Azərbaycanın Pakistandakı Səfirliyi “Novruz Bayramı – 2018: Regional rifah üçün rabitə” adlı tədbirdə iştirak etmişdir
Pakistan İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Novruz Bayramı münasibəti ilə təşkil olunan bu tədbirdə Pakistanın xarici işlər naziri Xavaca Məhəmməd Asif, Xarici İşlər katibi Təhminə Cancua, Pakistan xarici işlər nazirinin müavinləri və məsul əməkdaşları, xarici ölkələrin Pakistandakı səfirləri, diplomatlar, həmçinin ictimaiyyətin və kütləvi informasiya vasitələrinin nüməyəndələri iştirak etmişlər. Tədbirin bir hissəsi olaraq Novruz bayramının qeyd olunduğu ölkələrin Pakistandakı səfirliklərinin təşkil etdiyi sərgidə hər bir səfirlik öz ölkəsinin mədəniyyətini, adət-ənənəlirini, milli mətbəxini və siyasi-tarixi inkişafını, iqtisadi tərəqqisini təbliğ edən müxtəlif materialları nümayişə çıxarmışdır.
Mərasimdə çıxış edən natiqlər Asiya qitəsinin qədim bayramlarından olan Novruzun insanlar arasında həmrəylik, mərhəmət və şəfqət duyğularının təcəssümü olmaqla, region xalqları arasında sülhün, mehribanlığın, qarşılıqlı yardımlaşmanın bərqərar edilməsində çox mühüm rol oynadığını qeyd etmiş, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçı ölkələrə təşəkkürlərini çatdırmışlar.
Çıxışlardan sonra, Pakistanın xarici işlər naziri və tədbirə təşrif buyurmuş digər qonaqlar Novruz Bayramının qeyd olunduğu ölkələrin sərgi pavilyonları ilə tanış olmuşlar. Azərbaycanın Pakistandakı Səfirliyi tərəfindən nümayiş etdirilən Azərbaycan pavilyonunda Azərbaycan mətbəxinin ləziz nümunələrindən qoğal, şəkərbura, paxlava, qutab, dolma və sair təamlarımız, eyni zamanda Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini əks etdirən milli suvenirlər, Azərbaycan xalqının milli bayramı Novruzun yaranma tarixi və qeyd olunma formaları barədə kitablar, həmçinin Azərbaycanın siyasi-iqtisadi tərəqqisini, mədəni zənginliyini əks etdirən kitab, fotoşəkil və suvenirlər iştirakçıların böyük marağına səbəb olmuşdur.

Embassy of Azerbaijan to Pakistan has participated in “Novruz Festival 2018: Connectivity for Regional Prosperity”
Foreign Minister of Pakistan Khawaja Muhammad Asif, Foreign Secretary Tehmina Janjua, secretaries and high level officials of the Ministry, ambassadors of foreign countries to Pakistan, diplomats, and public and media representatives took part in the event organized at the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, on the occasion of Novruz Festival. Embassies of the countries celebrating Novruz displayed at the exhibition various materials promoting their culture, traditions, national cuisine, and political and historical development, as well as economic progress.
Speaking at the event, dignitaries delivered that Novruz, being an ancient festival of Asia, which embodies the senses of solidarity, mercy and compassion among the people has played very important role in establishing peace, kindness and mutual assistance between the peoples of the region. They expressed their gratitude to the organizers of the occasion and to the participating countries.
After the speeches, Foreign Minister of Pakistan and other guests viewed the exhibition pavilions of the countries celebrating Novruz. Out of delicious examples of Azerbaijani cuisine; buns, shakarburas, pakhlavas, qutabs, dolma, and other meals, as well as national souvenirs reflecting history and culture of Azerbaijan, the books on the formation and celebration styles of Novruz as a national festival of Azerbaijani nation, at the same time, the books, photos and souvenirs demonstrating political and economic progress and cultural richness of Azerbaijan attracted great interest of participants.