Pakistanda Heydər Əliyev Auditoriyası yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfirliyi tərəfindən bu ölkənin nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri olan Milli Elm və Texnologiya Universitetində (NUST) Heydər Əliyev Auditoriyası yaradılıb.
Bu məqsədlə keçirilən tədbirdə Beynəlxalq Parlamentarilər Konqresinin baş katibi Sitarə Ayaz, xarici ölkələrin Pakistandakı səfirləri, diplomatlar, Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmiləri, bu ölkənin ictimai, mədəni, işgüzar dairələrinin nümayəndələri, NUST-un rəhbərliyi və tələbələr, eləcə də KİV və beyin mərkəzlərinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
İştirakçılar ilk öncə auditoriyanın girişində Ulu Öndərin zəngin həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini, habelə Pakistan İslam Respublikasına rəsmi səfərini əks etdirən Heydər Əliyev guşəsi ilə tanış olublar.
Tədbirin rəsmi hissəsində Azərbaycan və Pakistanın Dövlət Himnlərinin səsləndirilməsindən sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyatının müxtəlif dövrlərindən, xidməti fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfiri Xəzər Fərhadov Heydər Əliyev Auditoriyasında keçirilən tədbirdə çıxış edərək Ümummilli Liderin Azərbaycana rəhbərliyinin birinci və ikinci dövründən danışıb və Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanılması və inkişafı naminə gördüyü misilsiz işlər barədə geniş məlumatları qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Çıxışı əsnasında Azərbaycan-Pakistan münasibətlərinə toxunan səfir, iki qardaş ölkə arasındakı əlaqələrin inkişafının təməlinin məhz Ümummilli Lider tərəfindən qoyulduğunu vurğulayıb.
Heydər Əliyevin Pakistana böyük əhəmiyyət verdiyini bildirən X.Fərhadov Ulu Öndərin 1996-cı ildə Pakistana rəsmi səfərini xatırladıb və bu səfərin Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin inkişafında xüsusi rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə NUST-nin prorektoru Rizvan Riaz çıxış edərək Azərbaycan-Pakistan səmimi münasibətlərindən söz açıb, bu universitetin artıq ADA və AzTU kimi Azərbaycan universitetləri ilə müvafiq memorandumlar imzalayaraq əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb. Prorektor Heydər Əliyev Auditoriyasında iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verəcək çoxsaylı tədbirlərin keçiriləcəyini nəzərə çatdırıb.

Heydar Aliyev Auditorium opened in Pakistan
The Embassy of Azerbaijan in Pakistan established the Heydar Aliyev Auditorium at the National University of Science and Technology (NUST), one of the most prestigious higher education institutions in this country.
Sitara Ayaz, Secretary General of the International Congress of Parliamentarians, Ambassadors of foreign countries in Pakistan, diplomats, officials of the Pakistani Foreign Ministry, representatives of the public and business circles of this country, management and students of NUST, as well as representatives of media and think tanks, took part in the event held on this occasion.
At the entrance of the auditorium, the participants were first introduced to the Heydar Aliyev corner, which reflects the various periods of the National Leader's rich life and activities, as well as his official visit to the Islamic Republic of Pakistan.
In the official part of the event, after the playing of the national anthems of Azerbaijan and Pakistan, a video was screened about different periods of the life and service activities of National Leader Heydar Aliyev.
Later, the Azerbaijani Ambassador to Pakistan, Khazar Farhadov, spoke at the event held in the Heydar Aliyev Auditorium, about the first and second periods of the leadership of the National Leader of Azerbaijan, and brought to the attention of the guests extensive information about the invaluable work done by Heydar Aliyev for the protection of the independence and development of Azerbaijan.
During his speech, the Ambassador touched on Azerbaijan-Pakistan relations and emphasized that the foundation of the development of relations between the two fraternal countries was laid by the National Leader.
Stating that Heydar Aliyev attached great importance to Pakistan, the Ambassador recalled the National Leader's official visit to Pakistan in 1996 and pointed out that this visit played a special role in the development of Azerbaijan-Pakistan relations.
Speaking at the event, Rizvan Riaz, pro-rector of NUST, talked about the friendly relations between Azerbaijan and Pakistan and emphasised that NUST has already signed memoranda of cooperation with Azerbaijani universities such as ADA and AzTU. The pro-rector noted that numerous events will be held in the Heydar Aliyev Auditorium that will contribute to the further development of relations between the two countries.