Azərbaycan Respublikasının Pakistan İslam Respublikasındakı səfiri Əli Əlizadə Pakistan İslam Respublikasının Milli Assambleyasnın sədri Əsəd Qayser ilə görüşüb.
Əli Əlizadə Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin salamlarını Assambleyanın spikerinə çatdıraraq, Pakistanın Azərbaycan üçün dost və qardaş ölkə olduğunu qeyd edib. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin ən yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini, bütün beynəlxalq məsələlərdə hər iki ölkənin bir-birini dəstəklədiyini bildirən səfir Azərbaycan və Pakistan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin yaranmasında parlamentlərin önəmli rolunun olduğunu qeyd edib. Səfir 2012-ci ildə Pakistan Senatının xarici əlaqələr komitəsi, 2017-ci ildə isə Pakistan Milli Assambleyasının xarici işlər üzrə daimi komitəsinin Xocalı Soyqırımını tanıyan, həmçinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyərək Ermənistanın işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından dərhal çıxmasını tələb edən qətnamələrin qəbul edilməsinin bu dostluğun və qardaşlığın bir təzahürü olduğunu və daim minnətdarlıqla qarşılandığını vurğulayıb.
Pakistan Islam Respublikası Milli Assambleyasının sədri xoş salamlarının Azərbaycan Milli Məclisinin sədrinə çatdırılmasını xahiş edib və onu Pakistanda görməkdən məmnun olacağını vurğulayıb. Spiker Pakistanın Azərbaycanla olan yaxın dostluq və qardaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirdiyini və bu əlaqələrin gücləndirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. Milli Assambleyada yeni Pakistan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun formalaşdığını bildirən spiker bu qrupa Pakistanın 100-dən artıq millət vəkilinin qoşulduğunu və bunun Azərbaycana artan marağın göstəricisi sayıldığını, Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğunu bildirib. Azərbaycan və Pakistanın bir birinə dəstəyinin önəmini vurğulayan Əsəd Qayser parlamentlərarası əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində işlərin davam edəcəyini, bununla yanaşı digər sahələrdə də əlaqələrin genişlənməsinə dəstəyin göstəriləcəyini qeyd edib.

Ali Alizada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic Pakistan had a meeting with Asad Qaiser, the Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan.
Ali Alizada conveyed greetings of the Chairman of the Parliament of Azerbaijan to the Speaker of the Assembly and noted that Pakistan is a friendly and brotherly country for Azerbaijan. He said that the relations between two countries are developing at the highest level and inter-parliamentary relations play an important role in development of bilateral relations between Azerbaijan and Pakistan. The Ambassador emphasized the adoption of resolutions by the Committee on Foreign Relations of the Senate of Pakistan, in 2012 and by the Standing Committee on Foreign Affairs of the National Assembly of Pakistan, in 2017, which recognize the Khojaly genocide, as well as support the territorial integrity of Azerbaijan and demand immediate liberation of the occupied Azerbaijani territories by Armenia. “This is a manifestation of the friendship and brotherhood.”
Chairman of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan requested to convey his warm greetings to the Chairman of the Azerbaijani Parliament and stressed that he would be pleased to welcome him in Pakistan. The Speaker noted that Pakistan appreciates the close friendship and brotherly relations with Azerbaijan and is interested in strengthening these ties. Speaking about the formation of the new Pakistan-Azerbaijan inter-parliamentary friendship group in the National Assembly, the Speaker said that more than 100 MNAs joined this group and this is an indicator of growing interest in Azerbaijan, which is a reliable partner. Stressing the importance of mutual support between Azerbaijan and Pakistan, Asad Qaiser noted that efforts to further strengthen inter-parliamentary relations will continue, along with the expansion of ties in other spheres.