Laçında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin Zirvə görüşü keçirilib.
Dövlətimizin başçısı Zirvə görüşündə çıxış etdi.
-Hörmətli Türkiyə Prezidenti, əziz qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğan.
Hörmətli Pakistanın Baş naziri, əziz qardaşım Məhəmməd Şahbaz Şərif.
Əziz dostlar, Azərbaycana, Şərqi Zəngəzura, Laçına xoş gəlmisiniz.
Bugünkü Zirvə görüşü Azərbaycanın Müstəqillik Günündə, erməni işğalından azad edilmiş Laçında keçirilir. Bunun böyük rəmzi mənası var. Bugünkü Zirvə görüşü sayca ikincidir. Keçən ilin iyulunda Azərbaycan-Türkiyə-Pakistan birinci Zirvə görüşü keçirilmişdir. Əminəm ki, biz bu ənənəni davam etdirəcəyik.
Ölkələrimiz və xalqlarımız birgə tarix, mədəniyyət və dəyərlər əsasında bir-birinə bağlıdır. Bir-birimizin uğurlarına sevinmişik, çətin günlərdə bir-birimizin yanında olmuşuq.
Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan hər zaman suverenlik, ərazi bütövlüyü və ədalət tərəfində olub. 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsinin ilk günlərindən etibarən Türkiyənin və Pakistanın ölkəmizə göstərdiyi siyasi və mənəvi dəstəyə görə bir daha minnətdarlığımızı bildiririk. Azərbaycan da öz növbəsində daim Türkiyənin və Pakistanın yanında olub. Bu gün biz bir daha xalqlarımızın birliyini təsdiqləyirik.
Ölkələrimizin strateji mövqeyindən və dinamik iqtisadi potensialımızdan istifadə etməklə qarşılıqlı faydalar əldə etmək üçün geniş imkanlar var.
Siyasət, iqtisadiyyat, energetika, qarşılıqlı investisiyalar, nəqliyyat, müdafiə, kənd təsərrüfatı, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə əməkdaşlığın birgə layihələr və proqramlar vasitəsilə daha böyük sürətlə inkişaf edəcəyinə inanırıq.
Azərbaycan Türkiyə iqtisadiyyatına 20 milyard ABŞ dollarından çox sərmayə qoyub, Pakistan iqtisadiyyatına 2 milyard ABŞ dolları qoymağa hazırdır. Hazırda konkret investisiya layihələri üzrə işlər gedir.
Azərbaycan və Türkiyənin əməkdaşlığı nəticəsində yalnız bölgəmizin deyil, geniş coğrafiyanın enerji xəritəsi dəyişib. Ölkələrimiz enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhəmiyyətli rola malik olub və bu gün bərpaolunan enerjinin istehsalı və ixracı istiqamətində geniş layihələrə start verilib. Bununla yanaşı, Azərbaycan və Türkiyədən keçməklə Asiya ilə Avropanı birləşdirən nəqliyyat yolları strateji əhəmiyyət daşıyır. Multimodal yük marşrutunun inkişafı yolu ilə Pakistanın da bu təşəbbüsdə yaxından iştirakının əməkdaşlığımıza daha da təkan verəcəyinə əminik.
Müdafiə sahəsində əməkdaşlıq tərəfdaşlığımızın önəmli istiqamətlərindən biridir. Birgə hərbi təlimlər və hərbi-texniki sahədə layihələr silahlı qüvvələrimizin potensialını gücləndirib. Bizim hərbi əməkdaşlığımız geniş coğrafiyada sülhü və sabitliyi gücləndirir.
Biz, həmçinin rəqəmsal innovasiyalar, süni intellekt və kosmik texnologiyalar kimi yeni əməkdaşlıq sahələrini araşdırmalıyıq.
Birgə mədəni tədbirlər, akademik tərəfdaşlıqlar və turizm əlaqələrinin fəallaşması xalqlarımız arasındakı bağları daha da gücləndirəcəkdir.
Eyni zamanda, beynəlxalq platformalarda və təşkilatlarda həmrəyliyimiz gücümüzə güc qatır. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM), habelə D-8 kimi beynəlxalq platformalarda birgə səylərimizi daha da möhkəmləndirmək əzmindəyik.
Həmçinin ölkəmizin ötən il D-8-in 11-ci Zirvə görüşü zamanı yekdilliklə bu təşkilatın üzvü seçilməsində göstərilən dəstəyə görə qardaş Türkiyəyə və qardaş Pakistana bir daha təşəkkür edirəm.
