched in response to Armenia’s yet another large-scale military attack on Azerbaijani Army positions and civilian settlements. The counter-offensive later became known as Operation Iron Fist that led to the Patriotic War. At the end of the 44-day Patriotic War, under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Azerbaijani Armed Forces, President Ilham Aliyev, our army liberated Azerbaijan’s territories from Armenian occupation and Armenia was forced to sign an act of capitulation, thus acknowledging Azerbaijan’s historic victory.
He said, as a sign of deep respect for Azerbaijani soldiers and officers, all the martyrs, who fought heroically in the Patriotic War, waved the Azerbaijani flag in the liberated lands and sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan, September 27 is marked as Commemoration Day in Azerbaijan every year.
Ambassador Khazar said the Patriotic War put an end to Armenia’s nearly 30-year-long policy of aggression. Azerbaijan ensured its territorial integrity, and the fundamental rights of nearly one million displaced Azerbaijanis were restored. Azerbaijan, alone ensured the implementation of the relevant UN Security Council resolutions of 1993.
‘I must mention that brotherly Pakistan from the first day of the former Karabakh conflict, as well as the during Patriotic War in 2020 morally and politically supported just position of Azerbaijan and it has been highly appreciated by the Government and people of Azerbaijan’.
While giving a brief account of the reconstruction process the ambassador said, right after the liberation, Azerbaijan started a massive reconstruction and restoration works in the liberated areas.  In 2021 and 2022, the Azerbaijani Government allocated nearly $3 billion to the large-scale reconstruction and restoration activities in the liberated lands. I would like to inform you that Fuzuli International Airport which was built just in 8 months is operational now. 2 more international airports namely Zangilan and Lachin are under construction and they will be also operational very soon, he added.
When asked to comment on the rehabilitaion process the ambassador said, first Azerbaijani IDPs have already returned to liberated Zangilan region’s Aghali village, which was rebuilt based on the “smart village” concept.
Shusha, the cultural capital of Azerbaijan has already become a venue for international events. “Pakistan Colors” group performed the “Bhangra” dance at the 5th “Kharibulbul” International Folklore Festival which was held in Shusha in May 2022.
Azerbaijan offered Armenia peace immediately after the war. This was perhaps one of a handful of examples in the military history of the world when lands remained under occupation for 30 years, people lived in suffering and deprivation, historical and religious monuments were destroyed, cities were razed to the ground, and more than a million mines planted, and yet Azerbaijan is offering peace. However, Armenia is not interested in peace. The Azerbaijani side proposes delimitation and demarcation but Armenia delays it. We have proposed 5 principles for signing a peace treaty with Armenia. In words, they accepted them, but we do not see it in practice. These all show again that Armenia is not interested in peace.
‘Moreover, in the past few months, Armenia has committed repeated military provocations against Azerbaijan. More than 1,400 new landmines were planted in the Lachin district alone, and these mines were planted in 2021, after the war. This is a flagrant act of terror against Azerbaijan. Since the war ended, more than 240 Azerbaijani citizens have been killed or seriously injured due to landmine explosions’.
To a question Ambassador Khazar said, Armenian armed forces committed large-scale provocations in the Dashkasan, Kalbajar and Lachin directions of the Azerbaijani-Armenian state border on 13th September again. The sabotage groups of the Armenian armed forces using the mountainous terrain of the area and the existing ravine gaps mined the territories and supply roads between the positions of the Azerbaijan Army Units in different directions. But of course Glorious Azerbaijani Army responded and put the enemy back in place.
Ambassador Khazar extended gratitude to Pakistani media representatives for their support in highlighting the Azerbaijan realities among Pakistani public as well as the in the international arena.