UEFA Avropa Liqasının 2019-cu ildə Bakıda keçiriləcək final oyunu
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin UEFA Avropa Liqasının final oyununun 2019-cu ildə Bakı şəhərində təşkili və keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasına gələcək əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi haqqında 1028 nömrəli, 11 mart 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən, əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslər 2019-cu il mayın 15-dən iyunun 1-dək Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında viza ala bilərlər. Viza verilməsi üçün aşağıdakı sənədlərdən biri əsas hesab edilir:
- Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (AFFA) rəsmi dəvət məktubu;
- Avropa Futbol Assosiasiyaları Birliyinin (UEFA) müvafiq qaydalarına uyğun olaraq akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən sənəd;
- UEFA Avropa Liqasının 2019-cu ildə Bakı şəhərində keçiriləcək final oyununa bilet və ya biletin əldə olunmasını təsdiq edən sənəd;
UEFA Avropa Liqasının 2019-cu ildə Bakı şəhərində keçiriləcək final oyunu ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələcək əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 1 iyun tarixli 923 nömrəli Fərmanının 4.2-ci bəndinə əsasən təsdiq edilmiş ölkələrin siyahısı üzrə (94 ölkə) “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza almaq imkanı olacaqdır. Elektron vizanın alınması Sistemin internet informasiya ehtiyatı (www.evisa.gov.az) üzərindən həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasına gələcək əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin elektron viza almaq üçün müraciətlərinə 3 iş günü müddətində, sürətləndirilmiş qaydada alınması ilə bağlı müraciət edildikdə isə 3 saat ərzində baxılır.

2019 UEFA Europa League final in Baku
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1028 of 11.03.2019 on simplification of visa procedures for foreigners and stateless persons arriving to the Republic of Azerbaijan in connection with organization and holding of the 2019 UEFA Europe League Final in Azerbaijan, foreigners and stateless persons may obtain visas at the international airports of the Republic of Azerbaijan between May 15 - June 1, 2019. One of the following documents shall be regarded as a basis for visa issuance:
- Official invitation letter of the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA);
- Document proving accreditation in accordance with relevant rules of the Union of European Football Associations (UEFA);
- A ticket to 2019 UEFA Europe League Final in Baku or a document proving the availability of a ticket.
Foreigners and stateless persons traveling to the Republic of Azerbaijan for 2019 UEFA Europe League Final in Baku will be able to obtain an e-visa through the “ASAN Visa” system in accordance with Article 4.2 of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 923 of 01.06.2016 (only 94 countries - on the list of approved countries). The e-visa is obtained through the web platform of the System (www.evisa.gov.az). The e-visa applications of foreigners and stateless persons for traveling to Azerbaijan are reviewed within 3 working days and the urgent cases are reviewed within 3 hours.