Hörmətli həmkarlar, Azərbaycan hər zaman qardaş Türkiyənin və Pakistanın yanında olub.
Türkiyənin terrorçuluqla mübarizə istiqamətində əldə etdiyi uğurlar bizi ürəkdən sevindirir. PKK terror qruplaşmasının özünü ləğv etməsi və tərk-silah ilə bağlı qərarı Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın liderliyinin və əzminin, Türkiyə dövlətinin gücünün nümunəsidir. Bu tarixi hadisə yalnız Türkiyə üçün deyil, ümumilikdə bölgədə sülh və əmin-amanlıq üçün önəmli məsələdir. Bu tarixi hadisə münasibətilə qardaş Türkiyəni bir daha təbrik edirəm.
Pakistan və Hindistan arasında son gərginliyi böyük narahatlıq hissi ilə, eləcə də sülhün və sabitliyin bərpa olunacağı ümidi ilə yaxından izlədik. Bu gərgin dönəmdə ilk gündən Pakistanla həmrəyliyimizi açıq şəkildə ifadə etdik. Münaqişənin dialoq və sülh yolu ilə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə əsaslanan həllini dəstəkləyirik.
Əziz dostlar, 30 illik Ermənistan işğalından sonra dirçəliş dövrünü yaşayan Laçına bir daha xoş gəlmisiniz.
Əminəm ki, Azərbaycan-Türkiyə dostluğu, qardaşlığı əbədi olacaq.
Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm.
X X X
Sonra Türkiyə Prezidenti çıxış etdi.
-Əziz qardaşım, Prezident cənab İlham Əliyev.
Əziz dostum, Baş nazir cənab Şahbaz Şərif.
Hörmətli mətbuat nümayəndələri.
Sizləri ən səmimi duyğularımla, sevgi ilə salamlayıram.
Birincisini ötən il Astanada keçirdiyimiz Türkiyə-Azərbaycan-Pakistan üçtərəfli Zirvəsinin ikinci toplantısında sizlərlə birlikdəyik. Səmimi ev sahibliyinə görə İlham qardaşıma təşəkkür edirəm.
Çıxışımın əvvəlində Can Azərbaycanı 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edirəm. Həyatlarını qurban verərək Azərbaycanın müstəqilliyini təmin edən şəhidlərimizi rəhmətlə yad edirəm.
Qarşılıqlı sevgi, hörmət və etimada əsaslanan, eyni mədəniyyət mühitindən bəhrələnən ortaq idealları bölüşən üç qardaş ölkəyik. Təxminən 350 milyon əhaliyə və 1,5 trilyon dollar iqtisadi gücə sahib ölkələrimizin arasındakı bağları daha da gücləndiririk. Birliyimizi strateji tərəfdaşlığa çevirməyə yönəlmiş hər bir addımın arxasında olduğumuzu xüsusilə vurğulamaq istəyirəm.
Bölgəmizdə baş verən hadisələr ölkələrimiz arasındakı həmrəyliyin nə qədər vacib olduğunu gündən-günə daha aydın şəkildə göstərir. Azərbaycanın 30 il işğal altında qalan torpaqlarının azad olunması ilə artıq bölgənin sabitlik, rifah və inkişaf mərkəzinə çevrilməsini arzulayırıq. Bu gün səhər açılışını etdiyimiz Laçın Hava Limanının bölgənin uzun illərdən bəri həsrət qaldığı inkişafa və dünya ilə inteqrasiyasına mühüm töhfə verəcəyinə inanıram.
Dəyərli qardaşım cənab Şahbaz Şərifi üç gün əvvəl İstanbulda qəbul etdik. Görüşümüzdə Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurası çərçivəsində tərəfdaşlıq məsələlərini nəzərdən keçirdik. Türkiyə ilə Pakistan arasındakı dərin tarixi və humanitar əlaqələri daha da möhkəmləndirmək barədə razılığa gəldik.
Fürsətdən istifadə edərək, Pakistan ilə Hindistan arasında baş verən gərginliyin atəşkəslə nəticələnməsindən məmnunluq duyduğumuzu ifadə etmək istəyirəm. Bu proses müddətində nümayiş etdirdiyi təmkinli və qətiyyətli mövqeyinə görə Şahbaz qardaşımızı və Pakistan rəsmilərini bir daha təbrik edirəm. Arzumuz elan olunan atəşkəsin davamlı sülhə çevrilməsidir. Türkiyə bu yolda üzərinə düşən hər cür töhfəni verməyə hazırdır.
