Azərbaycanın Müstəqillik Günü Pakistanda təntənəli şəkildə qeyd olunub
28 May-Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı Səfirliyi İslamabad şəhərindəki Serena otelində rəsmi qəbul keçirmişdir.
Qəbulda əsas qonaq qismində Pakistanın Baş nazirinin İqlim Dəyişiklikləri və Ətraf Mühitin Koordinasiyası üzrə koordinatoru xanım Romina Xurşid Alam, senatorlar, xarici ölkələrin Pakistandakı səfirləri, Pakistanın dövlət qurumlarının, ictimaiyyət, mədəniyyət və işgüzar dairələrin nümayəndələri, Pakistan Silahlı Qüvvələrinin yüksək rütbəli zabitləri, QHT və KİV nümayəndələri, o cümlədən Pakistanda yaşayan azərbaycanlılar iştirak ediblər.
Azərbaycanın və Pakistanın himnləri səsləndirildikdən sonra Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Xəzər Fərhadov çıxışına Azərbaycanın Müstəqillik Gününün qeyd edilməsinə qoşulduqlarına görə tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirməklə başladı. Diplomat bu il 106-cı ildönümünü qeyd edən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (ADR) keçdiyi müstəqillik yolundan danışıb. Səfir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1918-ci il mayın 28-də yaradıldığını və onun müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika olduğunu vurğulayıb.
Səfir Xəzər Fərhadov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin mövcud olduğu 23 ay ərzində əldə etdiyi uğurlar barədə danışaraq, ilk Milli Məclisin və Hökumətin formalaşmasını, sərhədlərin müəyyənləşdirilməsini, bayraq, himn, gerb kimi dövlət rəmzlərinin həmin qısa dövr ərzində qəbul edilməsi haqqında iştirakçılara müfəssəl məlumat verib. O, əlavə edib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq, demokratik ənənələrin formalaşmasında və milli dövlətçilik tarixinin formalaşmasında mühüm rol oynamış, respublikanın gələcək müstəqilliyi üçün möhkəm zəmin yaratmışdır.
Səfir qeyd edib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hüquqi varisi olan müstəqil Azərbaycan Respublikası 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa edib və öz suverenliyini Azərbaycanın xalqı və dövləti qarşısında böyük xidmətləri olan ulu öndər Heydər Əliyevin sayəsində qoruyub saxlaya bilib. O əlavə edib ki, bu gün Azərbaycan Heydər Əliyev siyasətini ölkə başçımız cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirir və zənginləşdirir.
Vətən müharibəsi haqqında danışan diplomat vurğulayıb ki, Azərbaycan 2020-ci ildə İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 4 qətnaməsini yerinə yetirərək beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini Ermənistanın 30 ilə yaxındır işğalından azad edib.
Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə keçdiyi inkişaf prosesindən danışan Xəzər Fərhadov Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurası, Qoşulmama Hərəkatı, Türk Dövlətləri Təşkilatı və digər bir çox mühüm təşkilatlara uğurla sədrlik etdiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin 2024-cü il mayın 1-3-də Bakı Konqres Mərkəzində “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq: əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqə” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Səfir əlavə edib ki, Azərbaycan bütün ölkələrin yekdil dəstəyi ilə 2023-cü ilin dekabrında COP29-a növbəti ev sahibliyi etmək üçün seçilib və bu, Azərbaycanın iqlim dəyişikliyinin milli, regional və qlobal miqyasda həllində liderliyinin və səylərinin tanınmasını nümayiş etdirir.
Pakistan ilə Azərbaycan arasında yüksək səviyyəli münasibətlər barədə danışan diplomat həmin əlaqələrin bütün sahələrdə yüksələn xətlə inkişaf etməkdə olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir bidirib ki, Azərbaycan ilə Pakistan arasında 2022-ci ildən PİA, 2023-cü ildən isə AZAL tərəfindən həyata keçirilən (İslamabad, Kəraçi və Lahordan) birbaşa uçuşlar bu əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verir. O, həmçinin qeyd edib ki, 2023-cü ildə Azərbaycana 50 mindən çox pakistanlı turist gəlib.
Səfir Xəzər Fərhadov əlavə edib ki, Pakistan Azərbaycanın onlayn ASAN viza sisteminə daxil olan ölkələrdən biridir. Pakistan vətəndaşları 3 saat ərzində internet vasitəsilə asanlıqla viza ala və Azərbaycana səfər edə bilərlər. Bu birbaşa əlaqə iki ölkənin bütün dairələrindən olan insanları daha da yaxınlaşdırır. 2022-ci ilin dekabrında Azərbaycan hökuməti qardaşlıq münasibətlərini nəzərə alaraq Pakistan İslam Respublikasından idxal edilən həmin ölkə mənşəli düyü idxal gömrük rüsumundan azad edilib. Təsadüfi deyil ki, 2023-cü il ərzində iki qardaş ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 100 milyon dollara çatıb.
Tədbirin ali qonağı, Baş nazirin İqlim Dəyişikliyi və Ətraf Mühitin Koordinasiyası üzrə koordinatoru xanım Romina Xurşid Aləm çıxışında ilk növbədə Azərbaycan hökumətini və xalqını Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik etdi. Baş nazirin koordinatoru Azərbaycan ilə Pakistan arasındakı əlaqələrdən danışaraq bildirib ki, Pakistan müstəqilliyinin ilk günündən Azərbaycan ilə qardaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirir.
