Azərbaycan Respublikasına dövlət səfərinə gələn Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin fevralın 24-də rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hər iki ölkənin Dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda Pakistanın Baş nazirinin şərəfinə Fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Pakistanın Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifi qarşıladı.
Fəxri qarovul dəstəsinin rəisi Pakistanın Baş nazirinə raport verdi.
Pakistan İslam Respublikasının və Azərbaycan Respublikasının dövlət himnləri səsləndirildi.
Fəxri qarovul dəstəsi hərbi marşın sədaları altında Prezident İlham Əliyevin və Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərifin qarşısından keçdi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Pakistanın Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif rəsmi foto çəkdirdilər.

An official welcome ceremony was held for Muhammad Shehbaz Sharif, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, who arrived in the Republic of Azerbaijan for a state visit.
A guard of honor was arranged for the Pakistani Prime Minister in the square decorated with the national flags of both countries.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev welcomed Prime Minister of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif.
The chief of the guard of honor reported to the Pakistani Prime Minister.
The national anthems of the Islamic Republic of Pakistan and the Republic of Azerbaijan were played.
The guard of honor marched in front of President Ilham Aliyev and Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif to the accompaniment of a military march.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif posed for official photographs.