Əziz qardaşlarım, ölkələrimiz Avropa ilə Asiyanın kəsişmə nöqtəsində, son dərəcə strateji bir bölgədə yerləşir. Coğrafiyamızda və onun hüdudlarından kənarda təhlükəsizlik təhdidlərindən tutmuş iqtisadi çətinliklərə, enerji və qida böhranlarına qədər bir çox sınaqlarla eyni anda üz-üzəyik. Bu çətinliklər qarşısında həmrəylik və birgə fəaliyyət məqsədimizin inkişaf etdirilməsini bir seçim deyil, zərurət olaraq görürük.
Üçtərəfli əməkdaşlığımızı daha da irəli aparmaq üçün bu gün əziz qardaşlarımla mühüm mövzularda fikir mübadiləsi aparırıq. Üçtərəfli əməkdaşlığımızın təşkilatlanması üçün qarşıdakı dövrdə xarici işlər nazirlərimiz zəruri işləri həyata keçirəcəklər. Xüsusilə ortaq gündəmimizi formalaşdıran ticarət, investisiyalar, nəqliyyat, enerji, müdafiə sənayesi və terrorla mübarizə kimi sahələrdə ölkələrimizin ortaq baxışını əks etdirən güclü bir çərçivə hazırlayacaqlar.
Türkiyə, Azərbaycan və Pakistan olaraq, mütəmadi üçtərəfli Zirvə görüşləri və nazirlər səviyyəsində toplantılar təşkil etməklə əməkdaşlığımızı institusional səviyyəyə çatdıracağıq. Müdafiə sahəsində əməkdaşlığımızı dərinləşdirib terrorla mübarizə və transsərhəd təhdidlərə qarşı ortaq qətiyyətimizi davam etdirəcəyik. Ticarətin asanlaşdırılması, investisiyaların təşviqi və rəqəmsal transformasiya sahələrində müştərək addımlar atmağı hədəfləyirik.
Əməkdaşlığımızın son dərəcə strateji aspektini təşkil edən nəqliyyat sahəsində “İnkişaf Yolu”, “Orta Dəhliz” və “Şimal-Cənub Nəqliyyat Dəhlizi” kimi layihələrə birlikdə töhfə verəcəyik. Mədəniyyət və təhsil sahələrində, xüsusilə də gənclərimizin və alimlərimizin qarşılıqlı təmaslarını artıracaq layihələr üzərində çalışacağıq. Enerji təhlükəsizliyi, ərzaq təhlükəsizliyi və bərpaolunan enerji sahələrindəki imkanları birlikdə dəyərləndirəcəyik.
İnşallah, bütün bu sahələrdə nüfuzlu layihələri həyata keçirməklə üçtərəfli əməkdaşlığımızı daha da yüksək səviyyəyə çatdıracaq və xalqlarımıza yeni nailiyyətlər bəxş edəcəyik.
Əziz qardaşlarım, qütbləşmənin dərinləşdiyi, bloklaşmanın artdığı bu dövrdə beynəlxalq sistemin getdikcə legitimlik böhranına sürükləndiyinin şahidi oluruq. Beynəlxalq sistemin yaşadığı böhranın bu baxımdan açıq nümunəsini İsrailin Fələstində qarşısıalınmaz zülmü və bu zülm qarşısında davam etdirdiyi ekspansionist siyasət təşkil edir. Biz Qəzzada göz görə-görə qətlə yetirilən günahsız uşaqların və insanların haqqının müdafiəsini davam etdirməkdə qətiyyətliyik. Bölgəmizin sabitliyini pozmağa çalışan bütün cəhdlərə qarşı duracağımızı bir daha vurğulamaq istəyirəm. Coğrafiyamız qandan və göz yaşından doymuşdur. Buradan bütün dünyaya Qəzzada davamlı atəşkəsin təmin olunması və Qəzzaya fasiləsiz, təcili humanitar yardımın çatdırılması üçün İsrail hökumətinə təzyiqləri artırmaq barədə çağırış edirik.
Çıxışımın sonunda İlham qardaşım başda olmaqla Can Azərbaycan xalqına, xüsusilə də laçınlı qardaşlarıma səmimi qonaqpərvərliyə görə bir daha təşəkkürümü bildirirəm.
Sizləri yenə də ən səmimi duyğularımla salamlayır, 28 May – Müstəqillik Gününüzü bir daha təbrik edirəm. Uca Allah yolumuzu və taleyimizi açıq etsin. Rəbbim qardaşlığımızı əbədi, birliyimizi davamlı etsin. Sağ olun, salamat qalın.
Daha sonra Pakistanın Baş naziri çıxış etdi.
-Bismillahir-rəhmanir-rəhim.