Pakistanın Azərbaycan Respublikasına həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ənənəvi olaraq hərtərəfli dəstəyini davam etdirdiyini vurğulayan Baş nazirin əlaqələndiricisi Pakistan İslam Respublikasının 1991-ci il dekabrın 12-də Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən biri olduğunu bildirib.
Tədbirin sonunda “28 May-Müstəqillik Günü”nün 106-cı ildönümü münasibətilə hazırlanmış rəmzi tort kəsilib, xatirə şəkilləri çəkilib.

28 May - Independence Day of Azerbaijan solemnly celebrated in Pakistan
On the occasion of May 28-Independence Day, The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Pakistan held an official reception at the Serena Hotel in Islamabad.
The reception was attended by Coordinator to the Prime Minister on Climate Change and Environmental Coordination Madam Romina Khurshid Alam as the main guest, foreign ambassadors to Pakistan, Representatives of the Pakistani government agencies, public, cultural, and business circles, high-ranking officers of the Armed Forces of Pakistan, media representatives, as well as Azerbaijanis living in Pakistan.
After the anthems of Azerbaijan and Pakistan, Ambassador Khazar Farhadov began his speech by expressing gratitude to the attendees for joining in the celebration of Azerbaijan’s Independence Day. The Diplomat talked about the path of independence of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), which celebrates its 106th anniversary this year. The ambassador emphasized that the Azerbaijan Democratic Republic was established on May 28, 1918, and that was the first democratic republic in the Muslim East.
Talking about the achievements of the Azerbaijan Democratic Republic during its 23 months of existence, Ambassador Khazar Farhadov stressed the formation of the first Parliament and Government, the determination of borders, and the adoption of national symbols, such as the flag, anthem, and coat of arms. He added that the Azerbaijan Democratic Republic, though it had an existence of only 23 months, played a pivotal role in the formation of democratic traditions and the history of national statehood, and laid a solid foundation for the future independence of the Republic by strengthening the sentiments of freedom and independence.
The ambassador noted that the legal successor of the Azerbaijan Democratic Republic, the independent Republic of Azerbaijan restored its independence in 1991 and managed to preserve its sovereignty thanks to the Great leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev who has made an immense contribution to the people and the state of Azerbaijan. Azerbaijan has been implementing the policy of Heydar Aliyev, continuing and enriching it under the leadership of H.E. Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan.
Speaking about the Patriotic War, the diplomat stressed that in 2020, under the leadership of Ilham Aliyev, Azerbaijan liberated its internationally recognized territories from the almost 30-years occupation by Armenia, implementing UN Security Council 4 resolutions of 1993.
Talking on the process of development of Azerbaijan in the field of international arena, Farhadov informed that Azerbaijan has successfully chaired several important organizations such as the UN Security Council, the Non-Aligned Movement, the Organization of Turkic States, and many others. He also informed that on May 1-3, 2024, the 6th World Forum on Intercultural Dialogue themed “Dialogue for Peace and Global Security: Cooperation and Interconnectivity” was held at the Baku Convention Center. Ambassador added that Azerbaijan was chosen to next host COP29 in December 2023 with unanimous support from all countries, and it showcases the recognition of Azerbaijan`s leadership and efforts in addressing climate change at the national, regional, and global scales.
The diplomat also informed that the relations between Pakistan and Azerbaijan continue to grow on an upward trajectory in all fields. Direct flights between Azerbaijan and Pakistan (from Islamabad, Karachi, and Lahore) which have been operated since 2022 by PIA, and 2023 by AZAL tremendously contribute to these relations. He also noted that more than 50.000 Pakistani tourists visited Azerbaijan in 2023.
Ambassador added that Pakistan is one of the countries that is included in the online ASAN visa system of Azerbaijan. The citizens of Pakistan can easily obtain a visa online within 3 hours and visit Azerbaijan. This direct connectivity brings people from all circles of the two countries closer. In December 2022, the Government of Azerbaijan, taking into account the fraternal relations, exempted rice from the Islamic Republic of Pakistan with the same origin from import customs duty. It is not a coincidence that the trade turnover between the two brotherly countries reached up to 100 million dollars.
The high guest of the event, Coordinator to the Prime Minister on Climate Change and Environmental Coordination Madam Romina Khurshid Alam, in her speech, first of all congratulated the Government and people of Azerbaijan on the occasion of Independence Day. Speaking about the relations between Azerbaijan and Pakistan, Coordinator to the Prime Minister said that Pakistan greatly values its brotherly ties with Azerbaijan from its the first day of independence.
Stressing Pakistan's continues traditionally full support to the Republic of Azerbaijan both in bilateral format and within the framework of international organizations, as well as in OIC, Coordinator to the Prime Minister informed that the Islamic Republic of Pakistan was one of the first countries that recognized the independence of the Republic of Azerbaijan on December 12, 1991, and the diplomatic relations between the two countries were established on June 9, 1992.
At the end of the event, a symbolic cake prepared on the occasion of the 106th anniversary of "May 28-Independence Day" was cut, and commemorative photographs were taken.