İlham Əliyev Pakistan Silahlı Qüvvələrinin Quru Qoşunları komandanını qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 1-də Pakistan Silahlı Qüvvələrinin Quru Qoşunları komandanı Asim Muniri qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən hərbi sahədə uğurla inkişaf etdiyini bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü dövründə Pakistan hökumətinin və xalqının ölkəmizə göstərdiyi davamlı dəstəyi yüksək qiymətləndirdi. Dövlətimizin başçısı Pakistanın Ermənistanın təcavüzünə görə bu ölkə ilə diplomatik əlaqələr qurmamasını Azərbaycana göstərilən qardaşlıq münasibətinin nümayişi kimi dəyərləndirdi.
Prezident İlham Əliyev İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə də Pakistanın Azərbaycana göstərdiyi siyasi dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə etdi.
Dövlətimizin başçısı torpaqlarımızın işğaldan azad olunması kimi tarixi missiyanı başa çatdırdığımızı, suverenliyimizin tam bərpa olunduğunu, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə genişmiqyaslı yenidənqurma işlərinə başlanıldığını məmnunluqla bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Pakistan arasında hərbi sənaye sahəsində uğurlu əməkdaşlığın olduğunu deyərək, ölkələrimizin birgə hərbi təlim keçirməsinin önəminə toxundu.
Dövlətimizin başçısı beynəlxalq səviyyədə ölkələrimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü məsələsinə toxunaraq, Azərbaycanın qardaş Pakistanı Cəmmu və Kəşmir məsələsində hər zaman dəstəklədiyini bir daha qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev Asim Munirin səfərinin əməkdaşlığımızın möhkəmlənməsi işinə xidmət edəcəyinə əminliyini bildirdi.
Asim Munir İkinci Qarabağ müharibəsində əldə olunan Qələbə və bu ilin sentyabrında həyata keçirilən antiterror tədbirlərində Azərbaycanın qazandığı uğurlar münasibətilə təbriklərini çatdırdı, bunun Pakistanda böyük sevinclə qarşılandığını qeyd etdi. Qonaq Pakistanın Azərbaycan xalqı ilə qardaşlıq əlaqələri nümayiş etdirərək, Ermənistanı bu günə kimi tanımadığını bir daha vurğuladı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Chief of Pakistan’s Army Staff Asim Munir.
The head of state noted that friendly and brotherly relations between the two countries are successfully developing in various fields, including the military.
President Ilham Aliyev hailed the continuous support the government and people of Pakistan provided to Azerbaijan during Armenia’s aggression against the country. The fact that Pakistan did not establish diplomatic relations with Armenia because of this country’s aggression was described by the head of state as demonstrating a brotherly attitude toward Azerbaijan.
President Ilham Aliyev expressed his satisfaction to Pakistan for the political support to Azerbaijan during the Second Karabakh War.
The head of state pointed out that the historical mission of de-occupation of Azerbaijani lands had been accomplished with the country’s sovereignty fully restored and large-scale reconstruction efforts launched in the liberated lands.
Praising successful cooperation between Azerbaijan and Pakistan in the defense industry, President Ilham Aliyev pointed out the importance of conducting joint military training between the two countries.
Touching upon the sovereignty and territorial integrity of both countries at the international level, the head of state reiterated that Azerbaijan had always supported brotherly Pakistan on the issue of Jammu and Kashmir.
President Ilham Aliyev expressed his confidence that Asim Munir's visit would contribute to cementing cooperation between the two countries.
Asim Munir congratulated Azerbaijan on its Victory in the Second Karabakh War and its achievements during the counterterrorism measures taken in September this year, adding that it was welcomed with great joy in Pakistan. The Chief of Pakistan’s Army Staff once again emphasized that Pakistan, remaining committed to fraternal relations with the people of Azerbaijan, had not recognized Armenia until today.
Asim Munir expressed his gratitude to Azerbaijan for its support with respect to the Jammu and Kashmir issue.