Möhtərəm Prezident İlham Əliyev.
Möhtərəm Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan.
Hörmətli nazirlər, hörmətli tədbir iştirakçıları, salamaleyküm, hər vaxtınız xeyir.
Çıxışımın əvvəlində əziz qardaşım Prezident İlham Əliyevi, azərbaycanlı bacı və qardaşlarımızı Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Azərbaycan xalqı öz azadlığı uğrunda çox ciddi mübarizə apardı və siz bu gün beynəlxalq müstəvidə də güclü mövqeyə maliksiniz.
Bu məqamda mən, həmçinin əziz qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğana təbriklərimi çatdırmaq istəyirəm. Çünki o, çox böyük məharətlə PKK məsələsini həll etdi və bu, əziz qardaşımın diplomatik məharətini nümayiş etdirdi. Bu məsələ öz həllini tapdı və beləliklə, Siz təkcə regionda deyil, dünya müstəvisində də mühüm hörmətə malik oldunuz.
Əziz qardaşım İlham Əliyev, səmimi qonaqpərvərliyinizə görə Sizə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Bu gün əziz qardaşlarım - Prezident Əliyev və Prezident Ərdoğanla əsl dostların, qəlblərin və ruhların təzahürü olan bu gözəl məkanda birgə olmaqdan böyük şərəf duyuram. Gözəl Laçında dalğalanan Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan bayraqlarını görmək qəlblərimizi hədsiz sevinc və fəxarət hissi ilə doldurur.
Zati-aliləri, biz ötən il Astanada üçtərəfli formatda görüşdük və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında olduqca səmərəli müzakirələr apardıq. Bu gün isə biz füsunkar Laçında üçtərəfli tərəfdaşlığımızı xalqlarımızın istəyinə uyğun olaraq yeni səviyyəyə qaldırmaq arzusundayıq. Həmin arzu heç kəsi təəccübləndirməməlidir. Çünki Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan əsrlər boyu təşəkkül tapmış birgə dəyərlərə və qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan dərin tarixi, mədəni və mənəvi tellərlə bağlıdır.
Əziz qardaşlarım, son dövrlərdə bu tarixi münasibətləri Qarabağda, Kəşmirdə və Şimali Kiprdə bir-birimizin yanında olmağımızla gücləndirmişik. Bizim gücümüz həmrəyliyimizə və qarşılıqlı hörmətə əsaslanır. Bu, təbiidir, çünki Türkiyədə və Azərbaycanda qardaş xalqlarımız bizə güclü dəstək olmuşlar. Sıravi vətəndaşlarımızın coşqusu bizi valeh etməyə bilməzdi. Mən Pakistanın Hindistanla sonuncu münaqişəsindən bəhs edirəm. Orada nəinki Pakistana qarşı tutarlı dəlillər təqdim olunmadı, hətta Pahalqamda baş vermiş insidentlə bağlı istənilən beynəlxalq qurum tərəfindən bitərəf və şəffaf tədqiqatın aparılması təklifimiz də rədd edildi.
Əziz qardaşlarım, bugünkü dünyamızda ciddi çağırışlar, silahlı münaqişələr, iqlim dəyişikliyi, xəstəliklər və iqtisadi böhranlar mövcuddur. Bu səbəbdən ölkələrimiz bir araya gələrək münaqişəni rədd edir və mərhəməti seçir. Biz əminik ki, səbir və müdriklik nəticə etibarilə qalib gələcəkdir və firavanlığı təmin edəcəkdir. Bugünkü təlatümlü dünyada siyasi və təhlükəsizlik arxitekturaları, bağlantı layihələri və aparıcı texnologiyalar yeni reallığı şərtləndirir. Belə bir şəraitdə Pakistanın bəxti gətirib ki, Türkiyə və Azərbaycan kimi səmimi qardaşları var. Siz əzəmətli qaya kimi bizimlə bərabər dayandınız və biz tərəddüdsüz olaraq sizə etibar edirik. Biz silahdaş qardaşlar kimi sülhü, ədaləti və mənəvi dəyərləri hər zaman üstün tutacağıq.
Əziz qardaşlarım, əminəm ki, zamanın sınağından keçmiş münasibətlərimiz xalqlarımızın mənafeyinə xidmət edəcək, regionda və daha geniş coğrafiyada sülhə və firavanlığa töhfə verəcək. Bu üçtərəfli format həm zamanında təşkil edilib, həm də mühüm əhəmiyyətə malikdir. Bu, bizə zəruri siyasi məsuliyyətlə yanaşı, qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə irəliləmək üçün təkan verir.
