Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Şahbaz Şərif ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistana rəsmi səfəri çərçivəsində Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Şahbaz Şərif ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər, Azərbaycanla Pakistan arasında mövcud strateji əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin önəmini vurğulayıb.
Tərəflər, iqtisadiyyat, ticarət, enerji, turizm, təhsil, elm və mədəniyyət, nəqliyyat, eləcə də müdafiə sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Tərəflər hökumətlərarası iqtisadi komissiyanın iclaslarının mütəmadi əsasda keçirilməsinin önəminə diqqət çəkərək, ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin, xüsusilə də enerji və qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinə toxunublar.
Bununla yanaşı, Azərbaycan-Pakistan-Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlıq formatının bütün istiqamətlər üzrə fəaliyyətinin gücləndirilməsinin qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa xüsusi töhfə verməklə yanaşı, hər üç ölkənin regional və qlobal mövqelərinin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yeni əməkdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkan yaratdığını vurğulayıb.

Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shahbaz Sharif
Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs, Jeyhun Bayramov with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Shahbaz Sharif
On May 30, 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov met with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Shahbaz Sharif within the framework of his official visit to Pakistan.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the current level of strategic cooperation between Azerbaijan and Pakistan and emphasized the importance of high-level mutual visits, as well as mutual support within the framework of international organizations.
The parties discussed opportunities for cooperation in the fields of economy, trade, energy, tourism, education, science and culture, transport, and defense.
The parties drew attention to the importance of holding meetings of the intergovernmental economic commission regularly and touched on the prospects for the development of bilateral economic relations, especially in the fields of energy and mutual investment.
In addition, it was pointed out that strengthening the activity of the Azerbaijan-Pakistan-Turkey tripartite cooperation format in all directions will make a special contribution to mutually beneficial cooperation and will serve to strengthen the regional and global positions of all three countries.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by our country this year, created a favorable opportunity for new areas of cooperation.