Pakistan Silahlı Qüvvələrinin Birləşmiş Qərargahında Azərbaycan Respublikasının yubiley medalının təqdim olunma mərasimi keçirilib
Bu münasibətlə təşkil olunmuş təntənəli mərasimdə Pakistan İslam Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri, ordu generalı Zubair Mahmud Hayat, Pakistan ordusunun generalları, yüksək rütbəli zabitləri və Azərbycan Resüpublikasının Pakistandakı səfirliyinin kollektivi iştirak ediblər.
Hər iki ölkənin dövlət himnlərinin səsləndirilməsindən sonra mərasimdə çıxış edən Azərbaycan Respulikasının Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə Azərbaycanla Pakistan arasında mövcüd olan ortaq bağlardan, səmimi dostluqdan və strateji tərəfdaşlıqdan söhbət açıb, hər iki ölkə rəhbərliyinin diqqət və qayğısı, xalqlarımızın dostluğu nəticəsində təşəkkül tapmış bu qardaşlıq münasibətlərinin müdafiə, təhlükəsizlik, hərbi və hərbi-texniki sahələrinə də sirayət etdiyini bildirib. Səfir hərbi və hərbi texniki əməkdaşlıq sahəsində bir sıra yeni layihələrin, təlimlərin, təcrübə mübadiləsinin həyata keçirildiyini və əlaqələrin yüksələn istiqamətdə inkişaf etdiyini vurğulayaraq, bu əməkdaşlığın gücləndirilməsində hər iki ölkənin Silahlı Qüvvələrinin, o cümlədən Pakistanın Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin və onun sədrinin böyük rolunun olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin müvafiq sərancamı ilə Azərbaycan Respublikası ilə əlaqələrin inkişafında və gücləndirilməsindəki xüsusi xidmətlərinə görə Pakistan İslam Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri, ordu generalı Zubair Mahmud Hayatın “Azərbaycan Respublikası Diplomatik Xidmət Orqanlarının 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yibiley medalı ilə təltif olunduğunu və bu medalı general Zubair Mahmud Hayata təqdim etməkdən böyük məmnuniyyət hissi duyduğunu bildirib.
Pakistan İslam Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri, ordu generalı Zubair Mahmud Hayat Pakistanın qardaş Azərbaycanla əlaqələrə xüsusi önəm verdiyini, Dağlıq Qarabağ və Kəşmir məsələsində hər iki ölkənin bir birini daim dəstəklədiyini, Pakistanın Ermənistanı bir dövlət olaraq tanımadığını və BMT qətnamələrinin icrasının qeyd-şərtsiz təmin olunması gərəkdiyini diqqətə çatdırıb. Ordu generalı Zübair Mahmud Hayat Azərbaycana həyata keçirilən səfərlərini, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən səmimi qəbul edilməsini, məsləkdaşları ilə görüşlərini xatırladaraq iki ölkə arasındakı hərbi əlaqələrin inkişafından məmnun olduğunu və bu inkişafın davam etdiriləcəyini vurğulayıb. “Azərbaycan Respublikasının Diplomatik Xidmət Orqanlarının 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yibiley medalı ilə təltif olunmasından şərəf duyduğunu bildirən general Zubair Mahmud Hayat, təşəkkürlərinin Azərbaycan Respublikasının rəhbərlyinə və hökümətinə, Azərbaycan Respublikasının Xari İşlər Nazirliyinə çatdırılmasını xahiş edib.
Təqdimatdan sonra xatirə şəkilləri çəkilib, Pakistan İslam Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin hərbi orkestrinin ifasında Azərbaycan və Pakistanın hərbi marşları, musiqiləri ifa edilib.

Presentation ceremony of the anniversary medal of the Republic of Azerbaijan at the Joint Staff Headquarters of Pakistan Armed Forces
The ceremony organized in this regard was attended by General Zubair Mahmood Hayat, Chairman Joint Chiefs of Staff Committee of the Armed Forces of the Islamic Republic of Pakistan, generals and senior officers of Pakistan Army, as well as the staff of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan.
Speaking after the national anthems of both countries, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Pakistan Ali Alizada talked about the common ties, friendship, strategic partnership between the two countries and the special importance attached by the leaderships of the countries to the relations between Azerbaijan and Pakistan. He also mentioned special contribution made by close cooperation and friendship of the leaders and peoples of both countries for the deepening and improvement of the fraternal relations, which positively affects defense, security, military and military-technical areas as well. Stressing the increasing number of new projects implemented in the fields of military and military-technical cooperation, trainings, exchange of experience and the improving relations, the Ambassador also emphasized the great role of the Armed Forces of both countries, including the Joint Chiefs of Staff Committee of Pakistan and its Chairman in strengthening this cooperation.
Ambassador said that by the relevant order of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, General Zubair Mahmood Hayat, Chairman Joint Chiefs of Staff Committee of the Armed Forces of the Islamic Republic of Pakistan was conferred with the Jubilee Medal of the Republic of Azerbaijan - “100th Anniversary of the Diplomatic Service Bodies of the Republic of Azerbaijan (1919-2019)” for his special services in the improvement and strengthening the relations with the Republic of Azerbaijan and he was pleased to present that medal to General Zubair Mahmood Hayat.
General Zubair Mahmood Hayat, Chairman Joint Chiefs of Staff Committee of the Armed Forces of the Islamic Republic of Pakistan emphasized that he attaches great importance to the relations with fraternal Azerbaijan, and the two countries have always supported each other in Nagorno-Karabakh and Kashmir issues. “Pakistan does not recognize Armenia as a state and the UN resolutions should be implemented unconditionally”, he said. General Zubair Mahmood Hayat recalled his visits to Azerbaijan, the sincere welcome extended to him by the President of the Republic of Azerbaijan, as well as his meetings with his counterparts, and expressed his satisfaction with the current level of military relations between the two countries and said that this improvement would continue. General Zubair Mahmood Hayat expressed his honor for being conferred with the Jubilee Medal of the Republic of Azerbaijan - “100th Anniversary of the Diplomatic Service Bodies of the Republic of Azerbaijan (1919-2019)” and asked to convey his gratitude to the leadership and the Government of the Republic of Azerbaijan, as well as to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
After the presentation of the medal, the memorial photos were taken and the military orchestra of the Armed Forces of the Islamic Republic of Pakistan performed military anthems and music of Azerbaijan and Pakistan.