Çıxışımın sonunda bir daha səmimi-qəlbdən Pakistana sonuncu münaqişədə göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edirəm. Bu, açıq-aydın Hindistanın bizə qarşı hərbi təcavüzü idi və bunun üçün heç bir səbəb yox idi. Əziz qardaşım Rəcəb Tayyib Ərdoğan, həmin vaxt Sizin qəti mövqeyiniz və həmrəyliyiniz, eyni zamanda, əziz qardaşım İlham Əliyevin də eyni şəkildə göstərdiyi qətiyyət bizdə çox yüksək qiymətləndirildi, həm xalqımız, həm hökumətimiz, həm də şəxsən mənim tərəfimdən. Biz buna görə hər zaman hər ikinizə və hər iki xalqa təşəkkürümüzü bildirəcəyik.
Mən çıxışımın sonunda marşal Asim Munirin rolunu qeyd etmək istəyirəm. Çünki məhz onun rəhbərliyi ilə bizim ordumuz böyük şücaət, peşəkarlıq göstərdi. Bütün xalq ordunun və şəxsən marşalın arxasında idi. Mən həmin məqamda ona diqqət yetirdim. O, qorxmadan cəsur və qətiyyətli hərəkət etdi, eyni zamanda, səbir və çox güclü mövqe nümayiş etdirdi. Allaha şükürlər olsun ki, Allahın bizim üzərimizdə olması səbəbindən və sizin dəstəyiniz nəticəsində biz qalib gəldik.
Mən bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, biz regionda sülh arzulayırıq. Biz keçmişdə də sülh istəyirdik, bu gün də sülh istəyirik və gələcəkdə də sülhün tərəfdarı olacağıq. Bunun üçün isə əlbəttə ki, danışıqlar masasında əyləşmək lazımdır. Çünki bu, çox mühüm məsələlərdir və bu məsələlər dinc yolla həll edilməlidir. Bu məsələ Kəşmir probleminə aiddir və burada BMT-nin müvafiq qətnamələri var. Eyni zamanda, bu məsələ Kəşmir xalqının iradəsinə uyğun həll edilməlidir.
İkinci məsələ su məsələsidir. Əziz qardaşlarım, çox təəssüflər ki, Hindistan bu münaqişə zamanı su ilə bağlı sazişi pozdu, Pakistanın 240 milyonluq xalqı sudan məhrum edildi. Bu, bizim həm içməli suyumuz, həm də kənd təsərrüfatı üçün vacib olan su ehtiyatları idi. Bu, bizi çox dərindən məyus etdi ki, Hindistan məhz bu məsələdən, bu imkandan bizə qarşı istifadə etdi. Bu, mümkünsüz bir məsələdir və ümidvarıq ki, gələcəkdə baş verməyəcək. Əlimizdən gələni edirik ki, Hindistan bir daha belə bir hərəkətə yol verməsin.
Sonda terrorçuluq məsələsinə toxunmaq istəyirəm. Mən qeyd etmək istəyirəm ki, Hindistan həqiqətən terrorçuluqla mübarizədə səmimi dialoqa hazırdırsa, biz Hindistanla bu məsələdə müzakirə aparmağa hazırıq. Ancaq qeyd etmək lazımdır ki, terrorun qurbanı bizik. Son onilliklər ərzində bizim 90 min vətəndaşımız terrorun qurbanı olub, bizə 150 milyard dollar həcmində iqtisadi ziyan dəyib. Ona görə də terrorun kökünü birdəfəlik kəsmək bizim öhdəliyimiz və niyyətimizdir. Bir daha deyirəm ki, Hindistan buna hazırdırsa, Pakistan Hindistanla bunu müzakirə edə bilər, eyni zamanda, ticarətin təşviqini və digər məsələləri.
Mən bir daha Sizə bütün bu məsələlərdə bizə dəstək göstərəcəyinizə ümid edirəm. Əziz qardaşlarım, Uca və Müdrik Allahdan bu işimizdə bizə yardımçı olmağı diləyirəm.
Əziz qardaşlarım, diqqətinizə görə təşəkkür edirəm. Yaşasın Pakistan-Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı və dostluğu!

A Summit of Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of Türkiye, and Muhammad Shehbaz Sharif, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, was held in Lachin.
The President of Azerbaijan delivered a speech at the Summit.
- Esteemed President of Türkiye, dear brother Recep Tayyip Erdoğan,
Esteemed Prime Minister of Pakistan, dear brother Muhammad Shehbaz Sharif,
Dear friends,
Welcome to Azerbaijan, East Zangezur, Lachin.
Today’s Summit is being held on Azerbaijan’s Independence Day, in Lachin, which was liberated from Armenian occupation. This has a great symbolic meaning. Today’s Summit is the second in number. The first Azerbaijan-Türkiye-Pakistan Summit was held in July last year. I am sure that we will continue this tradition.
Our nations are bound by shared history, culture, and values. We have rejoiced in each other’s successes and been there for each other during difficult times.
Azerbaijan, Türkiye, and Pakistan have always championed sovereignty, territorial integrity, and justice. We once again express gratitude for the political and moral support of Türkiye and Pakistan from the first days of the 44-day Patriotic War in 2020. Azerbaijan, in turn, has always stood by Türkiye and Pakistan. Today, we once again reaffirm the unity of our peoples.
There are vast opportunities to gain mutual broad benefits by utilizing the strategic positions of our countries and our dynamic economic potential.
We believe that, through joint projects and programs, cooperation between our countries in political and economic areas, energy, mutual investments, transport, defense, agriculture, information technologies, and other spheres will develop at an even greater pace.
Azerbaijan has invested more than 20 billion U.S. dollars in the Turkish economy and is ready to invest an initial 2 billion U.S. dollars in Pakistan’s economy. Work is currently underway on specific investment projects.
As a result of the cooperation between Azerbaijan and Türkiye, the energy map of not only our region but also the wider geography has changed. Our countries have played an important role in energy security, and today, extensive projects have been launched in the direction of alternative energy production and export. Moreover, transport routes via Azerbaijan and Türkiye, which connect Asia and Europe, have strategic importance. We are confident that Pakistan’s growing engagement in this initiative, exemplified by the multimodal cargo route, will further boost our cooperation.
Defense cooperation is one of the major directions of our partnership. Joint military exercises and projects in the military-technical field have strengthened our armed forces’ capabilities. Our military cooperation reinforces peace and stability in the wider geography.
We should also explore new areas of cooperation, such as digital innovations, artificial intelligence, and space technologies.
Joint cultural events, academic partnerships, and intensification of tourism relations will further strengthen the bonds between our peoples.
Furthermore, our solidarity in international platforms and organizations multiplies our strength. We are committed to reinforcing our collective efforts on international platforms such as the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Economic Cooperation Organization, the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA), and D-8.
I would also like to once again thank brotherly Türkiye and brotherly Pakistan for the support shown in our country’s unanimous election as a member of D-8 during the 11th Summit of the organization last year.
Dear colleagues,
Azerbaijan has always stood by brotherly Türkiye and Pakistan.
We are deeply pleased with Türkiye’s accomplishments in combating terrorism. The decision of the PKK terrorist group to liquidate itself and disarm is an example of the leadership and determination of President of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan and the strength of Türkiye as a country. This historic event is important not only for Türkiye, but also for peace and tranquility in the region in general. We once again congratulate brotherly Türkiye on this historic event.
We have closely followed the recent escalation between Pakistan and India with great concern and heartfelt hope for peace and stability. In this challenging time, we have openly expressed our solidarity with Pakistan from the first day. We advocate for resolving the conflict through dialogue and peace, in accordance with the principles and norms of international law and the UN Security Council resolutions.
Dear friends, I once again welcome you to Lachin, which is experiencing a period of revival after 30 years of Armenian occupation.
I am sure that Azerbaijan-Türkiye friendship and brotherhood will last into eternity.
Thank you for your attention.
Then, the President of Türkiye addressed the event.
Speech by Recep Tayyip Erdoğan
- My dear brother, President Ilham Aliyev,
My dear friend, Prime Minister Shehbaz Sharif,
Dear media representatives,
I am greeting you with most sincere feelings and love.
We are gathered for the second meeting of the Türkiye-Azerbaijan-Pakistan Trilateral Summit today. The first Summit was held in Astana last year. I would like to thank my brother Ilham Aliyev for this warm hospitality.
At the beginning of my speech, I would like to congratulate our dear Azerbaijan on the occasion of May 28 – Independence Day. I pay tribute to the memory of our martyrs who sacrificed their lives to secure independence for Azerbaijan.
We are three brotherly countries that share common ideals based on mutual love, respect and trust, and benefiting from the same cultural environment. We are further strengthening the ties between our countries, which have a population of approximately 350 million and an economic power of 1.5 trillion dollars. I would like to emphasize that we are behind every step aimed at transforming our alliance into a strategic partnership.
The events taking place in our region are showing clearly how important the solidarity between our countries is. With the liberation of Azerbaijan’s lands, which had remained under occupation for 30 years, we would like to see this region become a center of stability, prosperity and development. I believe that the Lachin Airport, which we inaugurated this morning, will make a significant contribution to the development and integration with the world that the region has long yearned for many years.
We welcomed my dear brother Mr. Shehbaz Sharif in Istanbul three days ago. During our meeting, we reviewed partnership issues within the framework of the High-Level Strategic Cooperation Council. We agreed to further strengthen the deep historical and humanitarian relations between Türkiye and Pakistan.
I would like to take this opportunity to express our satisfaction that the fact that the tensions between Pakistan and India have resulted in a ceasefire. I congratulate our brother Shehbaz and the Pakistani officials again for the restrained and determined position they have demonstrated during this process. Our wish is for the declared ceasefire to turn into lasting peace. Türkiye stands ready to make every contribution it can to this end.
My dear brothers, our countries are located at the crossroads of Europe and Asia and in an extremely strategic region. We are facing many challenges at the same time, ranging from security threats to economic difficulties, energy and food crises in our geography and beyond. In the face of these difficulties, however, we see the development of our goal of solidarity and joint action as a necessity, not an option.
Today, we are exchanging views with our dear brothers on important issues in order to further advance our trilateral cooperation. Our foreign ministers will carry out the necessary work in the coming period to organize our trilateral cooperation. They will prepare a strong framework reflecting the common vision of our countries, especially in areas such as trade, investment, transport, energy, defense industry and counter-terrorism, which are shaping our common agenda.
As Türkiye, Azerbaijan and Pakistan, we will institutionalize our cooperation by organizing regular trilateral summits and ministerial meetings. We will deepen our defense cooperation and continue our common determination to fight terrorism and cross-border threats. We aim to take joint steps in the areas of trade facilitation, investment promotion and digital transformation.
In the field of transport, which represents a very strategic aspect of our cooperation, we will jointly contribute to projects such as the Development Road, the Middle Corridor and the North-South Transport Corridor. In the fields of culture and education, we will work on projects that will expand mutual contacts, especially between our youth and scientists. We will jointly evaluate opportunities in the fields of energy security, food security and renewable energy.
Inshallah, by implementing ambitious projects in all these areas, we will raise our trilateral cooperation to an even higher level and provide new achievements to our peoples.
My dear brothers, in this era of deepening polarization and growing bloc alignments, we are witnessing the international system increasingly being dragged into a crisis of legitimacy. A clear example of the crisis the international system is experiencing in this regard is Israel's unstoppable oppression in Palestine and the expansionist policy it continues to pursue. We are determined to continue defending the rights of innocent children and people who are being openly killed in Gaza. I would like to emphasize again that we will resist all attempts to destabilize our region. Our geography is saturated with blood and tears. From here, we call on the whole world to increase pressure on the Israeli government to ensure a lasting ceasefire in Gaza and to deliver uninterrupted and urgent humanitarian aid to Gaza.
At the end of my speech, I would like to express my gratitude again to the people of Azerbaijan led by my brother Ilham Aliyev, especially my brothers from Lachin, for their sincere hospitality.
I greet you again with most sincere feelings and once again congratulate you on May 28 - Independence Day. May Almighty Allah open our path and destiny. May our brotherhood be eternal and our unity sustainable. Thank you and stay well.
Later, the Prime Minister of Pakistan delivered a speech.
Speech by Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif
- Bismillahir Rahmanir Raheem
Honorable President Ilham Aliyev,
Honorable President Recep Tayyip Erdoğan,
Honorable ministers, distinguished delegates, Assalamu Alaikum and a very good afternoon.
At the outset, I would like to congratulate my dear brother, President Ilham Aliyev and our brothers and sisters in Azerbaijan on your Independence Day and the way Azeri nation fought for its liberation. You earned high position on the international stage.
I would also like to, at this point, extend my heartfelt felicitations to my dear brother, President Tayyip Erdoğan for having very skillfully resolving the issue of PKK and that goes to explain in volumes, my brother, your diplomatic skills to resolve this issue. By virtue of this, you have earned a high place and influence not only in the region but beyond.
My dear brother, President Ilham Aliyev, I extend my heartfelt gratitude for your very warm welcome and generous hospitality extended to my delegation and to me. It is a profound honor to join my very dear brothers, President Aliyev and President Erdoğan in this August setting that reflects the meeting of hearts and souls of genuine friends and sincere well-wishers. Watching the fluttering of flags of Azerbaijan, Türkiye and Pakistan here in the serene beauty of Lachin, our hearts are filled with immense joy and pride.
Excellencies, we met in July last year at Astana in the trilateral format and had the most fruitful discussions on issues of mutual interest and now at this stunningly beautiful venue of Lachin, we are now eagerly looking forward to take our trilateral partnership to new heights that would be in consonance with the wishes and desires of our peoples. This should be no surprise to anyone as Pakistan, Azerbaijan and Türkiye are bound together by deep historical, cultural and spiritual ties forged through centuries of shared values and mutual support.
My dear brothers, in more recent times, this historical relationship has been further strengthened as we have stood by each other, whether it be on Karabakh, Kashmir or northern Turkish Cyprus. Our strength lies in our solidarity and our mutual respect. This is but only natural as our peoples too have given us their passionate support as witness in the outpouring of love and affection in both Türkiye and Azerbaijan. We could not but be mesmerized with the intensity of fervor and enthusiasm of our common citizens. During Pakistan's recent conflict with India, which not only failed to bring up any credible evidence against Pakistan, but also rejected our sincere and generous offer of a neutral, transparent investigation into the so-called incident at Pahalgam by any international body.
My dear brothers, the world we live in faces numerous grave challenges, including armed conflicts, climate change, diseases and economic crisis. This is why the three of us have assembled here today, opting for compassion while rejecting conflict. We are confident that patience and wisdom will ultimately usher in peace and prosperity. In today's unpredictable and volatile world, political security architectures, connectivity alignments and emerging technologies are shaping the new reality. In such a situation, Pakistan is very fortunate to have sincere brothers like Türkiye and Azerbaijan, who have stood together with us as impregnable rocks and whom we can trust without a second thought, unhesitatingly, as brothers-in-arms, forever united in peace, justice and morality.
Dear brothers, I am confident that our time-tested relationship would not only be beneficial for the well-being of our own people, but also contribute to peace and prosperity in the region and beyond. This trilateral format is both very timely and of great importance and significance for all of us, as it gives us the necessary political ownership and the impetus to move forward collectively and in unison in all spheres of our common interests.
Finally, I would once again like to thank you from the core of my heart to have supported Pakistan in the recent conflict, which was obviously very serious. It was an aggression from India against Pakistan for no rhyme or reason. And at that point in time, my very dear brother, President Tayyip Erdoğan, your firm stand and your solidarity with the people of Pakistan, as well as my very dear brother, President Ilham Aliyev, your unwavering commitment with the people of Pakistan and firm stand during this crisis has earned the highest level of appreciation and deep gratitude from the people of Pakistan, my government and myself. And we will remain grateful to both of you and the both nations for all time to come.
My statement would be incomplete if I, at this point in time, did not mention about the role of Field Marshal Syed Asim Munir, who led the armed forces of Pakistan, who fought with great bravery and highest level of professional acumen and the entire Pakistani nation standing behind our armed forces and him. I saw him during those moments, God fearing, fearless, firm and with an iron resolve, with patience and obviously with fortitude to face that aggression. Alhamdulillah, with Allah Almighty's infinite blessings and kindness and the support of the people of Pakistan and your support, we were victorious.
But I have said in all humility that we want peace in the region. Yesterday we wanted peace, today we want peace and tomorrow we want peace. And that requires talks on the table on issues, which need urgent attention and amicable resolution. That is the issue of Kashmir according to the resolutions of United Nations and Security Council and as per the aspirations of the people of Kashmir.
The second is the water issue. Unfortunately, my very dear brothers, India tried to weaponize Indus Waters Treaty, which is a lifeline for the people of Pakistan, 240 million people for their agriculture use, their own use for drinking purposes and many other purposes. I think this is most unfortunate that India tried to threaten to stop our flow of water to Pakistan. This is not possible, this was never possible and this will not be possible inshallah. We are making proper arrangements to ensure that India never ever does it.
The final is the question of terrorism. I have said in all earnest that if India wants to talk on countering terrorism in sincerity of purpose, Pakistan would be willing to talk to India on this issue as well. But this is a fact of life, my very dear brothers, that we are the biggest victim of terrorism around the globe. We lost 90,000 people, valuable lives of Pakistan and we have lost 150 billion dollars worth of economic losses over the last many decades and there cannot be a bigger commitment and our intention to beat this menace for all time to come. And in that, if India wants in all sincerity, honest cooperation, Pakistan would be willing along with promotion of trade with India.
All these issues need to be discussed on table. I would be extremely grateful for your support in this behalf as my very dear brothers and real brothers in fact. May Allah Almighty in his wisdom and benevolence guide us in the journey that we are undertaking.